Якщо Україна зможе, то іншим нема на що скаржитися

30 червня 2017, 18:28
Україна - дивовижне місце. Так, навколо багато проблем, але вікно змін, як і раніше, залишається широко відкритим, а досвід змін для 40 мільйонної воюючої країни точно стане в нагоді в іншому світі

Реформа державних продажів, якою ми займаємося скоро майже рік, досить унікальна в світовому контексті. Студенти Норвезької бізнес школи, спільно з Transparency International Україна і ПО ProZorro.Sale провели дослідження того, як продають держвласність по всьому світу.

Відео дня

І системно цим завданням майже ніхто не займався. У той же час, обсяги державного майна величезні. Причому держави не поспішають розкривати всю власність. якою володіють, хоча вимоги і процедури для цього існують ще з 80-х років. Можливо, це тому, що розкривши все, неминуче постало б питання: чи дійсно це все необхідно державі.

Але припустимо, всі активи розкриті і навіть політично прийнято рішення щось передати в приватні руки. Як це зробити з максимальною користю для суспільного блага?

Для великої кількості низько і середньовартісних об'єктів найбільш зручною формою є аукціони. І тут з'ясовується, що системно державні електронні аукціони майже ніхто не будує. Гарне регулювання є в Канаді та Новій Зеландії, для більшості інших країн є кілька державних платформ, але вони реалізують тільки частину майна, яку продає держава.

Часто паралельні електронні платформи є ще й у місцевих урядів. Також іноді держава регулює деякі види приватної реалізації майна, як, наприклад, у разі продажу активів боржників-банкрутів. В результаті часто виходить, що реалізація державного майна ведеться через десяток незв'язаних вебсайтів. Якщо ці вебсайти ще й створені державою, то зрозуміло, що божевільної конкуренції там немає.

Крім проблем з конкуренцією також існують корупційні ризики: продажі за заниженою ціною і взагалі не продажі. У чому ризик непродажу? Згадайте, скільки скандалів постійно виникає з держпідприємствами. Ось так він виглядає. Поки є можливість управляти потоками, політики будуть цим користуватися. Тому володіння кожним держпідприємством треба раціоналізувати, а якщо причини тримати його у держави немає, то необхідно продати.

Якщо все скласти, то в інтересах громадян державі необхідно скласти централізований електронний реєстр власності з якого, за єдиними процедурами, продавати об'єкт за об'єктом. І якщо бізнес і громадяни для онлайн покупок користуються якимись приватними веб-сайтами, то треба забезпечити технічну можливість відображення державних лотів з цієї бази на таких сайтах.

Власне таку систему ми зараз і будуємо в prozorro.sale і, як показав результат конкурсу антикорупційних стартапів Citi банку, який ми виграли, вона може стати в нагоді багатьом в світі.

Останнім компонентом такої системи повинен стати аукціон. Чому? У речей, які продає держава, часто немає ринкової ціни. Такі активи б/у і в добавок у них складна правова історія (обтяження судів, відсутність документів або ліцензій і т.д.). Тому аукціон повинен стати майданчиком для зручної взаємодії покупців.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Другою особливістю є асиметрія інформації. Зазвичай з кожним державним об'єктом добре знайома окрема група людей: колишні і поточні чиновники, співробітники/власники банку банкрута і т.д. Ідеальний аукціон влаштований так, що в його процесі ця група людей виявляла цінність прихованої інформації через ставки.

Простий приклад: держава продає велику ділянку землі, звичайні учасники оцінюють її в один мільйон гривень. У той же час інсайдери знають, що колись здійснювалося геологічне дослідження, яке знайшло під ним корисні копалини. Тому приблизна ціна його не один мільйон, а два. Хороший аукціон буде проявляти цю додаткову цінність і давати звичайним учасникам достатньо часу на неї реагувати.

Всього є 4 види аукціонів: англійський, аукціон другої ціни з закритими ставками, аукціон першої ціни з закритими ставками і голландський аукціон.

Англійський всім добре знайомий за фільмами і торгамии предметів мистецтва. Там люди крок за кроком підвищують ціну, поки залишиться тільки один учасник, готовий її заплатити. Такий аукціон дуже добре працює для унікальних предметів з емоційним компонентом. Якщо ви побачили на аукціоні вашу улюблену картину, або будинок в якому завжди мріяли жити, то можливість заплатити "ще трохи зверху" завжди знайдеться.

До речі, в даному аукціоні фінальна ціна формується не стільки переможцем, скільки його противником, адже ти платиш за все на крок більше за попередню ціну. Тому такий аукціон також називають аукціоном другої ціни.

Сильна сторона: добре працює для об'єктів, які складно оцінити.

Слабка сторона: часозатратний, може привести до змови.

Аукціон другої ціни з закритими ставками влаштований так, що ніхто не знає ставок один одного (виходить що інформація не розкривається в процесі аукціону), але переможець, замість того щоб заплатити свою ставку, платить наступну за ним по величині. Виходить, що вам вигідно відразу подавати свою максимальну ціну, адже ви впевнені, що не переплатите. Такі аукціони добре працюють там, де є багато учасників з однаковою інформацією. Наприклад його використовують eBay і GoogleAdWords. У той же час, він погано працює в умовах коли є сильний розрив між першим і другим учасником.

Сильна сторона: добре працює для ринкових об'єктів

Слабка сторона: сильно залежить від асиметрії інформації

Аукціон першої ціни з закритими ставками був в Україні при старій системі державних закупівель. Всі подавали ціни в конвертах і коли конверти розкривали, то тендер вигравав учасник з кращою ціною. Зрозуміло, що стратегією учасника було довідатися про ціни інших, щоб поставити все на трохи більше. Такий аукціон вигідно використовувати, коли є висока ймовірність великого розриву в ціні між першим і другим учасником і коли оцінити учасникам ставки один одного дуже складно.

Сильна сторона: добре, навіть коли є сильні розриви між ставками

Слабка сторона: неефективний в усталених ринках

Голландський аукціон - в ньому стартова ціна спеціально встановлена високо і поступово знижується. Його використовують, коли продавець сам не знає реальну ціну об'єкта і збиток від продажу за заниженою вартістю високий. Його часто використовують для продажу машин і нерухомості.

Сильна сторона: Такий аукціон добре використовувати, коли складно оцінити стартову вартість об'єкта

Слабка сторона: Зазвичай витрачає досить багато часу

Як бачимо, немає єдиного аукціону, який буде добре працювати для всіх ситуацій.

Аукціони ProZorro.Sale - це різновид англійських аукціонів (гібридні аукціони другої ціни). Тому й нормально, коли переможці платять всього на гривню більше за свого супротивника. Зараз ці аукціони використовуються для продажу абсолютно різних видів державного майна: від кредитів банків-банкрутів до цирконію.

У той же час, наші партнери, Фонд гарантування вкладів зіткнувся з проблемою оцінки стартової вартості своїх об'єктів. Кожен кредит українських банків-банкрутів по-своєму унікальний. Виходячи з положень аукціонної теорії, викладеної вище, Фонд вирішив використовувати голландські аукціони.

Показати ще новини
Радіо NV
X