Коронакриза: тепер вже зрозуміло що відбувається і до чого готуватися

8 травня 2020, 09:05
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Карантином проблеми світової економіки не закінчаться. Що буде далі?

Два місяці світ жив суперечливими думками і сигналами. З одного боку — рекордні падіння ВВП у всьому світі, десятки мільйонів безробітних (навіть у найбагатших і найрозвиненіших країнах), цілі галузі і компанії-титани балансують на межі банкрутства. З іншого — безпрецедентні заходи щодо фінансової допомоги всім, від робітника і малого підприємця до найбільших банків і держав. Ну і зростання фондових ринків, мов нічого й не було. Всім було дуже складно зрозуміти що робити, де дно і коли все повернеться як було. Нарешті, прояснилося: ніколи. А тепер детально і по пунктах.

Відео дня

(Не) подієва криза

Хотілося думати, що це криза події — коронавірусу і карантину — який закінчиться за кілька місяців, всі відпочинуть, може, оптимізуються під цей привід і побіжать далі. Провідні країни не просто оголосили про неймовірні обсяги фінансової допомоги: вся світова фінансова система, від центробанків США і ЄС, що друкують головні конвертовані валюти, до дрібних роздрібних банків у більшості країн, дала тимчасову індульгенцію всім. Фінансовим установам пообіцяли необмежену ліквідність, а вони, в свою чергу — готовність відстрочити і реструктуризувати фактично будь-які кредити. А ще центробанки заявили про викуп як державних, так і корпоративних (вперше за історію) облігацій на невідому раніше математичної науці суму «стільки, скільки буде потрібно». На цьому тлі фондові ринки, що обвалилися на 30% в лютому-березні, знову злетіли майже на 20% за квітень.

Попит зміниться до невпізнання і це буде дуже боляче. Всім

Тоді чому ж число безробітних по всій планеті росте швидше кількості інфікованих Covid-19, а МВФ говорить про найглибшу економічну рецесію з часів Великої депресії?

Структурна криза споживання

Мало хто міг уявити, що всього два місяці глобального карантину зможуть так кардинально вплинути на споживання: не тільки обвалити його, але й вже почати змінювати саму його структуру. Енергетика, транспорт, розваги, ритейл — попит у цих галузях не просто звалився на рекордно низькі рівні з часів Другої світової війни, він змінився назавжди. Саме тому Ворен Баффет визнав свою помилку і минулого тижня «оракул з Омахи» продав акції у всіх авіалініях, а його інвестиційна компанія Berkshire Hathaway оголосила про збитки майже на $50 мільярдів.

Стало абсолютно ясно, що поки більшу частину людства вакцинують від Covid-19 — що може зайняти до 24 місяців — світ не повернеться до колишнього життя. Сьогодні, жоден політик в світі не візьме на себе відповідальність за тисячі смертей від небаченої хвороби, навіть якщо наслідком цього будуть мільйони смертей більш віддаленій перспективі) від моторошної економічної кризи. Авторитарні Сі Цзіньпін, Трамп і Дутерте (президент Філіппін, який дозволив поліцейським стріляти в людей без масок під час карантину) і ті змушені були відступити від своїх початкових позицій і ввести карантин. Перекладаю: вмирати від насильства, безробіття і всіх інших хвороб — можна, а від коронавірусу — ні.

Якщо всього два місяці карантину так істотно почали міняти рівень і структуру споживання цілих галузей, що ж трапиться з попитом в такому режимі за цілих два роки? Відповідь прийняти нелегко: попит зміниться до невпізнання і це буде дуже боляче. Всім.

Адже в такому разі, зовсім неважливо скільки у вас грошей, хороший ви чи поганий позичальник і скільки у вас відстрочки за облігаціями чи кредитами. Якщо ваші товари і послуги — ресторани, перельоти, кінотеатри, торгові центри, готелі тощо — просто вже не будуть нікому потрібні в колишньому обсязі і, найважливіше, в колишньому вигляді, то ці бізнеси і активи вже ніколи не повернуть собі колишнього попиту або ринкової вартості. А це означає, що обсяг і м’якість наданої фінансової подушки не має значення: потрібно або якомога раніше банкрутувати або кардинальним чином перевинаходити свій бізнес. Ще вчора.

