Карти, гроші, крипта, війни. Чим занепокоєні центральні банкіри
Висока залежність багатьох економік від долара, ескалація торгових конфліктів у світі та ризики цифрових валют — проблеми, які сьогодні хвилюють кращих фінансистів світу
Уже майже 40 років поспіль наприкінці серпня провідні центральні банкіри світу та представники академічних кіл збираються у справжньому ведмежому куті Америки — Джексон Хоул, штат Вайомінг, для обговорення нагальних проблем розвитку світової економіки та діяльності центральних банків. Цьогоріч уперше до цієї дискусії були запрошені і представники Національного банку України.
Чому саме Вайомінг
Невже в світі не можна знайти належнішого місця для обговорення глобальних економічних тенденцій — Лондон, Нью Йорк чи, наприклад, Шанхай? У відповідь на це запитання організатори симпозіуму з Федерального Резервного Банку Канзас Сіті пояснюють, що головною причиною вибору такого віддаленого місця проведення було саме бажання відірвати учасників конференції від щоденної рутини, щоб вони могли зосередитися на обговоренні глобальних стратегічних питань. Але є і інше пояснення: для підвищення статусу заходу у 1982 році організатори запросили до участі тодішнього голову ФРС Пола Волкера, а оскільки він був завзятим рибалкою, то щоб підвищити імовірність його приїзду, вони вибрали місцем проведення готель біля Джексон Лейк, яке вважається одним з найкращих місць для риболовлі у США.
У своїй вітальній промові Голова Федерального Резервного Банку Канзас Сіті Естер Джордж майстерно зв’язала місце проведення конференції з викликами, які стоять перед центральними банками. За її словами, Національний Парк Гранд Тетон — складна натуральна екосистема, компоненти якої (ведмеді, бізони, олені та інші тварини) упродовж останніх тисячоліть навчилися співіснувати один з одним, поважаючи право іншого роду на свою територію. З іншого боку, суттєве пожвавлення туристичної активності у цьому регіоні у ХІХ сторіччі після побудови залізниці є яскравим прикладом того, як рівновага у цій комплексній екосистемі може суттєво змінитися. Так, унаслідок появи значної кількості туристів годування диких тварин (насамперед ведмедів грізлі) стало дуже популярним атракціоном, який неабияк приваблював обидві сторони. Але згодом ця практика мала дуже негативні наслідки як для здоров’я ведмедів, так і для безпеки туристів, а повернення до ефективного рівноважного положення забрало багато зусиль та часу.
Які уроки можуть винести з цієї історії центральні банкіри
Перший найнагальніший — не потрібно годувати ведмедів, оскільки це небезпечно. Але якщо говорити серйозно, то важливо розуміти, що центральні банки є частиною комплексної світової екосистеми. Їхні дії мають значні наслідки для усіх членів цієї екосистеми, але й інші інституції (наприклад, політики) суттєво впливають на діяльність центральних банків.
Саме про це і йшлося під час конференції - світова економіка дуже змінилися за декілька останніх десятирічь, і це поставило перед центральними банками низку нових викликів. З одного боку, можна констатувати, що центральні банки та інші полісімейкери досягли значного прогресу у виконанні своїх традиційних завдань, тобто приборканні інфляції та зниження рівня безробіття. І справді, сьогодні у більшості країн світу спостерігаються рекордно низькі темпи інфляції та рівень безробіття. Крім того, у світовій економіці не має явних ознак і значних дисбалансів на фінансових ринках — на відміну, наприклад, від ситуації кінця 90-х у Південно-Східній Азії чи бульбашки іпотечного кредитування саб-прайм у США у 2007 році.

З іншого боку, виникла ціла низка нових проблем, які мають значний вплив на діяльність центральних банків.
По-перше, прискорення темпів фінансової та торгівельної глобалізації зробило дії центральних банків у окремих країнах набагато пов’язанішими між собою. Наприклад, дослідження фахівців Університету Стенфорду доводить, що долар США є унікальною світовою валютою, тому зміни у монетарної політиці ФРС чи на фінансових ринках США мають значний вплив на всі інші країни. В іншій роботі, яка була презентована на конференції, стверджується, що останнім часом, унаслідок посилення глобалізаційних тенденцій у процесі ухвалення рішень з монетарної політики суттєво зросла вага зовнішніх умов (а саме, диференціалу внутрішньої та глобальної реальної нейтральної відсоткової ставки) — на противагу традиційному фокусу на внутрішніх умовах (тобто відхилення фактичного рівня інфляції від цільового та рівня ВВП від потенційного). Крім того, голова Банку Англії Марк Карні у своїй промові наголосив на домінуючій ролі долара США у світовій торгівлі та наслідках, які це має для макроекономічної політики. А саме, якщо велика частка експорту будь-якої країни номінована в доларах, то зовнішня конкурентоздатність країни набагато більше залежить від динаміки курсу долару США на світових ринках, ніж від зміни курсу національної валюти.
