Стисло і зрозуміло: НБУ знизив облікову ставку до мінімального рівня за останні шість років

13 березня 2020, 11:15

П’ятниця, 13 березня. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні

 • Починаючи від сьогодні, облікова ставка для України становить 10%, найнижча з початку війни з Росією шість років тому. За останні 8 місяців, з шести скорочень ставки, НБУ знизив ключову ставку на один відсоток з 11%. З річною інфляцією на рівні 2,4% в лютому, банк дотримується своєї мети зниження основної ставки до 7% до кінця цього року. Банк заявив: «Правління Національного банку прийняло рішення по облікову ставку, в умовах, коли інфляційний тиск слабшає швидше, ніж очікувалося, і економіка потребує подальшої підтримки».

Відео дня

 • Зниження процентних ставок відбувається в результаті обвалу західних ринків і зниження довіри інвесторів до основних фінансових показників України. Сьогодні офіційний курс гривні до долара становить 25,86 — девальвація на 8% за 10 тижнів і повернення до рівнів липня минулого року. За останні три тижні прибутковість українських облігацій 2028 року підскочила більш ніж на п'ять процентних пунктів, до 11,1%. Варранти, прив'язані до ВВП, впали з номінальною вартістю $1,07 в кінці лютого до 60 центів сьогодні.

 • За словами голови НБУ Смолія, угода з МВФ допоможе заспокоїти ринки. Він сказав: «Укладення нової програми з МВФ зменшить уразливість української економіки під час турбулентності на світових ринках і пікових платежів за державним боргом». Окремо Ігор Уманський, новий міністр фінансів, заявив в четвер, що уряд вважає, що угода з МВФ може бути досягнута до травня.

 • У Вашингтоні офіційний представник МВФ Джеррі Райс заявив на своєму плановому прес-брифінгу: «Минулого тижня в Україні було призначено новий уряд, що сигналізує про те, що він хоче продовжувати тісно співпрацювати з МВФ, зокрема за програмою підтримки Фонду... Ми готові повністю підтримати зусилля України щодо проведення реформ, а також політику, спрямовану на досягнення цих цілей».

 • Попит на долари вчора знизився, оскільки центральний банк продав тільки $76 млн з $200 млн, виставлених на аукціон. Понеділок був вихідним днем. У вівторок Національний банк України продав $270 млн. У середу було продано $350 млн. «Тільки на цьому тижні чисті продажі іноземної валюти Національним банком досягли $700 млн», — заявив журналістам у четвер голова банку Яків Смолій. Він сказав, що більшість продажів були українським компаніям. Попит з боку іноземців на продаж державних гривневих облігацій був незначним. Олег Чурій, заступник голови НБУ, сказав: «Немає жодних планів вводити валютні обмеження — у нас достатньо резервів, щоб згладити валютні коливання».

 • Саудівська Аравія пропонує радикальні знижки на нафту, прагнучи «виштовхнути» російську нафту з Європи, повідомляє Bloomberg в статті «Потік нафти з Саудівської Аравії за $25 за барель йде в Європу». У вівторок Саудівська Аравія оголосила, що збільшить виробництво в квітні на 25% у порівнянні з лютневим рівнем. Щоб продати нафту, державна компанія Aramco пропонує додаткові поставки обсягом від 25% до 200% різним європейським нафтопереробним підприємствам: Royal Dutch Shell Plc, BP Plc, Total SA, OMV AG, Repsol SA і Cepsa SA. Щоб забезпечити швидку доставку, Aramco використовує запаси в Роттердамі, для північно-західної Європи, і недалеко від Александрії, в Єгипті, для Середземномор'я.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

 • Тестовий вантаж азербайджанської нафти запущений по українському трубопроводу на північ від Одеси, в Білорусь, повідомив агентству Інтерфакс офіційний представник «Белнефтехіму» Олександр Тищенко. Поставка в 90 тис. тонн відбувається після того, як Білорусь і Росія в минулому місяці посперечалися через ціни на нафту. Державна нафтова компанія Азербайджану SOCAR погодилася поставити 250 тисяч тонн нафти на Мозирський НПЗ на півдні Білорусі. З Одеси нафта переміщується вгору по українському трубопроводу в Броди, Україна, потім переправлялася на схід, по трубопроводу Дружба, в Мозир.

 • Навіть до того, як на цьому тижні ціни на нафту марки Brent впали на 35% до $32,70 за барель, в січні-лютому імпорт нафти в Україні впав на 11%. У перші два місяці цього року Україна імпортувала нафтопродуктів на суму $681 млн, повідомляє Державна митна служба. У минулому році Україна витратила $5,3 млрд на імпорт нафти, що на 7% менше, ніж в 2018 році. У минулому році трьома найбільшими постачальниками нафтопродуктів в Україну були: Росія — $262 млн (38,5%); Білорусь — $228,5 млн (33,5%); і Литва — $103 млн (15%).

