Стисло і зрозуміло: Посилення карантину і новий прогноз падіння ВВП в Україні
Понеділок, 6 квітня. Щоденний моніторинг головних новин про бізнес та економіку в Україні

- Всі 24 регіони України, включно з Києвом, сьогодні повинні встановити контрольно-пропускні пункти на автошляхах для спостереження за станом здоров'я людей, які прибувають на автомобілі. У разі зростання епідемії коронавірусу поліція і працівники охорони здоров'я повинні використовувати ці контрольно-пропускні пункти для обмеження пересування між регіонами. У п'ятницю чернівецька влада почала використовувати контрольно-пропускні пункти для обмеження в'їзду в регіон. На вихідних у Чернівецькій області ввели режим блокування, що забороняє людям залишати свої будинки протягом 40 годин.
- На національному рівні відкриті тільки 21 прикордонні пункти, 9% з 230, які є в України з сімома сусідами. За винятком водіїв вантажівок, екіпажів поїздів і кораблів, а також людей, які виконують офіційні місії, будь-хто, хто в'їжджає в Україну, повинен провести 14 днів у карантині.
- Сьогодні по всій Україні починають діяти жорсткіші обмеження для пішоходів. Будь-хто на вулиці повинен носити маску і мати при собі посвідчення особи. Люди повинні ходити поодинці або парами. За винятком вигулу домашніх тварин, прогулянки у парках і скверах заборонено. Сімейні відвідування лікарень заборонено. Дитячі майданчики закриті. Штрафи варіюються від $600 до $1 800. У зв'язку з приходом католицького Великодня цієї неділі і православної Пасхи наступної неділі, влада переконує вірян залишатися вдома і стежити за церковними службами на телебаченні.
- Кількість офіційно підтверджених випадків Covid-19 в Україні досягла вчора ввечері 1 308 осіб, 37 з них померли. Станом на неділю вдень у Києві було 245 підтверджених випадків. Приблизно половина проходить лікування в лікарнях, приблизно половина — вдома. AFP повідомляє, що поліція «оточила багате передмістя Києва», де було зареєстровано 30 випадків. В інших регіонах України лідери за захворюваністю такі: Чернівці — 220 випадків; Тернопіль — 160; та Івано-Франківськ — 105.
- Прем'єр-міністр Шмигаль прогнозує, що сьогоднішні жорсткі обмеження сповільнять і, в кінцевому підсумку, зупинять поширення вірусу, що дозволить уряду послабити обмеження протягом трьох тижнів. «Наприкінці квітня ми зможемо почати поступове ослаблення карантинних заходів», — сказав він у відеозверненні. «Спочатку люди працездатного віку зможуть ходити на роботу, а громадський транспорт відновить роботу. Це дозволить нам почати перезапуск економіки з початку травня... Україна не може дозволити собі не працювати шість місяців або навіть два-три місяці».
- Очікується, що обмеження через коронавірусу приведуть економіку України до рецесії, вперше з 2014–2015 років, коли військові атаки Росії вивели економіку України з рівноваги. У п'ятницю Кабінет міністрів України оприлюднив свій новий економічний прогноз на цей рік: падіння ВВП на 4,8% і втрата 250 тис. робочих місць. Інфляція досягне 11,6%, що вдвічі перевищує прогноз до появи коронавірусу. Середня заробітна плата з урахуванням інфляції знизиться на 4,5% в порівнянні з минулим роком.
- Падіння ВВП на 3% є консенсус-прогнозом щомісячного опитування аналітиків Reuters, також опублікованого в п'ятницю. Крім того, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій прогнозує зниження на 5,9%. Всі аналітики стурбовані тим, що ЄС і Китай потягнуть Україну вниз, особливо якщо ціни на сталь падатимуть.

- Олексій Блінов з Альфа-Банку менш песимістичний і пише: «На нашу думку, цей [урядовий] прогноз все ще дуже попередній... Прем'єр-міністр цього тижня зробив кілька заяв, що він хотів би, щоб карантин був пом'якшений наприкінці квітня. Якщо це станеться і сильний шок зовнішніх поставок буде не очевидний, ми думаємо, що Україна може завершити рік з падінням реального ВВП приблизно на 1%».
Точно так само інші попередні прогнози дуже різні:
- За два тижні карантину, в другій половині березня, кількість вакансій на ринку праці в Україні скоротилася на третину, повідомляє Національний банк України у своєму економічному огляді тижня.
- Укрзалізниця прогнозує, що в портах Чорного моря буде оброблятися на 3–15% більше вагонів, у порівнянні з минулим роком. У 2019 році зростання становило 9% в річному обчисленні. Минулого місяця було оброблено вдвічі більше вагонів, ніж рік тому, повідомив начальник дирекції залізничних перевезень Одеської залізниці Андрій Киман інформаційному порталу Магістраль.
