Харчові відходи міст та біогазова енергетика

21 лютого 2018, 17:44

На початок 2017 року, за даними Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, роздільний збір сміття був організований в 575 населених пунктах.

На території України є чотири сміттєспалювальних заводи: в Києві, Харкові, Дніпропетровську та в Севастополі. Наразі працює тільки київський завод Енергія.

Є ще сміттєпереробний завод у Рівному, який практично простоює. Завдяки сучасній техніці тут можна переробляти 80% усього сміття міста. Все це обійшлося у € 7 млн ще в червні 2013 року. Однак повноцінно пропрацював завод усього півроку. Причина – законодавча неврегульованість.

Відео дня

"На сьогодні, згідно із законодавством, яке існує, переробка твердих побутових відходів входить до галузі діяльності, яка є на суміжному ринку, тобто це підпадає під дію антимонопольного комітету, відповідно до одного закону, і передбачено, що комісія ЖКГ, згідно з прямими нормами закону, має встановлювати тарифи ", – зазначив колишній директор заводу Святослав Євтушенко.

Але є один нонсенс. Тарифи комісія ЖКГ встановлює для тих, кого вона ліцензує, а, згідно із законом, ліцензування сміттєпереробних заводів у нас взагалі не передбачене. Прийняли його ще за Януковича. Втім, за чотири роки нової влади тільки в квітні 2014-го тодішній глава Мінрегіонбуду Володимир Гройсман попросив з'ясувати ситуацію.
"Йшлося про те, що дійсно є така проблема, що це треба внести або в ліцензуванні, щоб НКРЕ могла визначати тариф, або скасувати цей закон 2012 року для того, щоб могли працювати підприємства", – розповів експерт з питань ЖКГ Сергій Кінах.

Наміри побудувати сучасні сміттєпереробні підприємства в різних містах України періодично декларуються в пресі.

У Харкові в 2017 році було розпочато будівництво сучасного сміттєпереробного заводу вартістю близько € 50 млн на місці існуючого полігону побутових відходів в Дергачах. Тут буде встановлено 10 сортувалень із загальним річним обсягом 400 тис. тонн на рік. Кредит надав Світовий Банк, є рішення уряду. Якщо все буде побудовано, як задумано, це буде один із найкращих заводів такого типу в Європі. На заводі будуть сортуватися побутові відходи населення і перероблятися у відповідних цехах. З органіки буде вироблятися тепло та електроенергія.

Цікаву думку з приводу будівництва цього заводу викладено у статті депутата ВР Олександра Фельдмана.

У низці інших українських міст про такий завод поки що тільки мріють.

Так, у Львові кошти для фінансування проекту сміттєпереробного заводу в сумі € 35 млн пообіцяв надати ЄБРР. Про це під час сесії Львівської міської ради повідомив директор ЛКП "Зелене місто" Вадим Ноздря. Директор Департаменту поводження з відходами у Львові Сергій Сало повідомив, що Львівська міськрада оголосить тендер на будівництво заводу механіко-біологічної переробки відходів. "Повинен прийти підрядник, який має практику будівництва таких заводів", – зазначив чиновник. Планується, що на заводі буде дві сортувальні лінії потужністю 120 тис. тонн, потужний прес. Друга частина підприємства буде біологічною. За словами Вадима Ноздрі, на заводі передбачено 10-20 тунелів, де біологічна фракція буде зменшуватися в обсязі. Одну її частину використовуватимуть для рекультивації полігонів, а другу – на паливо.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Почалися проектні роботи з будівництва першого сміттєпереробного заводу в Києві.

Про це повідомив заступник голови КМДА Петро Пантелеєв: "Київ сьогодні завершив роботу над концепцією поводження з відходами у місті. Ми відмовилися від будівництва сміттєспалювальних заводів, віддавши перевагу механіко-біологічній переробці. Такі комплекси абсолютно безпечні з точки зору екології. Це практично сортування сміття на основні фракції та максимальний відбір корисних, ресурсно-цінних компонентів зі сміття. На сьогоднішній день ми почали проектувати один із таких заводів у столиці, нам у цій справі допомагають закордонні консультанти ", – сказав віце-мер.

Він додав, що всього в Києві та поза межами столиці планується будівництво п'яти сміттєпереробних комплексів.

"Також планується будівництво подібних сміттєпереробних комплексів під Києвом – це у північному та південному напрямках. Всього ми маємо намір побудувати 4-5 таких комплексів. Йдеться про перспективу 2-3 років", – зазначив Петро Пантелеєв.
Майбутні заводи зможуть приймати до 1,4 млн тонн сміття на рік, при тому, що сьогодні Київ виробляє 1,2 млн тонн сміття.

Але загальної національної проблеми це не вирішує, оскільки в Україні є 7 тис. законних і майже 35 тис. нелегальних звалищ.

Текст колонки узятий у Facebook c дозволу автора. Оригінал тексту дивіться тут.

Показати ще новини
Радіо NV
X