Якщо вам нема чого сказати про PayPal

2 листопада 2016, 13:48
Я з весни про PayPal мовчу і не даю ніяких інтерв'ю, тому що сказати поки що особливо нічого

Позиція компанії щодо України залишається незмінною, незважаючи на наші періодичні контакти. Остання суттєва ітерація щодо PayPal відбулася у квітні цього року, коли мені вдалося передати листа з проханням про допомогу у вирішенні цього питання президенту Петру Порошенку. Це був короткий лист, який описує проблему та містить прохання про допомогу у вигляді практичних кроків. Ідея полягала в тому, щоби через цей лист попросити президента сприяти інтеграції компанії в країну силою свого авторитету, зв'язків і можливостей. Прикладом цього став унікальний історичний момент, що відбувся наприкінці березня 2016 року. Ден Шульман (Daniel H. Schulman), CEO PayPal, який прилетів в Гавану разом з президентом США, повідомив, що PayPal запустить свої сервіси на Кубі через свою доньку Xoom до кінця поточного року. Щорічно з США на Кубу відправляють понад $2 млрд у вигляді поштових переказів. За найскромнішими підрахунками, в Україну, завдяки нашим заробітчанам, надходить від $3 до $5 млрд на рік – через системи Western Union і MoneyGram. За оцінкою того ж Нацбанку (НБУ). І ще стільки ж готівкою.

Відео дня

Ось тому я написав президентові Порошенку. І навіть викликав тим самим деяке пожвавлення в Адміністрації президента (АП) - Дмитро Шимків, заступник глави АП, здійснив низку спроб домовитися про спільну зустріч економічних радників з US Department of Commerce і представників PayPal, на яку представники PayPal в останній момент не прийшли. Можна навіть говорити, що це питання обговорювалося в Держдепі та Білому Домі, але незабаром політики і держслужбовці взагалі занурилися у вибори і влаштування власної кар'єри - тому все застопорилося. Історичного моменту не сталося.

За останні півроку ми з нашою робочою групою з впровадження PayPal в Україні, куди входить колишній заступник голови НБУ Влад Рашкован, лідер фріланс-ком'юніті Пилип Духлій, представники юридичної компанії Baker & McKenzie Ігор Олехов і Максим Глотов, лідери української діаспори в США, а також понад 23 тис. небайдужих людей, підписаних на відповідну сторінку у мережі - зверталися до CEO PayPal Деніела Шульмана, заручалися підтримкою численних офісів та урядових організацій у США, включаючи US Chamber of Commerce, Trade and Development Agency, Ukrainian American Business Council, World Bank, намагалися організувати зустріч Валерії Гонтарєвої з представниками компанії під час візиту до глави НБУ в США, неодноразово писали в європейський офіс пропозиції про зустріч, просили президента України і навіть придбали та передали в PayPal домен в зоні org.ua. Сотні людей пропонували свою допомогу і намагаються вплинути на рішення PayPal.

У рішенні PayPal є серйозна політична складова. Називається ця складова - Національний банк України, який роками відлякував цю та інші західні компанії своїми регуляторними вимогами часів холодної війни та залізної завіси. І основна перешкода, на мій погляд, це необхідність реєстрації в НБУ - як би її НБУ не називав. Подвійна проблема, якщо PayPal будуть реєструвати як платіжну систему, чим він не є. Таким чином, НБУ, впускаючи РayPal як емітента електронних грошей, побічно дискримінує резидентів України, дозволяючи західним компаніям те, що українським компаніям не можна. Ми пропонували НБУ підтвердити, що ні реєстрації, ні повідомлення НБУ не потрібно для емітентів іноземних грошей, які здійснюють діяльність за кордоном в іноземній валюті, і якими користуються резиденти України. Такого підтвердження НБУ не дав, а навпаки, придумав реєстрацію іноземного емітента іноземних грошей, які здійснюють діяльність за кордоном в іноземній валюті, але якими користуються резиденти України.

Наскільки я пам'ятаю, НБУ засунув норму про електронні гроші в закон про платіжні системи, тому що закону про електронну комерцію тоді ще не було. Тепер уже є, але очевидно переробляти норму про електронні гроші ніхто не хотів. В НБУ начебто готують нову редакцію закону про платіжні системи на основі директив Євросоюзу - тобто з урахуванням того, що емітентом електронних грошей можуть бути також не банківські установи. Але коли цей закон приймуть - невідомо, з нашими термінами швидше за все не раніше, ніж через рік. Тому, в заголовку матеріалу Економічної Правди, поданому зі слів пана Сергія Шацького, директора департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку НБУ, написано: "PayPal не прийде в Україну в найближчі 12 місяців - НБУ". Тільки причини цього не в "обмеженному людському і часовому ресурсі PayPal", на який посилається Сергій, а в нормативно-правовій базі НБУ і надзвичайній повільності чиновників.

Для НБУ прийняття закону - це найкращий сценарій (НБУ може нескінченно довго займатися fingerpointing у бік Верховної Ради і розповідати, що депутати не дають можливості розвивати ринок платежів тощо), а для нас це шлях в нікуди. Тому НБУ замість того, щоби взяти на себе відповідальність і вирішити бізнес-проблему (знизити ризики та дати позитивний сигнал для іноземних учасників), навпаки, намагається зняти з себе відповідальність і зробити вигляд, що це не питання НБУ, оскільки це прямо не прописано в законі. І взагалі це справа ВР – приймати або не приймати такі рішення. Але в реальності, основна функція НБУ - стимулювати розвиток ринку, а не створювати проблеми шляхом прийняття "мертвих" норм, які неможливо зрозуміти - саме такі норми прийняв НБУ, зажадавши реєстрації іноземних емітентів електронних грошей, які працюють за кордоном тільки на тій підставі, що їх використовують резиденти України. І потім цинічно пропонувати інтернет-користувачам, банкам і потенційним партнерам "активніше звертатися до PayPal з тим, щоби прискорити вихід компанії на ринок України".

Якщо вам нема чого сказати - співайте. Так учив дідусь рекламного світу Девід Огілві. Від себе додам: якщо нічого сказати - краще їжте. Або пийте. Тільки мовчіть.

(Автор - лідер робочої групи з впровадження PayPal в Україні; лідер робочої групи Реанімаційного пакету реформ із запровадження 3G).

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X