Як стати щасливим і заробити вчетверо більше

12 лютого, 16:21
3908
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Mental Health – тема дуже непроста

Чи будете ви змушувати працювати людину, хвору на грип або зі зламаною ногою? Навряд чи. А як щодо співробітника з депресією або тревожністю? Відповідь вже не буде такою очевидною, адже депресію складно виміряти термометром або побачити на рентгенівському знімку. Може здатися, що людина просто лінується працювати, і їй достатньо досить суворо крикнути: «Зберися, ганчірко!».

Саме тому Mental Health – тема дуже непроста. Перш ніж розповідати про методи лікування і профілактики, доведеться спершу пояснювати, наскільки важлива ця тема. Більш того, переконати, що таке поняття як «ментальне здоров'я» взагалі існує.

«Ментальне і фізичне здоров'я пов'язані набагато тісніше, ніж багато хто собі уявляє. Але якщо у вас депресія, ви не відразу зрозумієте, що з вами не так», – пояснив Чарльз Рокфеллер з компанії Composite Apps. Він брав участь у дискусії Future of Healthcare and Mobility: What Next, яка відбулася на форумі в Давосі в рамках «Українського дому». Я модерувала панель, і за півтори години ми не раз поверталися до теми ментального здоров'я. Була в Давосі і окрема дискусія з цього питання – CEOs on Mental Health Mental Health Matters.

До 2030 року ментальні проблеми заберуть у світової економіки $ 16 трлн

Чому на економічному форумі приділяли стільки уваги медичній темі? Тому що ментальне здоров'я – це не тільки про медицину, а й про гроші. За підрахунками Всесвітньої організації охорони здоров'я, депресія і тривожність (найпоширеніші порушення ментального здоров'я) коштують  глобальній економіці в $ 1 трлн щороку через знижену продуктивність праці. Якщо нічого не зробити, до 2030 року ментальні проблеми заберуть у світової економіки $ 16 трлн.

Чому проблема загострилася саме зараз? Адже сучасна людина працює в набагато комфортніших умовах, ніж будь-коли раніше. Проблема в тому, що технології, покликані забезпечувати комфорт, часто і є причиною стресу. Особливо це стосується смартфонів, які дозволяють людині залишатися на зв'язку 24 години на добу.

Втім, замість «дозволяють» правильніше було б сказати «змушують». Ще півстоліття тому людина ввечері закривала свій робочий кабінет, залишаючи в столі службові записки, креслення та ділові листи. Сьогодні бізнес-документація за допомогою електронної пошти переслідує людину скрізь – удома, в барі, на пляжі.

Що робить людина у відповідь на цю цілодобову гонку? На жаль, нічого. Дослідження, проведене у Великобританії, показало, що лише 2% працівників готові розповісти співробітникам HR-департаменту про свої ментальні проблеми. Що вже говорити про Україну з її суворими пострадянськими традиціями.

Немає попиту – немає і пропозиції. Фахівців з ментального здоров'я набагато менше, ніж, скажімо, терапевтів. А ті, які є, не перебувають у постійному контакті з лікарями загальної практики. І це при тому, що ментальні проблеми відчуває кожен четвертий житель планети, а депресія – головна причина непрацездатності в світі.

Не треба думати, що боротися з депресією та іншими ментальними недугами можуть собі дозволити тільки найбагатші країни світу. Успішний проект у цій сфері був реалізований навіть у Зімбабве, де 70% населення живуть за межею бідності. В африканській країні гостро не вистачало психотерапевтів, тому залучили місцеву громаду бабусь.

Ментальне здоров'я – справа не тільки лікарів, а й органів влади. У Нью-Йорку нещодавно ввели закон, що забороняє роботодавцям змушувати працівників перевіряти робочу пошту в неробочий час. За порушення – штраф. Схоже «право на відключення» ввели у Франції в 2017 році.

Деякі великі компанії пішли на подібні кроки, не чекаючи примусу з боку влади. Volkswagen не розсилає повідомлення на корпоративні мобільні телефони з 18:00 до 7:00. Allianz офіційно дозволив співробітникам не відповідати на робочі листи на вихідних і у відпустці. А ще одна німецька компанія, Daimler, пішла далі: тут система автоматично видаляє листи, надіслані працівнику в період його відпустки.

Чому менеджмент компаній зважився на самообмеження? Справа, знову-таки, в грошах. За оцінками ВООЗ, кожен долар, вкладений в боротьбу з депресією і тривожністю, принесе $ 4 завдяки поліпшенню самопочуття і працездатності.

Штучний інтелект ще не навчився лікувати депресію, але може допомогти діагностувати її на ранніх стадіях. Вже існують чат боти, здатні виявити проблему і рекомендувати людині звернутися до фахівця.

Але найбільше рішення проблем ментального здоров'я залежить від самих працівників. Вони можуть зробити як мінімум дві речі.

По-перше, не мовчати. HR-департамент компанії повинен знати про ментальні проблеми співробітників – це частина його прямих обов'язків.

По-друге, постійно тренуватися. Як фізичні вправи допомагають тримати в тонусі м'язи рук і ніг, так вправи для мозку допоможуть зберегти ментальне здоров'я.

Які саме вправи? Іноді рятує і проста зміна завдань. Перемикаючись між інвестиціями TA Ventures, організацією мітапов iClub, WTECH або Одеського кінофестивалю, я змушена швидко адаптуватися і приймати рішення по-різному. Це, безумовно, тримає мене в тонусі.

Джеймс Пейєра, керуючий партнер Apollo Ventures, під час дискусії в Давосі дав одну пораду. «Намагайтеся бути ментально гнучкими. Міняйте свою думку про що-небудь як мінімум раз на тиждень. Будьте дитиною в здатності дивуватися і змінювати свою думку», – рекомендує він.Головне

Країни

Сьогодні, 04:46

article_img
Гуайдо заявив, що підписав перший указ від імені президента Венесуели
Події

Вчора, 18:55

article_img
Батько Гандзюк заявив, що за ним стежать
Футбол

Сьогодні, 04:08

article_img
Вони не пройшли. Реакція соцмереж на перемогу Динамо і поразку Шахтаря в Лізі Європи

Вибір редакції

Футбол

Сьогодні, 04:08

article_img
Вони не пройшли. Реакція соцмереж на перемогу Динамо і поразку Шахтаря в Лізі Європи
Компанії/Ринки

Сьогодні, 11:38

article_img
Фабрика Nutella у Франції тимчасово припинила виробництво через проблеми з якістю
Travel

Вчора, 19:10

article_img
Удвічі швидше Колумба. Як український яхтсмен проплив від Канарських до Карибських островів за 19 днів

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

kolonka@nv.ua