Стисло і зрозуміло: Посилення карантинних заходів на підході
П’ятниця, 6 листопада. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні.

- Оскільки кількість нових випадків коронавірусу наближається до 10 тис. щодня, уряд розробляє нові заходи контролю, які можуть ввести вже в понеділок. «Українська економіка не повинна постраждати від повної ізоляції», — заявив учора журналістам прем'єр-міністр Шмигаль. Після розмов із французькими і німецькими епідеміологами про те, як перервати ланцюжок передавання інфекції від людини до людини, уряд розглядає такі кроки: години відвідування магазину для літніх людей, закриття кафе і ресторанів у вихідні та масове штрафування в розмірі $6−9 за відмову від носіння масок у закритих приміщеннях і публічних місцях. Можуть закритися великі культурні заходи, а також тренажерні зали і басейни.
- За останні шість тижнів кількість нових випадків інфікування в Україні потроїлася. Україна є частиною другої хвилі, яка провокує нові локдауни на більшій частині території ЄС. В індексі нових випадків Worldometer на 1 мільйон жителів, Україна перебуває в кінці списку серед своїх шести сусідів. Ось статистика: Угорщина — 9 834; Україна — 9 864; Білорусь — 10 933; Росія — 11 375; Польща — 12 336; Словаччина — 12 587; Румунія — 14 422 особи.
- У зв’язку із заповненням українських лікарень, Кабінет міністрів розпорядився про створення мобільних госпіталів у Києві, Краматорську й Одесі. «Яку б кількість ліжок ми не додавали, коронавірус поширюється набагато швидше», — попередив Раду міністр охорони здоров’я Максим Степанов. «Ми досягли точки неповернення і близькі до катастрофи».
- У Києві, де кількість нових випадків зараження — майже 1 тис. осіб щодня, мер Кличко розпорядився суворо стежити за носінням масок в автобусах і поїздах метро — основних місцях поширення коронарних інфекцій. По всій країні школи повинні залишатися відкритими. Але 912 шкіл вже перейшли на дистанційне навчання, повідомляє міністр охорони здоров’я Степанов. З моменту відкриття українських шкіл два місяці тому на коронавірус захворіли 5 тис. учнів і 10 500 вчителів.
- У відповідь на пандемію 39% українських генеральних директорів, опитаних KPMG, прискорили цифровізацію свого бізнесу, а 42% планують скоротити офісні площі, згідно з новим дослідженням міжнародної консалтингової фірми. З 74 опитаних менеджерів 30% вказали, що їхні інвестиції в цифровізацію дозволять компаніям просунутися вперед на довгі роки.
- У той час як пандемія завдала збитків готелям, ресторанам і авіакомпаніям, компанії з доставки пережили бум. Минулого тижня львівська компанія Міст Експрес повідомила Інтерфакс-Україна: «З імовірним введенням суворої ізоляції, ми очікуємо збільшення попиту на більшість наших послуг і продуктів, оскільки більшість із них є досить актуальними за умов суворого карантину».
Протистояння уряду і Конституційного суду зайшло в глухий кут.
- НВ повідомляє, що четверо суддів, які голосували проти спірного рішення 27 жовтня щодо антикорупційного законодавства, тимчасово відмовилися брати участь у роботі суду. Водночас сьогодні Рада піде на перерву без голосування з питання про чистку суду або ухвалення нового закону. Згідно з поточним календарем, парламент України знову збирається 16 листопада. Тоді він голосуватиме за відновлення антикорупційних законів, скасованих Конституційним судом.
- Прем'єр-міністр Шмигаль вчора заявив журналістам, що МВФ розуміє ситуацію: «Тому що Україна чітко заявляє і демонструє свої європейські наміри, наміри продовжувати й активно проводити антикорупційну реформу і всі реформи, які прописані в наших міжнародних зобов’язаннях». Жодних коментарів від МВФ не було.

