Що робити роботодавцю, якщо він не може виплачувати зарплати співробітникам
Роботодавець зобов’язаний звернутися по допомогу у разі часткового безробіття персоналу. Як це зробити?
Набув чинності Закон 3279-д про зміни до держбюджету, який уточнює порядок виплати допомоги по частковому безробіттю на період карантину. Теперь її нададуть роботодавцям із числа суб'єктів малого та середнього підприємництва на строк зупинення (скорочення) діяльності, а також протягом 30 календарних днів після завершення карантину.
Це позитивні зміни, адже закон значно розширив коло роботодавців, які зможуть звернутися по фінансову допомогу до держави.
Тепер замість умови про відсутність боргів по зарплаті та ЄСВ за останні 5 років, від роботодавців вимагатимуть сплати ЄСВ протягом шести місяців, що передують даті зупинення діяльності.
Також законом уточнено частину 2 ст. 47−1 Закону України «Про зайнятість населення», відповідно до якої «роботодавець має право звернутися» замінюється словами «роботодавець звертається».
Отже, звернення роботодавця до територіального центру зайнятості для отримання грошової допомоги у зв’язку з частковим безробіттям — це не право, а його обов’язок. Тож працівники зможуть сміливо спонукати своїх роботодавців до відповідних дій.
Що це значить
На період карантину запроваджується поняття часткового безробіття для малого та середнього бізнесу. Тобто держава може частково компенсувати українцям скорочені через карантин зарплати, але за умови збереження за ними робочих місць.
Право на таку грошову допомогу мають особи, які були офіційно працевлаштовані та застраховані у Фонді державного страхування на випадок безробіття.
Надається допомога у разі втрати частини заробітної плати внаслідок вимушеного скорочення у зв’язку із зупиненням (скороченням) діяльності через проведення заходів щодо запобігання поширенню COVID-19 за зверненням роботодавця для її виплати.
Розрахунок часткової допомоги безробітним здійснюється за формулою: одна година невідпрацьованого робочого часу * 2/3 тарифної ставки (окладу). І не може перевищувати розміру мінімальної заробітної плати, яка встановлена законом на поточний рік.
Згідно Кодексу законів про працю, виплата працівнику допомоги в зв’язку з частковим безробіттям повинна здійснюватися роботодавцем з першого дня зменшення зарплати. При цьому розмір, порядок надання та повернення коштів, спрямованих на фінансування допомоги по частковому безробіттю на період карантину, визначаються Кабінетом Міністрів України.