Єврокомісія і Fiat: уроки для України

22 серпня 2017, 20:35
У зв'язку з початком розслідувань Єврокомісії щодо ряду транснаціональних компаній (з недавніх Apple, Starbucks, Amazon) з питань оподаткування, важливо проаналізувати справу автомобільної компанії Fiat

У справі структурування групи розглядається з точки зору податкових ризиків і в зв'язку c концентрацією фінансових потоків в рамках однієї групи компаній. Компанії загрожує донарахування несплачених податків на суму близько 20-30 млн. Доларів США.

Відео дня

Цікаво розібратися, чи дійсно суперечить податкове планування великої автомобільної компанії правилам податкової політики Європейського союзу? А також чи дійсно Fiat уникав оподаткування, як це стверджує Єврокомісія?

Аналіз цих питань допоможе запобігти ряду ризиків, які вже сьогодні ідентифікують для себе українські компанії з точки зору дотримання правил трансфертного ціноутворення (далі – "ТЦО"). З огляду на те, що і Державна фіскальна служба України (далі – "УКРІНФОРМ") активно "запускає" донарахування за правилами ТЦО (більше 160 спорів щодо "форми" і 3 "по суті" вже розглядаються в судах), потенційні загрози з боку Єврокомісії вже не здаються ефемерними...

Трохи про компанію

У розглядуваній суперечці, FFT (Fiat Finance and Trade) (далі – "Компанія") входить до групи компаній Fiat і надає фінансові послуги всередині групи. Головний офіс Компанії знаходиться в Люксембурзі, бізнес-діяльність Компанія здійснює по всій Європі (крім Італії). Компанія надає фінансові і накопичувальні функції, а саме здійснює корпоративне фінансування, залучаючи банківські позики, оцінює ризики валютних і процентних ставок, накопичує запаси готівки і управляє ними, здійснює операції на грошовому ринку, стимулює виплати. Дохід Компанії формується за рахунок випуску облігацій, надання банківських позик, кредитних ліній.

У 2012 році між Компанією та податковою Люксембургу було укладено Угоду про ціноутворення (так зване APA – advanced pricing agreement) (далі – "Угода").

Угода, згідно з Керівництвом ОЕСР з трансфертного ціноутворення (далі – "Керівництво"), визначає контрольовані угоди, описує набір критеріїв для таких угод (застосовуваний метод ТЦО, його відповідні регулювання, а також фактори, в разі зміни яких сторона не несе відповідальності перед іншою ) і визначає термін його дії.

Згідно з даними ОЕСР, Угода широко використовується у світовій практиці і є адміністративним інструментом запобігання появі податкових суперечок з трансфертного ціноутворення, шляхом визначення в Угоді критеріїв для застосування принципу "витягнутої руки" до узгоджених операцій.

Угода, укладена з Компанією, відповідала законодавству Люксембургу, оскільки з боку Компанії були дотримані умови податкового резидентства. Люксембург був кінцевою юрисдикцією, в якій зосереджувався дохід Компанії і обкладався прибуток за ставкою 28,5% податку на прибуток.

Чому Єврокомісія почала розслідування у справі Fiat?

Спочатку Єврокомісія була зацікавлена не конкретною Компанією, а тим, скільки було укладено угод між європейськими країнами, і з ким з компаній конкретно полягали такі угоди. Єврокомісія зацікавилася низкою компаній (представників глобальних брендів), зажадавши інформацію від уповноважених органів, які укладали такі угоди. Єврокомісія також витребувала детальну інформацію з Люксембургу і попередньо на підставі наданих їй документів визнала, що видана Компанії податкова консультація є неправомірною державною допомогою (так звана state aid) і на цій підставі ініціювала процедуру розслідування.

Висновки Єврокомісії

Єврокомісія в попередньому рішенні у справі Компанії стверджує, що метод чистого прибутку (далі – "метод"), який застосовує Компанія в Угоді – непрямий спосіб визначення ціни всередині групи компаній (нагадуємо, що прямий спосіб дозволяє визначити яка частина доходу обкладається податком, оскільки застосовуються зазначені дані).

