Всі втомилися чекати глобальної фінансової кризи. Саме час їй статися

15 серпня 2019, 15:30

З’явилися явні ознаки кризи, що наближається — причому кризи в економіках найбільших країн світу

Світові фондові ринки падають. З одного боку, в цьому немає нічого дивного: на фондових ринках зростання регулярно змінюється падінням і навпаки. А з іншого, саме зараз з'явилися явні ознаки кризи, що наближається — причому кризи в економіках найбільших країн світу. Раніше були тільки прогнози і розмови про те, що буде погано. Але підтвердження цьому не було. Сигнали були однобокими і неповноцінними і грунтувалися більше на "страшилках".

Відео дня

В результаті рядові інвестори і деякі професіонали вже втомилися чекати кризи. За півтора року ринок бачив два хибних рухи.

Перший був у січні 2018 року. Між собою керуючі активами прозвали його "тренуванням". Ринок впав настільки швидко, що більшість інвесторів так і не встигли зрозуміти, що сталося. Трамп якраз в цей час почав торгову війну і ніхто не розумів, чим все обернеться.

Зараз багато хто впевнений, що ринку до виборів Трампа не дадуть впасти. Але перетікання грошей в інші класи активів і політика центральних банків говорить про зворотне

Другий раз — у грудні 2018 року — ситуація була набагато серйозніше. Всім стало страшно, а багато керуючих насправді повірили, що фондовий ринок нарешті почав падати. Але ФРС за допомогою дуже різкої зміни політики повернула ринок: ФРС дала ринку зрозуміти, що ставку можуть більше і не піднімати. Після словесних інтервенцій Пауелла світ побачив найшвидше зростання ринку протягом 1-го кварталу 2019 роки після найшвидшого падіння за останні 10 років. Зараз же величезна кількість людей впевнені в тому, що ринку до виборів Трампа не дадуть впасти. Але перетікання грошей в інші класи активів і політика центральних банків говорить нам про зворотне, посилаючи дуже сильні сигнали. 

Монетарна політика центральних банків

Ще рік тому на ринку говорили тільки про зростання процентних ставок. Все було настільки добре, що у всіх був чіткий план, як високо і як швидко центральні банки будуть піднімати облікові ставки. Сьогодні політика кардинально змінилася.

Центральні банки по всьому світу вже оголосили або почали процес зниження ставок. Центральний банк Австралії і Нової Зеландії знижували ставку вже двічі: на 0,5% в серпні і 0,25% в червні. ФРС знизила ставку на 0,25% у липні. Прогнозується ще кілька знижень до кінця поточного року. Основна критика пов'язана з тим, що зниження ставки з боку ФРС занадто м'яке і ринок очікує зниження на 0,5%. Прогноз подальшого зниження процентних ставок іншими великими ЦБ по всьому світу говорить про те, що в світовій економіці вже не все так добре. Якщо економіка зростає, її не потрібно стимулювати низькою ставкою. Такі масштабні розвороти в монетарній політиці по всьому світу призводять зазвичай до того, що починається рецесія. Монетарна політика не в змозі зупинити цикли в економіці, вона може згладити їх.

Розширення негативного спреду за тримісячними та десятирічними американськими облігаціями 

Або простіше кажучи різниці в процентних ставках між довгостроковими і короткостроковими облігаціями. Також ми спостерігаємо істотне і дуже швидке в моменті зниження спреду між дворічними і десятирічними облігаціями.

Ринок вирішив, що варто серйозно переоцінити поточну економічну ситуацію в Штатах і світі. Короткострокові ризики вищі середньострокових і довгострокових. Професійні інвестори оцінюють вартість грошей або поточні ризики в економіці в найближчі 3-24 місяці вище, ніж через десять років. Тому і ставка за короткостроковими борговими зобов'язаннями вище або наближається до довгострокових.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Явний сигнал, що йде щось не так, але про це не говорять поки на повну гучність. Одночасно ринок активно намагається переходити в якісні активи. Такими є американські десятирічні облігації, де через підвищений попит прибутковості знизилися з 2,1% до 1,68%. А якщо подивитися період з грудня 2018 року, коли індекс S&P 500 падав рекордними темпами протягом четвертого кварталу, то в цей час прибутковість десятирічних облігацій була на рівні 3%.

У категорію надійних інструментів ринок також відносить корпоративні облігації з інвестиційним рейтингом, де протягом півроку спостерігається дуже сильний приплив грошей. Таких активів у світі не так і багато.

Buy back або зворотні викупи акцій весь цей час були одним з основних драйверів зростання ринку акцій

У деяких випадках це служило серйозною підтримкою при падіннях котирувань. З точки зору компанії — це спосіб дати акціонерам заробити через зростання вартості акцій компанії. У період постійного відтоку капіталу з фондового ринку викупи акцій чинили сильний вплив і згладжували падіння. Зараз цей потік поступово вичерпується.