 • У січні-лютому Газпром відправив через Україну 6,5 млрд кубометрів російського газу, що становить 59% від обсягу, передбаченого в контракті в грудні минулого року, повідомляє новий оператор українського газопроводу ОГТСУ. Однак в контракті зазначено, що «Газпром» оплачує транзитні збори в повному обсязі, незалежно від того, чи використовує він повну квоту. За новим контрактом Росія повинна відправити 65 млрд кубометрів через Україну в цьому році. Після м'якої зими в Європі зараз є рекордні запаси газу і найнижчі ціни за десятиліття.

 • В Україні було зареєстровано два нових випадки коронавірусу, в результаті чого їх загальна кількість досягла трьох, що є одним з найнижчих показників у Європі. Два нові випадки: чоловік у Чернівцях, там само, де перший випадок; і жінка похилого віку в Житомирській області, недалеко на захід від Києва.

 • Через коронавірус МАУ цієї весни скасовує 2 000 рейсів, в основному в Західну Європу й Ізраїль. Крім того, компанія призупиняє перельоти з Борисполя в чотири районні центри: Чернівців, Івано-Франківськ, Херсон і Запоріжжя. Для порівняння, МАУ, головний перевізник України, в минулому році здійснив 58 600 рейсів. Аналогічним чином, LOT Polish Airlines припиняє польоти між Варшавою і Запоріжжям.

 • Через коронавірус МЗС України «наполегливо рекомендує громадянам України утримуватися від будь-яких поїздок за межі України». Посилаючись на заяву ВООЗ про пандемію коронавірусу, міністерство заявило, що українці повинні бути особливо обережні при поїздках в Західну Європу, а також в такі популярні місця відпочинку, як Єгипет, Ізраїль, Таїланд, Туреччину і Об'єднані Арабські Емірати.

 • За словами заступника голови центрального банку Дмитра Сологуба, таке падіння в сфері виїзного туризму скасує очікуване скорочення грошових переказів від українців, які працюють в ЄС на короткостроковій роботі. «Ми очікуємо невеликого скорочення переказів з-за кордону, але це буде відносно менше, ніж вплив того факту, що поїздок з України тепер буде набагато менше ніж було», — сказав він журналістам у четвер. Українці, що працюють за кордоном, відправляють додому $1 млрд на місяць.

 • Оскільки третина врожаю минулого року очікує експорту, Українська зернова асоціація просить уряд не закривати прикордонні контрольно-пропускні пункти, які будуть блокувати експорт. «Припинення експорту зерна скоротить обсяг валютної виручки», — попереджає Асоціація, зазначивши що протягом наступних трьох місяців буде експортовано 20 мільйонів тонн. «Як ви знаєте, кожен третій долар валютної виручки країни припадає на сільськогосподарський експорт». У четвер прес-служба Кабінету міністрів заявила: «Близько 70% всіх пунктів планується закрити, але остаточний список уточнюється».

 • Реагуючи на коронавірус, клієнти Монобанку в середу майже подвоїли свої щоденні покупки в продуктових магазинах — до $4,8 млн — і збільшили свої покупки в аптеках на 150% — до $750 тис. Через три роки після запуску, у інтернет-банку 2 мільйони клієнтів, в основному українці у віці від 20 до 35 років.

 • Центральний банк планує дезінфікувати гривневі банкноти, накопичуючи готівку протягом двох тижнів, перш ніж знову випустити їх комерційним банкам. У НБУ вважають, що криза з коронавірусом спонукає більше людей здійснювати безготівкові транзакції. «Прямо зараз звичка безготівкових розрахунків може стати в нагоді», — радить центральний банк. «У цей період замовляйте і оплачуйте товари і послуги онлайн. Не відвідуйте відділення банку. Вибирайте віддалені сервіси. Проводьте комунальні платежі, використовуючи онлайн-сервіси».

 • Електронні гроші стають все більш популярними в Україні, повідомляє центральний банк. У минулому році кількість електронних гаманців збільшилася на 18%, до 74 мільйонів. Обсяг операцій з використанням електронних грошей збільшився в 2,3 разу, до $670 млн.

 • Українська мережа терміналів збільшилася в минулому році на 19%, до 333 тис. У той же час обсяг карткових транзакцій виріс на 24%, до $ 145 млрд. За останні п'ять років безготівкові транзакції виросли з 25% від загального числа до 50% сьогодні, повідомила генеральний директор Mastercard Europe Інга Андрєєва на недавній конференції в Києві.

Від редактора:

Що за нелегкий тиждень — приємних вихідних!

Стисло і зрозуміло — щоденний моніторинг ділових новин. Публікується в партнерстві з Ukrainian Business News (UBN). Републікування повної версії тексту заборонене.

Натисніть підписатися, щоб отримувати ранкову розсилку UBN з новинами, заснованими на фактах, для інвесторів і інвестиційних менеджерів в Україні.

Показати ще новини
Радіо NV
X