Ще одним викликом для центральних банків є зростання ролі технологій у фінансовому секторі — розвиток fintech- та bigtech-індустрій, поява криптоактивів та цифрових валют. У глобалізованому світі зростають обсяги транскордонних грошових переказів, але їхня інфраструктура залишається доволі слаборозвиненою. Це сприяє виникненню інноваційних продуктів в умовах стрімкого розвитку технологій. Одним із останніх яскравих свідчень цього є лібра — цифрова валюта, яка забезпечена резервними активами на основі кошика валют та може бути засобом обміну між учасниками соціальних платформ. Але функціонування такої валюти створює ряд фундаментальних проблем та викликів — приватність трансакцій, запобігання відмиванню коштів, кібербезпека та вплив на монетарну та фінансову стабільність.
Драматичні події навколо виходу Великої Британії з Євросоюзу та ескалація світових торгових війн також привернули увагу як учасників конференції, так і журналістів, що її висвітлювали. Зокрема, очільник ФРС Джером Пауелл у своїй промові зазначив, що американська економіка знаходиться у гарному стані - економічна експансія продовжується вже 11 років поспіль, рівень безробіття є мінімальним за останні 50 років, а споживча інфляція знаходиться біля (але дещо нижче) цільового показника в 2%. З іншого боку, розгортання глобальної торгової війни створює значну невизначеність для монетарної політики. Аналогічно, Марк Карні наголосив, що на сьогодні британська економіка близька до рівноваги, але зростаюча невизначеність щодо формату та дати Брекзіту негативно впливає на настрої інвесторів та здатність Банку Англії проводити адекватну монетарну політику.
Що ж центральні банкіри та академічні фахівці пропонують робити для вирішення цих проблем
Марк Карні провів дуже цікаву аналогію з грою в карти, говорячи про необхідні зміни у монетарній політиці та світовій фінансовій системі. За його словами, центральні банкіри повинні якомога ефективніше використовувати карти, які в них вже є на руках. А саме — на сьогодні немає кращої альтернативи політиці, яка базується на гнучкому інфляційному таргетуванні, плаваючому обмінному курсі та ефективному застосуванні макропруденційних інструментів. Крім того, центральні банки повинні підвищувати ефективність своєї комунікаційної політики, намагаючись донести найважливіші меседжі не тільки до професійних учасників фінансового ринку, але і до широких верств населення.
Ще одна (середньострокова) задача — це перездати колоду. Йдеться про структурні покращення як в кожній країні окремо (збільшення глибини фінансових ринків, посилення операційної незалежності центральних банків та ефективності іх політики), так і в світовому контексті - ефективніший моніторинг глобальних ризиків, зміцнення глобальної системи фінансового захисту (через збільшення фінансового ресурсу МВФ та покращення координації діяльності регуляторів фінансових ринків).
Ну і третя, фундаментальна, довгострокова задача — це змінити гру. Під цим Марк Карні розуміє фундаментальні зміни у глобальній монетарно-фінансовій системі, які би відображали зростаючу мультиполярність світової економіки. А саме — створення глобальної світової валюти (Synthetic Hegemonic Currency), що дозволило би знизити глобальну залежність від долара США. За словами Карні, така валюта може бути запроваджена як синтетичний інструмент на основі цифрових валют, емітованих центральними банками. Ця ідея достатньо жваво обговорювалася учасниками конференції, і більшість з них зійшлися на думці, що вона має право на життя, але деталі та терміни її реалізації є поки що невизначеними.
Які висновки для себе може зробити Україна із цих дискусій
По-перше, світ стає дедалі волатильнішимта непередбачуванішим, що підвищує важливість проведення адекватної монетарної та фіскальної політики та прискорення структурних реформ.
По-друге, дії, направлені на досягнення цінової та фінансової стабільності, є основою для мінімізації ризиків та вирішення зазначених вище проблем.
По-третє, як це дивно не звучить, але досвід Національного банку України може бути корисним і для центральних банків розвинених країн. Йдеться, зокрема, про ефективність комунікацій, особливо під час економічної чи фінансової кризи та збільшення політичного тиску на центральний банк. Крім того, на відміну від розвинених країн, центральні банки країн з emerging markets мають неабиякий досвід роботи в умовах значної економічної та політичної невизначеності, коли стандартні макроекономічні моделі та інструменти монетарної політики мають обмежену ефективність.