- Китай майже вдвічі збільшив імпорт макухи насіння соняшнику з України протягом маркетингового року, що закінчився в серпні. Китай збільшив імпорт цього продукту, багатого білком, до 1,8 млн тонн, що становить 43% усього експорту України, повідомляє Stark Shipping. З України основними відправниками були: Кернел — 999 тис. тонн; Bunge — 672 тис.; Альфа Трейдинг — 275 тис.; COFCO — 257 тис.; Гарсан — 248 тис.; і Cargill — 233 тис. тонн.
- Allseeds Group, великий український виробник і експортер рослинних олій і продуктів, дебютував на американському ринку, отримавши $10 млн у вигляді товарного фінансування через Skarb Statok. Стежачи за зростанням індійського ринку, Allseeds минулого місяця відкрила офіс у Мумбаї.
- За даними Національної асоціації виробників соняшнику, заводи з переробки соняшнику в Україні, яка є джерелом 55% світового ринку соняшникової олії, працюють на знижених потужностях. Через посуху виробництво соняшникової олії може знизитися на 15% рік до року, до 6 мільйонів тонн. Консалтингове агентство АПК-Інформ цитує слова представника асоціації виробників: «Сировини немає. Переробні заводи завантажені наполовину».
- Kernel, найбільший у світі виробник і експортер соняшникової олії, погодився викупити свої облігації на 2022 рік на суму $287 млн, розміщені під 8,75%. Компанія заплатить $303 млн за облігації, здебільшого покриті за рахунок $300 млн, залучених минулого місяця при розміщенні 7-річних облігацій під 6,75%.
- Нові єврооблігації Метінвесту 2027 року приєднуються до трьох типів інших доларових облігацій Метінвесту в індексі корпоративних облігацій ринків, що розвиваються, JPMorgan — CEMBI Broad і CEMBI Broad Diversified. Включення в індекс забезпечує більшу видимість, велику ліквідність і кращі ціни на облігації найбільшого виробника сталі в Україні.
- За словами заступника міністра енергетики Ярослава Демченкова з посиланням на розрахунки IFC Світового банку, Україна має потенціал залучити протягом цього десятиліття до $73 млрд у вигляді зелених облігацій. Міністерство і Державне агентство з енергоефективності розробляють проєкт концепції ринку зелених облігацій. У пресслужбі міністерства зазначають, що уряд і муніципалітети, фінансові та нефінансові корпорації можуть випускати зелені облігації. Кошти можуть бути спрямовані на альтернативну енергетику, енергозбереження, переробку відходів і громадський транспорт.
- Укрзалізниця планує наступного року витратити майже $1 млрд на капітальний ремонт локомотивів, вантажних і пасажирських вагонів, а також на електрифікацію двох ділянок шляху, — заявив вчора на транспортній конференції новий генеральний директор державної залізниці Володимир Жмак. Він сказав: «Укрзалізниця — одна з основ української економіки. Стан наших інвестицій є показником здоров’я всієї економіки».
- Цьогоріч ДТЕК інвестує $10 млн у будівництво першої в Україні повністю автоматизованої електричної підстанції. Все більше поширені в Західній Європі підстанції такого типу повністю закриті і керуються диспетчерською консоллю, що мінімізує простої. Розташована в густонаселеному Київському районі Одеси, підстанція забезпечуватиме 52 МВт на 5 тис. квартир, повідомляє генеральний директор ДТЕК Одеські мережі Олександр Фоменко.
Від редактора:
Настав час діставати Kindle й оновити підписку Netflix. Я не маю нічого проти «годин шопінгу для літніх людей», але карантин у вихідні цієї зими буде тягарем. У середу я був у касі Національної опери і питав, чи є квитки на завтрашній вечір на «Жизель». Дама в касі м’яко, але твердо запропонувала мені почекати і купити квитки вранці в день балету. Вчора у мене у дворі дівчина-поліцейська в масці сказала мені, що чула по радіо: наближається карантин.
Натисніть підписатися, щоб отримувати ранкову розсилку UBN з новинами, заснованими на фактах, для інвесторів та інвестиційних менеджерів в Україні.