- Зниження інфляції, ціни на бензин і дизельне паливо впали на 23–24% з початку цього року, повідомляє новинний сайт Enkorr. Минулого четверга бензин А-95 у середньому коштував 0,89 долара за літр в Україні, що на 0,26 долара дешевше, ніж 3 січня.
- Продажі старих автомобілів впали на 61% у річному обчисленні до 18 600. Це сталося частково через те, що цифри минулої весни були штучно завищені, оскільки власники поспішили скористатися податковою амністією. Крім того, з початку введення карантину продаж автомобілів заборонено, і уряд припинив реєструвати автомобілі. У четвер уряд зняв заборону на продаж автомобілів. Продажі нових автомобілів у березні впали всього на 10%, що вказує на те, що на багатий сегмент українців все це не сильно вплинуло.
- За даними Deutsche Welle, через брак 100 тис. сезонних робітників, німецькі фермери обговорюють зі своїм урядом можливість доставити 40 тис. робітників зі Східної Європи. Аналогічним чином, польські фермерські та будівельні асоціації розробляють візові режими і медичні протоколи для повернення 250 тис. українських робітників, які вирушили додому до закриття кордонів. Грошові перекази в минулому році склали $12 млрд, що робить робочу силу другим за величиною експортним продуктом в Україні після продуктів харчування.
- Центральний банк купив минулого тижня $248 млн, що допомогло стримати зростання гривні. Поворот стався після того, як ключові голосування в Раді розчистили шлях до угоди з МВФ, заявив у п'ятницю заступник голови Національного банку України Олег Чурій під час онлайн-брифінгу з журналістами. Він сказав: «Ми бачимо, що попит на долари значно знизився і досяг тих середньодобових показників, які були у нас до початку кризи».
- У суботу МВФ вітав ухвалення Радою закону про банківську діяльність у першому читанні і закликав парламент ухвалити переглянутий бюджет з урахуванням «величезних проблем, викликаних Covid-19». Представник МВФ Йоста Люнгман також закликав Раду співпрацювати зі Світовим банком для створення більшого ринку сільськогосподарських земель, ніж затверджений, який обмежує продаж до 100 гектарів.
- У четвер Світовий банк вітав схвалення ринку землі, а потім розмістив у Facebook список кроків, необхідних для створення більшого і прозорого ринку: «необхідне ухвалення законів, які забезпечать вільний доступ до кадастрових даних, посилять управління земельними ресурсами, прискорять процедури передачі землі, будуть регулювати продаж державних земель, зокрема використання обов'язкових електронних аукціонів, які обмежать довільну роздачу державних земель, і відкриють доступ до фінансування для дрібних сільгоспвиробників».
- Очікується, що Верховна Рада почне розглядати цього тижня 4 тис. поправок до банківського «антиколомойського закону». ПриватБанк подав позов у п'ятницю на Кіпрі, вимагаючи $5,5 млрд як компенсацію від попередніх власників банку Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова. «Внаслідок цього позову загальна сума, яку ПриватБанк висуває проти Коломойського і Боголюбова в Англії, на Кіпрі, у США та Ізраїлі, становить понад $10 млрд», — йдеться в повідомленні ПриватБанку, який цитує у статті Financial Times, «ПриватБанк України добивається повернення $5,5 млрд збитку від олігархів».
Від редактора:
«Інтерфакс-Україна», яких у п'ятницю цитував UBN, про «високі» ціни на електроенергію в Україні, спровокував дві реакції. Одне спростування міститься у другій новині «Інтерфакс-Україна» з посиланням на Всеукраїнську енергетичну асамблею. Перша новина називається «маніпуляцією» Інтерпайпу, джерела представлених цифр. Друга — від Фредріка Свінхуфвуда, партнера шведсько-української компанії Vindkraft Ukraine, яка будує вітряну електростанцію під Маріуполем. Він пише електронною поштою: «Сьогоднішня надзвичайно низька ціна є результатом переважно затоплених гідрогребель (20% у порівнянні зі звичайним рівнем у цю пору року) в поєднанні з незвичайно теплою зимою, низькими цінами на нафту і газ та... низьке споживання через низьку активність промисловості. Це трагедія для виробників, і багато хто з них збанкрутує через такі низькі ціни».
Коротко і ясно — щоденний моніторинг ділових новин. Публікується в партнерстві з Ukrainian Business News (UBN). Републікацію повної версії тексту заборонено.
Натисніть підписатися, щоб отримувати ранкову розсилку UBN з новинами, заснованими на фактах, для інвесторів та інвестиційних менеджерів в Україні.