Коли зміна нічого не змінює

21 лютого 2017, 10:58
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Президент Трамп залишається загадкою навіть для тих, хто з ним знайомий; його характер у кращому разі нестійкий, а в гіршому - нав'язливий, та все-таки його здатність продовжувати розпочату справу вражає

У процесі йому вдалося переконати багатьох шанованих інвесторів повірити в ідею "життєрадісності", прищеплену теорією економіки невтручання Адама Сміта.

Однак Трамп не враховує одну проблему... принцип невтручання не має нічого спільного з його переконаннями! На думку Трампа, щоб домогтися "життєрадісності", потрібно змусити компанії зберегти робочі місця в США, незважаючи на те, що це вдарить по доходах, продуктивності та довгостроковому зростанню.

Відео дня

Як Трамп збирається "створювати робочі місця" в економіці, де Федрезерв та інші інститути стурбовані перегрівом на ринку праці. Зараз рівень безробіття в США нижче історичного середнього значення.

Америці потрібні не робочі місця як такі, а продуктивність. Зростання продуктивності підштовхне зарплати вгору і підвищить якість доступних робочих місць.

Між темпами зростання ВВП і продуктивністю існує майже ідеальний взаємозв'язок. У цій сфері політика Трампа прямо протилежна "кращому" рішенню, яке передбачає масштабні інвестиції в дослідження, збільшення конкуренції і глибоку реформу освітньої системи США. Натомість президент хоче, щоб робочі місця залишилися в країні, при цьому якість цих робочих місць визначається помилковою концепцією "підтримки промисловості на плаву". Такий підхід, звісно, робить ставку не на конкурентне та ефективне середовище, а на виробництво з вищими граничними витратами.

З того часу, як Дональд Трамп вступив на посаду, пройшло трохи часу - що ми дізналися?

Він зумів оживити тему рефляції в США, але за "фактом" - тобто, по тому, як його реальні дії співвідносяться з його обіцянками - він зазнає великих втрат.

• Заборона на в'їзд відправляється на розгляд у Верховний Суд.
• Закон про Доступні медичні послуги, скоріше за все, буде замінений, а не скасований, і то тільки в 2018 році.
• У зовнішній політиці повний хаос: Дональд не скупиться на жорсткі висловлювання, але тут же дає задній хід (спочатку здавалося, що Китай буде головним об'єктом його нападок, але потім Трамп буквально за ніч передумав і погодився з політикою Одного Китаю, тобто, відмовився від визнання Тайваню).
• Президент спочатку назвав НАТО марною організацією, а потім вирішив відвідати травневий саміт (який більше схожий на політичне новосілля, ніж на зустріч на вищому рівні - НАТО переїжджає в нову штаб-квартиру).
• А 9 лютого Дональд пообіцяв "феноменальний" податковий план, спровокувавши черговий напад зростання на ринках...

У чому суть? Не потрібно судити американську політику або торгівлю по тому, що говорить Трамп; орієнтуйтеся на його вчинки. Це важливо... забудьте про твіти і слідкуйте за реальними заходами, а не порожніми обіцянками.

У питаннях зовнішньої політики Трамп все більше нагадує Обаму, а його дії на внутрішньому фронті тепер будуть обертатися навколо "феноменального" податкового плану, який дає більше питань, аніж відповідей.


В реальності ринки не просто збиті з пантелику; навіть бувалі ветерани з багаторічним досвідом не можуть зрозуміти, куди ми котимося, але при цьому якийсь консенсус все ж є:

Акції: рефляція, ВН (вибору немає), імпульс, дерегулювання.
Облігації: дохідність за облігаціями буде падати недовго. Або Трамп виконає задумане, або Федрезерв почне підвищувати ставки.
Валюти: долар буде зростати; прикордонний податок може бути одноразово збільшений на 25%.
Економіка: в цьому році політика слабо вплине на темпи економічного зростання, згідно з середнім прогнозами, ВВП в 2017 і 2018 роках зросте на 2,3%, а CPI досягне 2,4-2,5%.

Базова модель залишається незмінною - це старий добрий "стабільний портфель", який передбачає розподіл інвестицій в рівних частках, тобто по 25%, за чотирма класами активів: сировина, акції, облігації готівка (або нерухомість).

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X