Як отримати компенсацію за незаконне переслідування

21 серпня 2018, 13:00

Не секрет, що український бізнес перебуває в постійному стресі від дій правоохоронних органів.

При цьому, досить часто підстави для порушення кримінальних проваджень і проведення слідчих дій досить формальні.

Хоча це не заважає на певний час зупинити роботу компанії, забрати у неї техніку та документи, що може призвести до невиконання зобов'язань перед партнерами тощо. А далі справа може зовсім не дійти до суду або вже в процесі судового розгляду просто розвалитися. У таких ситуаціях, чи може бізнес отримати компенсацію за незаконне кримінальне переслідування?

Відео дня

Міжнародний досвід

У квітні цього року European Criminal Bar Association, громадська організація, яка об'єднує адвокатів у кримінальних справах з різних країн, провела в м. Осло (Норвегія) масштабну весняну конференцію. Одне з питань було присвячено выдмінностям у підходах національних правових систем до компенсації за незаконне кримінальне переслідування.

У багатьох європейських конституціях, наприклад, Італії та Португалії, містяться норми, які прямо закріплюють відповідальність держави за неправомірні дії їх представників. Як і в Конституції України.

У деяких спеціальних законах, наприклад, в законі про кримінальне правосуддя Великобританії, передбачена можливість звернутися до спеціально створених комітетів, які розглядають скарги тих, хто зазнав незаконного засудження. Вони дають оцінку збитку і визначають розмір компенсації за рахунок державного бюджету. До речі, в Україні також є така можливість, але... звертатися щодо оцінки збитку потрібно в той же орган, який порушив права особи.

Також в Європі розвинена практика страхування відповідальності службовців у спеціалізованих страхових фондах. Вони фактично виступають гарантами відшкодування шкоди, заподіяної органами розслідування і судом. Такий спосіб найбільш популярний в Німеччині, де сформований цілий пул страхових організацій, що діють на основі системи солідарної відповідальності.

Ще один дієвий метод передбачений в законодавстві Ізраїлю. Якщо під час судового засідання встановлено, що не було підстави для звинувачення, суд має право видати наказ про те, що державна скарбниця відшкодує обвинуваченому витрати на його захист і виплатить компенсацію за його арешт і тюремне ув'язнення в розмірі встановленої судом суми. Фактично, держава бере на себе зобов'язання щодо захисту порушеного права особи, а не примушує свого громадянина додатково звертатися за правовою допомогою для процедури відшкодування збитку.

Відшкодування шкоди по-українськи

При аналізі національної законодавчої бази з цього питання можна сказати, що Україна перейняла кращий міжнародний досвід.

"Кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами при здійсненні своїх повноважень".

Це право передбачено Конституцією України, Цивільним та Кримінальним процесуальним кодексами, а також Законом України "Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури і суду".

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Претендувати на відшкодування шкоди можуть особи, які є стороною кримінального провадження – підозрюваним, обвинуваченим, підсудним, засудженим, виправданим тощо. Шкода, заподіяна особі внаслідок незаконного засудження, незаконного притягнення до кримінальної відповідальності, незаконного застосування запобіжного заходу, незаконного затримання, незаконного проведення оперативно-розшукових заходів, обшуку відшкодовується державою в повному обсязі незалежно від вини посадових і службових осіб органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, досудове розслідування, прокуратури або суду.

А ось тим, хто не є учасником кримінального провадження, але стали, наприклад, жертвою незаконного обшуку, необхідно в судовому порядку доводити неправомірність обшуку. У таких випадках, як варіант, необхідно ініціювати кримінальне провадження проти тих, хто порушив права, і домагатися в ньому статусу потерпілого для подальшого спрощення процедури відшкодування збитку.

До речі, згідно зі статистичними даними Генеральної прокуратури України, протягом 2017 року з причини відсутності події/складу злочину або достатніх доказів було закрито 8107 кримінальних проваджень ще до стадії судового розгляду. А за судовими рішеннями, що набрали законної сили в 2017 році, виправдані 311 осіб. Це та кількість громадян в Україні, які потенційно мають право на компенсацію в 2017 році.

Національний алгоритм відшкодування збитку за незаконне кримінальне переслідування далеко не ідеальний, насамперед, через відсутність інформування суспільства і, часом, самих правоохоронців щодо існування зазначених процедур. Існує чимало позитивних закордонних прикладів регулювання цього питання, які можливо впровадити в українське законодавство. При цьому, активна позиція бізнесу з відшкодування збитку буде сприяти зменшенню спроб тиску з боку правоохоронців, які вже не будуть відчувати повну безкарність за свої дії.

Текст написаний у співавторстві з Ігорем Федоренком, адвокатом, партнером АО AVER LEX.

Показати ще новини
Радіо NV
X