За фактом, подієва коронакриза переростає в глибоку і турбулентну кризу рівня і структури попиту. Цей етап не закінчиться разом з карантином і він сильно змінить світ. Але і це ще не все.

Прийдешня кредитна/фінансова криза

Одним з корисних наслідків будь-якої кризи завжди було вичищення від поганих активів: неефективних підприємств, неконкурентних бізнес-моделей, неплатоспроможних позичальників і більш незатребуваних професій. І ця криза не стане винятком, просто це почнеться трохи пізніше. У березні всі учасники фінансової світової системи — включно з рейтинговими агентствами, до речі, знову (див. фільм «Гра на пониження») — робили всілякі спроби уникнути, фактично, будь-яких дефолтів. Всі сподівалися, що пронесе. Але вже абсолютно очевидно, що ні.

Кардинальне падіння і зміна структури попиту неминуче призведе до банкрутства цілих галузей і до зникнення компаній — стовпів цих індустрій. Але це торкнеться не тільки їх самих. У таких інтернаціональних монстрів як Boeing, Disney або Volkswagen-Audi Group не тільки сотні тисяч співробітників, а й сотні тисяч підрядників з абсолютно різних сфер: від металургії до програмного забезпечення. А у цих підрядників, в свою чергу, є свої співробітники і партнери — і так далі «ефект доміно» у глобальних ланцюжках створення вартості.

Цього разу очищення стосуватиметься багатьох галузей і не пощадить навіть вчорашніх лідерів ринку, якщо вони вже не почали перебудовуватися під нову реальність світового попиту.

Стало абсолютно ясно, що поки більшу частину людства вакцинують від Covid-19 — що може зайняти до 24 місяців — світ не повернеться до колишнього життя

І про Україну на десерт

На Україну чекає не тільки падіння ВВП (-8%), споживання всередині країни (-11%) і експорту (-5−10%). Нас, як і весь світ, чекає суттєва реструктуризація попиту в довгостроковій перспективі. І якщо Україна швидко і ефективно не адаптується до нової системи споживання, ми будемо втрачати ВВП і конкурентні позиції навіть коли зростання відновиться. Ми вже спостерігаємо падіння виробництва в металургії в країні на 20%, цей сектор може ще багато втратити і так важко відновлюватися через похмурі перспективи світового автопрому, авіації, будівництва та інших основоположних галузей.

При падінні експорту поряд з істотними обмеженнями мобільності для українських трудових мігрантів, адекватно очікувати істотне падіння надходження валюти в країну в усіх напрямках. Навіть за наявності нових кредитів від МВФ, які цілком підуть на покриття зростання діри в нашому держбюджеті, у НБУ буде обмежена можливість утримувати курс гривні. Більш того, це буде невигідно і нашим експортерам, які й так постраждають від тривалого падіння попиту. Тому, насмілюся припустити, що з другої половини року гривня неминуче почне дешевшати.

При цьому внутрішній попит в Україні теж не відновиться магічним чином після зняття карантину. Споживчі звички, набуті на карантині, укореняться і будуть розвиватися. А це означає, що багато з бізнесів, що закрилися, вже не відкриються. Також, контужені перманентними кризами українці теж ще дуже не скоро побіжать витрачати свої кревні матрацні.

Як і в усьому світі, в Україні успішними стануть ті, хто максимально швидко і вдало адаптується під нові реалії споживання: ефективне заміщення певних позицій імпорту місцевим виробництвом, нова пропозиція житла і товарів для дому, «гнучкі» офісні площі (коворкінг, клубні офіси) нові пропозиції внутрішнього туризму, розвиток цифрових продуктів і логістики в усіх сферах — від FMCG до автомобілів — і, звичайно ж, інноваційні рішення в охороні здоров’я.

Все це нелегко прийняти і скажено хочеться виявитися неправим. З іншого боку, в довгостроковій перспективі все буде добре і навіть краще: попит перебудується і виросте вище колишнього, капіталу стане ще більше і людство, в цілому, стане жити ще краще. Життя прекрасне і триває, хоч вже й ніколи не стане колишнім. Але в цьому ж і є вся її принадність, чи не так?

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X