Поточна криза. Що переможе в Україні — економіка чи етика?
24 квітня 2020 року може стати одним з найскладніших днів у нашій історії. У питанні «чи продовжувати карантин» лобами зіткнуться етика й економіка
До 24.04 ми вийдемо на пікові цифри за смертныстю від коронавірусу і до цього ж моменту бізнес вичерпає свої запаси. Етика зіткнеться з економікою в усьому:
В уряді. Врятувати життя людей з групи ризику або врятувати економіку трохи зміцнілої країни?
У бізнесі. Відповісти за свої слова про корпоративну культуру, про цінності або врятувати хоча б частину бізнесу, щоб відновитися в майбутньому?
Звичайно, дата 24.04 це офіційна формальність, і ми будемо знати рішення уряду ще до того.
Але яким буде рішення бізнесу? Точніше тисячі рішень різних компаній.
Багато в чому це залежатиме від того, в якій групі вони опинилися.
Я виділяю п’ять таких груп:
1. Наш ринок різко виріс. Так, є і такі. Нескладно здогадатися, що це за бізнес.
2. Оборот залишився на колишньому рівні. Сюди я відношу і тих, у кого падіння продажів до 20%. За умови оптимізації витрат, вони можуть вийти в нуль або навіть плюс за прибутком.
3. Падіння обороту до 50−60%. Непроста ситуація. Закритися шкода, працювати дорого. Як пояснити постачальникам — то ми стоїмо чи працюємо? Як вибрати кого і що скоротити?
4. Потрапили під заборону карантинних заходів. Зупинені на 100%. Що тут скажеш — просто потрапили.
Ми знаємо, що без води людина може прожити тиждень, без їжі приблизно два місяці. Тепер дізнаємося, скільки компанія здатна прожити без продажів.
5. Але, виявляється, є група, якій ще гірше ніж четвертій. Це ті, чий бізнес не запрацює одразу після скасування карантину.
Ці ринки будуть відновлюватися ще дуже довго, а деякі вже ніколи не повернуться до колишнього стану. Event-агентства, туризм, багато напрямів консалтингових послуг. Продовжуйте самі.
Звичайні кризи, вони як вовки — санітари лісу. Вони приходять по слабких, неефективних, відсталих. І в цьому сенсі прискорюють еволюцію. Але ця криза, викликана пандемією, несе в собі новий елемент. Я називаю його новою формою несправедливості. У ринкову економіку різко втручаються неринкові інструменти. Одних закрили, інших немає. Відбувається перекіс. Порушується чесна конкурентна боротьба. Особливо там, де конкуренція переходить межі галузі (субститути). Схожий ефект, до речі, створює і корупція.
І перед урядом, і перед бізнесом зараз неймовірний виклик. У такі моменти людської історії в рішеннях частіше перемагає економіка. Але в підсумку, правда, це не завжди приводить до хорошого кінця.