Як оцінити, чи успішна діджиталізація в Україні
Грошима чи сервісом — як порахувати ефективність роботи Міністерства цифрової трансформації
На тлі загальної неосвіченості в фінансах, менеджменті, маркетингу, економіці, підприємництві, те, що за ідеєю мало б викладатися вже в школі, тому що це реалії нашого життя, а ми до них об'єктивно не готові — наша неосвіченість в IT взагалі не дивує.
Ось хороший приклад — застосунок ДІЯ. Цифра на злобу дня:
194 млн грн:
• стільки в минулому році, отримав бюджет України за штрафами за правопорушення, коли водії не мали при собі документів під час зупинки поліцією.
Якщо оцінювати впровадження проекту ДІЯ з точки зору фінансів, то: витрати на розроблення і впровадження + збитки, яких зазнав бюджет країни. Рішення очевидне — згорнути проект, закрити і забути.
Скажете — абсурд? Але тоді чому багато хто при покупці ПО і його впровадженні рахують економіку: повернення інвестицій, скорочення персоналу тощо
Поставлю питання по-іншому, скільки конкретно ви зекономили грошей з 1995 року, коли з’явився Excel і Word?
Але ви без них зараз не уявляєте своє робоче життя.
За своєю суттю, тостери і лампочки роблять одне і те ж: вони перетворюють електричну енергію на тепло і світло. Єдина відмінність полягає в тому, що в одних тепло і світло вважаються побічними продуктами, а в інших — основними.
Ви поставите логічне запитання, а як же зрозуміти, що відбувається реальна трансформація, якщо не оцінювати її грошима?
Нагородження Оскар закінчилося, Нетфлікс знімає продовження Відьмака, а світом крокує цифрова трансформація. Жодне бізнес-захід сьогодні не може обійти її стороною, адже це справжній порядок денний XXI століття.
Ключові складові цифрової трансформації такі:
1. Це безперервний процес;
2. ЦТ завжди пов’язана з інноваціями і проривними технологіями;
3. Вона спрямована на збільшення продуктивності праці та конкурентоспроможності в цифровій економіці — і технології тут лише частина успіху;
4. ЦТ — це про нові бізнес- і операційні моделі, які базуються на запитах і очікуваннях клієнтів
Моя думка — потрібно дивитися на саме якісні зміни у взаєминах держави і громадянина:
1. Де кількість довідок реально зменшиться в кілька разів, а не виявиться в смартфоні
2. Де оцифровка твоїх даних не понесе за собою моментальні арешти рахунків у Приватбанку, як це зараз часто відбувається
3. Де легальні доходи збільшують ймовірність твого захисту державою, а не навпаки
Напевно багато ще можна перераховувати, але мені здається починання і ідеологія цих починань хороша. Головне, щоб вони не перетворилися на банальну оцифровку даних, а реально зробили з держави сервісну службу для громадянина.
