Економіка відновлюється, ФРС не поспішає
Поза всякими сумнівами, головними подіями, що формували порядок денний цього тижня, були засідання ФРС, у вівторок та середу, та Звіт про ринок праці за жовтень, у п’ятницю.
Було б логічніше поміняти події місцями у часі та поставити Звіт першим. Адже скільки разів керівництво американського центрального банку наполягало на тому, що у своїх рішеннях спиратиметься на останні макроекономічні дані. А з усього різноманіття даних, що надходять, стан ринку праці — найважливіший фактор, що впливає на монетарну політику. І скільки разів Пауелл із колегами виправдовували свої ліберальні настрої саме тим, що ринок праці не повністю відновився після шоку пандемії 2020-го, і економіка потребує подальшої підтримки. Але порядок є порядок та рішення ФРС приймав, не дочекавшись звіту. Це не стало великою проблемою і, трохи забігаючи вперед, скажу — у заключному комюніке центрального банку, як завжди, були традиційні застереження про те, що майбутні рішення залежатимуть від того, які дані надходитимуть з економічних фронтів. Ось такий «agile» підхід до монетарної стратегії.
Засідання ФРС не принесло нічого несподіваного та заспокоїло ринки. Пауелл оголосив, що почне скорочувати обсяги викупу облігацій уже у листопаді, на $15 мільярдів щомісяця. Тож до кінця першого півріччя 2022-го все має бути закінчено. Також керівництво ФРС заявило, що програма викупу та підвищення ставок — це не взаємопов'язані процеси і пообіцяло не поспішати з підвищенням вартості грошей, доки «інфляція не змусить до цього вдатися».
Що стосується зростання цін, то ФРС продовжує наполягати на тому, що воно «високе і відображає фактори, які, як очікувалося, мають тимчасовий характер». Раніше просто говорилося, що «зростання інфляції відображає тимчасові фактори», без будь-яких «як очікувалося». Загалом підсумки засідання ФРС продемонстрували ліберальний настрій регулятора, чим і заспокоїли ринки, давши поштовх до підкорення нових історичних висот.