Коронакриза — тест на стійкість. У що інвестувати, щоб виграти?

7 квітня 2020, 16:00

Швидко побудувати новий бізнес у затребуваних зараз сегментах ринку дуже складно, але є інші варіанти.

Днями вранці, незвично порожніми київськими вулицями, я приїхав у незвично спорожнілий офіс (співробітників давно відправив працювати з дому). Ні нарад, ні зустрічей, багато часу звільнилося для того, щоб подумати в повній тиші. Чи часто нам випадає розкіш зробити зупинку в нашому божевільному життєвому темпі? Пандемія COVID-19 і карантин сильно відкоригували звичний уклад. Як до цього ставитися, залежить тільки від нас самих. Можна панікувати, згортати бізнес, звільняти співробітників, витрачати час на перегляд телевізора або (ще гірше) скролінг стрічки Facebook, все глибше грузнучи в болоті депресії і безпорадності. А можна використовувати цей час для того, щоб озирнутися на всі боки, розширити межі і, як би це не звучало, придивитися до нових можливостей.

Відео дня

Наприклад, зараз ми відмовилися від особистих зустрічей і нарад, але протягом дня по 5–6 і більше разів використовуємо сервіс ZOOM для відеозв'язку. Ми не обідаємо в ресторанах, але частіше замовляємо доставку їжі, а також продуктів з супермаркету додому або в офіс. Ми стали більше купувати медпрепаратів і засобів дезінфекції, купуємо більше товарів, вироблених компаніями Procter & Gamble, Johnson & Johnson. Ті, хто звик пити Coca-Cola, сидячи на карантині, буде продовжувати її пити. Ми продовжуємо купувати, але купуємо онлайн.

Про що все це говорить інвестору? Про те, що є сегменти і компанії в цих сегментах, які в умовах, що склалися, не тільки не впадуть, але зростатимуть і розвиватимуться. Як використовувати ці можливості?

Очевидно, що швидко побудувати бізнес у зростаючому сегменті буде складно, тим паче складно це зробити в Україні, економіка якої опинилася під ударом.

Якщо компанія впала в кризу на 50%, для того, щоб як мінімум відновити свою вартість, їй потрібно вирости на 100%

Є інший варіант — інвестувати в акції зростаючих компаній зі зрозумілою і стійкою бізнес-моделлю. Багато бізнесменів мислять у межах своєї країни: я живу в цій країні, і тут (як мені здається) мої ризики нижчі, тому що я розумію її і те, що відбувається в ній. Так ось зараз ми нічого не розуміємо — ні того, як розвиватимуться події в нашій країні, і які будуть наслідки для її економіки; ні того, яким буде світ після пандемії. Важливо розуміти, що в Україні і в інших країнах реальний бізнес протягом найближчих шести місяців-року не зможе показати якихось видатних результатів. Якщо тільки він не працює у вузькому сегменті онлайн-продажів або доставки. Все буде природним шляхом падати разом з падінням споживчої активності.

Друга можливість, яка відкрилася інвесторам в обставинах, що склалися, — можливість купити здешевілі акції хороших, стійких компаній, які неодмінно відновляться в посткризовий період. По суті, зараз ми спостерігаємо великий переділ світових активів.

Цікавий факт: великі світові компанії мільярди доларів тримають у «кеші». Так, прикладами компаній з найбільшим рівнем грошових коштів за мінусом поточних зобов'язань можуть бути Microsoft Corp ($102.0 млрд), Alphabet ($93.4 млрд), Facebook ($40.1 млрд), CISCO Systems ($15.6 млрд), Apple ($10.6 млрд), NVIDIA ($9.1 млрд) і Twitter ($5.8 млрд). Відмінним індикатором «дна» стане момент, коли ці гіганти почнуть скуповувати акції інших компаній.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Деякі з компаній, які подешевшали, не зможуть відновитися через високий борг або недієздатну в нових реаліях бізнес-модель. Вони або збанкрутують, або їхні акції так і залишаться на низькому рівні вартості. Але є багато компаній, у яких все гаразд з cash, невисокий борг, стійка і адаптивна бізнес-модель. У випадку з такими активами, протягом найближчого року-двох ми побачимо зростання на сотні відсотків. Адже якщо компанія впала в кризу на 50%, для того, щоб як мінімум відновити свою вартість, їй потрібно вирости на 100%. І, треба зазначити, таких компаній вже зараз вистачає.

Другий фактор, який вплине на зростання вартості активів, — величезна емісія грошової маси, яка щодня збільшується. Так, за підрахунками аналітиків, активна монетарна політика ФРС і програма з викупу активів, яка триває, приведуть до того, що баланс центрального банку може збільшитися до 10 трильйонів доларів. Це підштовхне зростання вартості стійких компаній і дозволить їм не тільки повернутися до своїх пікових показників, а й істотно їх перевершити. Все просто: грошей побільшає, а хороших активів поменшає.

Криза, що настала, — це не несподіванка, а закономірність. Несподіванкою став тільки тригер, який спровокував цю кризу. Якби таким тригером не став коронавірус, виникло б що-небудь інше. Світ закінчує 12-річний цикл зростання і заходить у новий цикл, після грандіозного падіння починається новий виток. Повторюся, це закономірність, її потрібно враховувати, і до неї треба готуватися. Зараз — ідеальний час для такої підготовки.

Що зробити в очікуванні відновлення економіки? Відкрити рахунки, подумати про податки, використовуючи міжнародне податкове структурування, розробити хорошу інвестиційну стратегію. Така підготовка дозволить діяти швидко і не втратити кращий момент для вигідної покупки.

Грошей побільшає, а хороших активів поменшає

Часто виникає питання — як і в чому зараз тримати гроші. Адже, крім того, щоб гроші заробити, потрібно їх ще не втратити, враховуючи хиткі позиції деяких банків. Якщо гроші у вас акціями або облігаціями, вони зберігаються в системі Clearstream на небалансових рахунках банку. І навіть якщо з вашим банком щось станеться, ви можете перевести гроші в інший банк.

Зараз ми спостерігаємо падіння ринку на рівні воєнних дій. Уповільнення рівня виробництва і зайнятості людей, поведінка людей по всьому світу нагадує сюжети з фільмів, як мінімум, про Другу світову війну. Тільки бомбардування немає, але наслідки для економіки справляють таке враження, що навіть вона має місце бути. Але все це рано чи пізно закінчиться: у нас не зруйновані цехи й інфраструктура.

Що буде з людьми? Хтось серйозно постраждає безпосередньо від коронавірусу, хтось — опосередковано від викликаної ситуацією і панікою, депресії, занепаду сил, безробіття. Хтось же не захворіє/одужає завдяки хорошому імунітету, відпочине вдома на карантині, набереться сил, переосмислить свої цілі і з новим завзяттям вийде в новий світ і працюватиме ще краще й ефективніше. Нинішня криза — тест для багатьох на психологічну та професійну стійкість. І енергія тих, хто його успішно пройде, може підштовхнути світ у найближчі два-три роки на новий виток зростання і розвитку.

Показати ще новини
Радіо NV
X