Метод, на думку Єврокомісії, не відображає транзакції за принципом "витягнутої руки". Директива ОЕСР вказує на пріоритетне використання прямого методу, оскільки непрямий метод супроводжується низкою податкових ризиків. Але непрямий метод буде прийнятний тільки якщо він буде відображати принцип "витягнутої руки".

Згідно з Керівництвом ОЕСР, для застосування непрямого методу необхідно дотриматися однієї з таких умов: перше – коли порівнювані послуги із супроводу транзакцій надаються не регулярно; друге – коли очікуваний пропорційний дохід неможливо точно визначити; третє – коли визначити доходи, отримані кожною компанією, важко.

У той же час Єврокомісія не заперечує метод, який використовувала Компанія, а критикує вибір критеріїв, передбачених в Угоді, для позначення рівня чистої прибили і необхідності її повернення. Єврокомісія вважає, що Угода між Компанією та Люксембургом є неправомірною і не узгоджується з правилами ведення бізнесу на ринку ЄС, а також суперечить нормам законодавства Європейського Союзу. Іншими словами, Компанія сплачувала податок з малої частини доходів, і якби діяльність Компанії узгоджувалася з антимонопольним законодавством Європейського Союзу, оподатковуваний дохід був би в 20 разів вище.

Єврокомісія надала попередній висновок, в якому вказала що Угода є перевагою для Компанії, тобто ставить Компанію в неконкурентні умови. Додатково Єврокомісія стверджує, що Угода не є стимулом для розвитку автомобільної діяльності в Люксембурзі.

Зниження податкового навантаження, за даними Єврокомісії, проводилося шляхом зосередження доходів групи компаній в Люксембурзі, що було обумовлено переадресацією грошових потоків на єдиний рахунок, таким чином знижуючи податкове навантаження підприємств групи в інших юрисдикціях.

Зараз справа Компанії знаходиться в процесі судового розгляду та про результати розгляду в суді залишається тільки здогадуватися.

Як аргументує свою позицію Люксембург?

Міністр фінансів Люксембургу повністю заперечує висновки Єврокомісії і посилається на відсутність аргументів в ньому на користь застосування "вибіркової переваги" до Компанії в рамках національного законодавства Люксембурга, і підкреслює відсутність неправомірної допомоги з боку Люксембургу.

Угода була укладена, на думку Люксембургу, також з огляду на те, що угоди Компанії відповідали принципу "витягнутої руки".

Головні аргументи Люксембургу зводяться до такого: порушення Єврокомісією Договору про функціонування ЄС в частині неправильного використання концепції "вибіркової переваги" при укладанні Угоди про ціноутворення і в частині наявності доказів порушення принципу "витягнутої руки"; порушення принципу правової визначеності в формулюванні принципу "витягнутої руки"; порушення принципу виправданих очікувань, так як Єврокомісія створила "виправдані очікування" для цілей Угоди про ціноутворення як інструмент трансфертного ціноутворення на підставі Керівництва ОЕСР.

Висновки

Угода про ціноутворення є широко використовуваним у світовій практиці і інструментом вирішення складних питань при реалізації законодавства про визначення цін для цілей оподаткування. У випадку Fiat, Угода, а саме її умови (критерії визначення доходу), які застосовуються до компанії групи, є основним об'єктом підозр з боку Єврокомісії. Фактично компанія не була захищена угодою, укладеною в одній юрисдикцій, від донарахувань Єврокомісії, яка взяла на себе функцію інтернаціонального фіскального органу. При чому такого, що проникає в податкові правовідносини через норми антимонопольного регулювання!

Якщо брати приклад України, то з огляду на те, що вже запущений механізм укладення угод про попереднє погодження ціноутворенні (в ГФС з'явилося перша заява), то бізнесу вже варто ознайомитися з текстом Закону України "Про державну допомогу суб'єктам господарювання". Згідно з документом, уповноваженим органом буде ініціюватися інструмент призупинення незаконної державної допомоги, і навіть буде проводитися повернення такої допомоги в разі, коли це суперечить правилам конкуренції. Здається, що реальні кроки будуть зроблені не в цьому і не в наступному році і ще достатньо часу, щоб підготуватися до подібних розслідувань. Але чи так це на тлі BEPS ініціативи і євроінтеграційного марафону України?

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X