Як стати щасливим і заробити вчетверо більше

12 лютого 2019, 16:21

Mental Health – тема дуже непроста

Чи будете ви змушувати працювати людину, хвору на грип або зі зламаною ногою? Навряд чи. А як щодо співробітника з депресією або тревожністю? Відповідь вже не буде такою очевидною, адже депресію складно виміряти термометром або побачити на рентгенівському знімку. Може здатися, що людина просто лінується працювати, і їй достатньо досить суворо крикнути: «Зберися, ганчірко!».

Саме тому Mental Health – тема дуже непроста. Перш ніж розповідати про методи лікування і профілактики, доведеться спершу пояснювати, наскільки важлива ця тема. Більш того, переконати, що таке поняття як «ментальне здоров'я» взагалі існує.

«Ментальне і фізичне здоров'я пов'язані набагато тісніше, ніж багато хто собі уявляє. Але якщо у вас депресія, ви не відразу зрозумієте, що з вами не так», – пояснив Чарльз Рокфеллер з компанії Composite Apps. Він брав участь у дискусії Future of Healthcare and Mobility: What Next, яка відбулася на форумі в Давосі в рамках «Українського дому». Я модерувала панель, і за півтори години ми не раз поверталися до теми ментального здоров'я. Була в Давосі і окрема дискусія з цього питання – CEOs on Mental Health Mental Health Matters.

Відео дня

До 2030 року ментальні проблеми заберуть у світової економіки $ 16 трлн

Чому на економічному форумі приділяли стільки уваги медичній темі? Тому що ментальне здоров'я – це не тільки про медицину, а й про гроші. За підрахунками Всесвітньої організації охорони здоров'я, депресія і тривожність (найпоширеніші порушення ментального здоров'я) коштують  глобальній економіці в $ 1 трлн щороку через знижену продуктивність праці. Якщо нічого не зробити, до 2030 року ментальні проблеми заберуть у світової економіки $ 16 трлн.

Чому проблема загострилася саме зараз? Адже сучасна людина працює в набагато комфортніших умовах, ніж будь-коли раніше. Проблема в тому, що технології, покликані забезпечувати комфорт, часто і є причиною стресу. Особливо це стосується смартфонів, які дозволяють людині залишатися на зв'язку 24 години на добу.

Втім, замість «дозволяють» правильніше було б сказати «змушують». Ще півстоліття тому людина ввечері закривала свій робочий кабінет, залишаючи в столі службові записки, креслення та ділові листи. Сьогодні бізнес-документація за допомогою електронної пошти переслідує людину скрізь – удома, в барі, на пляжі.

Що робить людина у відповідь на цю цілодобову гонку? На жаль, нічого. Дослідження, проведене у Великобританії, показало, що лише 2% працівників готові розповісти співробітникам HR-департаменту про свої ментальні проблеми. Що вже говорити про Україну з її суворими пострадянськими традиціями.

Немає попиту – немає і пропозиції. Фахівців з ментального здоров'я набагато менше, ніж, скажімо, терапевтів. А ті, які є, не перебувають у постійному контакті з лікарями загальної практики. І це при тому, що ментальні проблеми відчуває кожен четвертий житель планети, а депресія – головна причина непрацездатності в світі.

Не треба думати, що боротися з депресією та іншими ментальними недугами можуть собі дозволити тільки найбагатші країни світу. Успішний проект у цій сфері був реалізований навіть у Зімбабве, де 70% населення живуть за межею бідності. В африканській країні гостро не вистачало психотерапевтів, тому залучили місцеву громаду бабусь.

Ментальне здоров'я – справа не тільки лікарів, а й органів влади. У Нью-Йорку нещодавно ввели закон, що забороняє роботодавцям змушувати працівників перевіряти робочу пошту в неробочий час. За порушення – штраф. Схоже «право на відключення» ввели у Франції в 2017 році.

Деякі великі компанії пішли на подібні кроки, не чекаючи примусу з боку влади. Volkswagen не розсилає повідомлення на корпоративні мобільні телефони з 18:00 до 7:00. Allianz офіційно дозволив співробітникам не відповідати на робочі листи на вихідних і у відпустці. А ще одна німецька компанія, Daimler, пішла далі: тут система автоматично видаляє листи, надіслані працівнику в період його відпустки.

Чому менеджмент компаній зважився на самообмеження? Справа, знову-таки, в грошах. За оцінками ВООЗ, кожен долар, вкладений в боротьбу з депресією і тривожністю, принесе $ 4 завдяки поліпшенню самопочуття і працездатності.

Штучний інтелект ще не навчився лікувати депресію, але може допомогти діагностувати її на ранніх стадіях. Вже існують чат боти, здатні виявити проблему і рекомендувати людині звернутися до фахівця.

Але найбільше рішення проблем ментального здоров'я залежить від самих працівників. Вони можуть зробити як мінімум дві речі.

По-перше, не мовчати. HR-департамент компанії повинен знати про ментальні проблеми співробітників – це частина його прямих обов'язків.

По-друге, постійно тренуватися. Як фізичні вправи допомагають тримати в тонусі м'язи рук і ніг, так вправи для мозку допоможуть зберегти ментальне здоров'я.

Які саме вправи? Іноді рятує і проста зміна завдань. Перемикаючись між інвестиціями TA Ventures, організацією мітапов iClub, WTECH або Одеського кінофестивалю, я змушена швидко адаптуватися і приймати рішення по-різному. Це, безумовно, тримає мене в тонусі.

Джеймс Пейєра, керуючий партнер Apollo Ventures, під час дискусії в Давосі дав одну пораду. «Намагайтеся бути ментально гнучкими. Міняйте свою думку про що-небудь як мінімум раз на тиждень. Будьте дитиною в здатності дивуватися і змінювати свою думку», – рекомендує він.Показати ще новини
Радіо NV
X