Як бізнес-етика може виростити або вбити компанію

28 лютого 2019, 19:44

Мета кожного бізнесу — приносити прибуток своїм засновникам, але суспільство вже не готове закривати очі на неетичну поведінку бізнесу

Найпостійніше в житті – це зміни. І найближчим часом ці зміни зможуть відчути на собі компанії, які почнуть публікувати свою фінансову звітність разом з аудиторським звітом.

Відео дня

Уряд України продовжує гармонізацію нашого законодавства до норм Євросоюзу, так званих Директив ЄС. І з січня 2019 року звітувати за міжнародними стандартами фінансової звітності (МСФЗ) будуть не тільки підприємства, що представляють суспільний інтерес, а й інші категорії підприємств, які раніше не підпадали під ці критерії.

У той час, як фінансові служби підприємств адаптуються до звітності за МСФО, багатьом українським аудиторським компаніям доводиться адаптуватися до роботи за міжнародними стандартами аудиту. Прийнятий 21 грудня 2017 року Верховною Радою закон «Про аудит фінансової звітності і аудиторську діяльність»:

  1. Розширив вимоги до аудиторських звітів
  2. Змінив процедуру сертифікації аудиторів
  3. Затвердив створення органу громадського нагляду за аудиторською діяльністю
  4. Позначив вимоги до кількості сертифікованих аудиторів, необхідних для проведення обов'язкового аудиту
  5. Встановив правила з контролю якості аудиторських послуг
  6. Затвердив дотримання Міжнародного кодексу етики.

Про перші п'ять пунктів багато було сказано в пресі. Але для мене особливе значення має також останній пункт – кодекс етики. Що це таке і чому це так важливо?

Сам кодекс є зведенням правил і принципів, яким повинен слідувати професійний бухгалтер або аудитор. Серед них: професійна етика і скептицизм, незалежність і об'єктивність, цілісність, професійна поведінка, конфіденційність і професійна таємниця. Це понад 200 сторінок тексту, що в деталях розписують всілякі ситуації. Останнє оновлення кодексу було опубліковано Міжнародною федерацією бухгалтерів 31 липня 2018 року.

Роль бізнес-етики в фінансовому світі стає дедалі більшою

Безсумнівно, мета кожного бізнесу – приносити прибуток своїм засновникам, але суспільство вже не готове закривати очі на неетичне ведення бізнесу. Це глобальний тренд, і він вже йде в Україну.

Роль бізнес-етики у фінансовому світі постійно зростає. Знання етичних принципів настільки ж важливе, як і знання стандартів фінансової звітності. Наприклад, у міжнародній кваліфікації ACCA майбутні сертифіковані бухгалтери вирішують етичні кейси практично в кожному з 13 іспитів програми і додатково проходять спеціально розроблений модуль з етики! Навіщо включати етику в кожен іспит? Справа в тому, що етика – це не збірка математичних правил. Розуміння, як застосовувати на практиці етичні норми, приходить далеко не відразу, тому без спеціальної підготовки прийняти правильне рішення дуже складно.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Найяскравіший приклад з життя – історія банкрутства американської енергетичної корпорації Enron з виручкою в $ 101 млрд на рік, з 22 тисячами співробітників і офісами в 40 країнах. Здавалося б, що може піти не так? Але з'ясувалося, що компанія фальсифікувала фінансову звітність і ввела тим самим в оману інвесторів. Аудитором Enron була фірма з 90-річною історією – Arthur Andersen. Так, в той час було 5 великих міжнародних аудиторських компаній – Біг 5 і тільки після "справи Enron" стало Біг 4. Недостатній професійний скептицизм Arthur Andersen відносно свого клієнта, а потім неетична поведінку під час судових розглядів (знищення документів) стали причиною гучного скандалу та її кінця. Всі задавалися питанням – як аудитори могли прогледіти проблеми зі звітністю Enron? Адже протягом багатьох років Enron була однією з найприбутковіших корпорацій у США.

У наступні роки велися довгі судові розгляди: звідки взялися мільярдні збитки, і чому аудитор не побачив передумов до них. Причина виявилася в тому, що аудитори перевіряли відсутність порушень законів при складанні звітів. Саме цим і скористався Ендрю Фастов, фінансовий директор корпорації Enron, котрий використовував складність і заплутаність законодавства для викривлення фінансової звітності. Коли він питав думку своїх консультантів і аудиторів про можливість здійснення тих чи інших операцій, їхня відповідь зазвичай звучала як "це не нелегально". Найімовірніше Ендрю сприйняв це як "що не заборонено, те дозволено", що знайоме нашій нації, і, можливо, не дарма прізвище у цього фінансового генія – Фастов.

Банкрутство Enron вилилося сумарно в $40 млрд збитків для акціонерів і пенсійних фондів. Коли з'ясувалося, що  безліч людей втратили свої пенсійні заощадження через такі "не нелегальні" операції, стало очевидно, наскільки життєво важливо аудиторам виявляти не тільки незаконні операції, але і ті, які суперечать етичним принципам. Крах Enron і фінансовий хаос, що звалився на фондовий ринок, змусили уряд США посилити правила фінансової звітності для публічних компаній. Для контролю аудиторських компаній було створено Public Company Accounting Oversight Board (PCAOB). За прикладом США стали діяти інші країни. Стандарт МСФЗ «Консолідована фінансова звітність і облік для дочірніх компаній» було значно вдосконалено і посилено. Можна сказати, що сьогоднішній фінансовий облік і аудит не були б таким, якби не банкрутство Enron. Ця тенденція через 19 років дійшла до України, і ми вже маємо новий, створений восени 2018 року, Орган громадського нагляду за аудиторською діяльністю.

Етика – основа цінностей, якими живе суспільство. Дотримання кодексу етики приведе до якісної фінансової звітності, якій можна буде довіряти. Це створить фундамент для чесної гри між бізнесом і фіскальними органами, інвесторами, а також створить довіру до фондового ринку. А якісно навчені фінансові фахівці, що дотримуються кодексу етики, можуть стати тим ядром позитивних змін, яких ми всі прагнемо.

Показати ще новини
Радіо NV
X