Коли банки відновлять кредитування

18 березня 2016, 14:07
Банківська система має надлишок гривневої ліквідності, але недоліки правової системи України відбивають у кредиторів і інвесторів будь-яке бажання направити ці гроші на кредитування. Економічне зростання відкладається. Виправити ситуацію здатний законопроект про захист прав кредиторів

Середній показник широкої гривневої ліквідності банків, в який входять кошти на кореспондентських рахунках в НБУ та в депозитних сертифікатах, у першій половині березня становив 101 млрд. грн. Обсяг «вільної» ліквідності, яка потенційно може бути спрямована на кредитування реального сектора економіки, що складає близько половини цієї суми. Це рекорд для банківської системи останніх років. Останній раз, коли система також була перенасичена гривневою ліквідністю, був зафіксований у 3 кварталі 2010 року. А вже в 2012 році на ринку виник дефіцит грошей, а економіка перейшла в стагнацію.

Відео дня

Зараз грошей багато, але економічне зростання вони не генерують. Одна з ключових причин – жоден банк зараз не готовий відновлювати широкомасштабне кредитування кого б то не було з-за високого ризику неповернення цих коштів.

На сьогоднішній день в Україні існують законодавчі лазівки, які активно використовують недобросовісні позичальники, перетворюючи їх у напівлегальні схеми ухилення від погашення кредиту і відповідальності за неповернення боргів. Найпоширеніші з них: кероване банкрутство, визнання кредитних договорів недійсними, псевдознищення і псевдовтрата застав, затягування судових процесів, відхід від відповідальності поручителів. І так далі: в країні склалася ціла галузь неповернення кредитів, що день і ніч працює над новими схемами привласнення коштів.

Згідно з рейтингом Doing Business, витрати при продажу нерухомості компанії-банкрута в Україні становлять 42% від вартості цього майна, а задоволення вимог кредиторів у процедурах банкрутства становить лише 8,3 цента на $1. Загальний показник України в рейтингу за напрямом банкрутства – 141 місце з 189 країн. А показник «рішення неплатоспроможності» є взагалі найгіршим.

Відомі реальні випадки, коли в Києві на квазиаукционах з продажу майна компанії-банкрута цілі майнові комплекси йшли з молотка всього лише за 1 грн. кожен. На жаль, такий абсурд можливий із-за прогалин у чинному Законі про банкрутство, завдяки якому дуже дороге майно можна продати за копійки особі, яка просто домовився з ліквідатором. І залишитися при цьому абсолютно безкарним. І це лише мала дещиця того, що сьогодні використовують великі компанії, щоб піти від своїх обов'язків перед банком. Про боротьбу з корупцією мало говорити, її треба викорінювати на законодавчому рівні. Чим менше шансів для обману ми залишимо в діючих законах, тим швидше ми позбудемося цього бича, який знищує нашу країну.

Прийняття законопроекту № 2286а дозволить мінімізувати кредитні ризики на всіх стадіях кредитування: від видачі кредиту до повного його закриття. Як результат, український бізнес і населення отримають суттєве зниження ставок по кредитах і полегшення умов їх отримання. Терміни розгляду заявок на отримання кредиту також відчутно скоротяться. Це шлях до одужання не тільки банківської системи, але й економіки країни в цілому. Доступне фінансування сьогодні вкрай необхідно і бізнесу.

Держава в свою чергу отримає наповнення скарбниці за рахунок податків. Адже бізнес збільшить обороти і прибуток, люди отримають нові робочі місця і можливість почати власну справу. Результуючий зростання кадрового попиту буде означати збільшення рівня оплати праці. Більше того, підвищення рівня захисту прав кредиторів залучить в Україну так необхідні їй зовнішні інвестиції. Сподіваюся, парламентарії все ж не упустять шанс перезапустити економіку країни і нарешті дати Україні можливість рости і розвиватися.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X