У 2018 році компанії провели зворотні викупи акцій на суму майже $1 трлн. У серпні 2019 року обсяг зворотних викупів майже на $200 млрд був менше торішнього. Палива для зростання ринку стає менше. Ринок до кінця липня показував зростання без зупинки в очікуванні зниження ставки ФРС і дешевих грошей у майбутньому. Поки надії виявилися невиправданими. Нові гроші на ринок ще не прийшли.

Зниження прогнозу зростання світового ВВП

Міжнародний валютний фонд у липні знизив прогноз зростання світового ВВП з 3,3% до 3,2% на 2019 рік і до 3,2% з 3,5% на 2020 рік. Зниження не дуже суттєве, але МВФ у своїх прогнозах дивиться в дзеркало заднього виду. У своїх звітах фонд вказує зазвичай на глобальні ризики, на які можна орієнтуватися під час прийняття інвестиційних рішень. Торгову війну в нинішньому варіанті вже відзначають як тригер до рецесії. Останній пакет мит Білий дім вже після оголошення частково скасував, а частково переніс початок набрання чинності. Уряд США дуже стурбований зростанням цін на продукти, одяг, взуття, електроніку. А це те, що в першу чергу зачіпає звичайного американця. Мені складно уявити, що американці будуть споживати набагато менше, а якщо і будуть, то тоді ми побачимо миттєве відображення на економіці.

США як найбільша економіка в світі поки тримається. Дані щодо ВВП в деяких країнах вже почали демонструвати негативну динаміку. У Мексиці другий квартал поспіль ВВП знаходиться в негативній зоні, ВВП Британії показав мінус за другий квартал. Істотно знизили прогнози щодо ВВП США інвестиційні банки. Важливо розуміти, що ризик торгової війни ще не відображено в цифрах. Ніхто поки не може порахувати ефект. Компанії мислять глобальними трендами, усвідомлюючи, що навіть в разі укладення угоди між США і Китаєм протиріччя між двома країнами остаточно не буде вирішено. США і Китай конкуренти назавжди. Це дві країни, які борються за домінування. Щоб прибрати ризик для бізнесу у вигляді торгової війни між двома країнами, компанії глобально перебудовують виробничі та логістичні зв'язки.

Золото і нафта

Останні роки вважалося, що золото втратило свої властивості захисного активу. Поки ринки акцій показували зростання, а політика центробанків була спрямована на скидання з балансів активів, накопичених в результаті кількісного пом'якшення, в золоті не було необхідності. Про страховку всі забули.

Але професійні інвестори з жовтня 2018 року нарощують позиції по золоту, розуміючи, що скоро економічний цикл підійде до свого завершення, а процес хеджування великого обсягу активів займає багато часу. Коли всі різко зрозуміють, що настав час, буде пізно. Встигнуть вискочити в потяг тільки спекулянти. Хедж-фонди, ймовірно, подвоять вкладення в захисні активи розуміючи, що економічний цикл змінюється і потрібно знаходиться в правильній позиції.

До чого тут нафта? Це паливо для економічного зростання. І якщо паливо не потрібне, значить, на ринку воно в надлишку. ОПЕК+Росія майже рік зменшують видобуток нафти, а ринок ніяк не може намацати точку рівноваги. Трамп вивів Іран з його величезним обсягом експорту, що теж не допомогло збалансувати ринок від перенасичення. Нафта поки нікому не потрібна, її просто дуже багато, а попит зростає дуже повільно.

Чому варто вірити, що криза вже на носі? Тому що це думка грошей і вже прийнятих рішень, а не думка економістів, які малюють красиві цифри кризи або зростання економіки.

Чому варто вірити, що криза вже на носі?

Тому що це думка грошей і вже прийнятих рішень, а не думка економістів, які малюють красиві цифри кризи або зростання економіки. Керуючі активами на основі аналізу прийняли для себе рішення і поступово змінюють структуру портфелів, балансуючи між різними класами активів. Вони розуміють: коли криза настане, швидко здійснити ребалансування портфелів вони не зможуть.

Звичайна історія, коли на здоровому і стабільному ринку інвестори купують акції компаній. В умовах уповільнення економіки на тлі перспектив зниження ставок центральних банків ймовірність побачити поліпшення фінансових результатів і потенціал зростання компаній мізерно малий. Якщо немає впевненості в зростанні прибутків і виручки компаній, фонди воліють інвестувати в облігації і золото, погоджуючись на меншу прибутковість заради збереження капіталу.

Спеціально для НВ Бізнес
Більше поглядів — у розділі Експерти НВ Бізнес

Показати ще новини
Радіо НВ
X