Якщо співпраця з МВФ зірветься

19 жовтня 2017, 13:00
Чи може Україна відмовитися від кредитів Міжнародного валютного фонду

Українська економіка відновлюється, ситуація на світових товарних ринках сприятлива, бюджет зводиться з касовим профіцитом, уряд виходить на зовнішні кредитні ринки, золотовалютні резерви Нацбанку зростають, курс гривні коливається у вузькому коридорі.

Відео дня

На цьому позитивному тлі все ясніше чути передвиборну риторику української влади. А з нею і небажання виконувати непопулярні або ж невигідні для окремих груп зобов'язання перед МВФ та іншими міжнародними кредиторами.

Чи може Україна повністю відмовитися від кредитів МВФ? Дуже сумнівно.

Проблема зовнішніх виплат 2019 року нікуди не поділася. Міністерство фінансів змогло трохи зменшити обсяг виплат, частково обмінявши єврооблігації з погашенням в 2019 і 2020 роках на більш довгі папери з погашенням в 2032-му.

Але радикально ситуація не покращилася. У найближчі три роки державному сектору потрібно виплатити $16 млрд основної суми зовнішнього боргу і відсотків за ним. Близько $4 млрд в 2018-му, ще $6 млрд в 2019-му і стільки ж в 2020 році. Загальна сума виплат практично порівнянна із золотовалютними резервами НБУ в обсязі $18,6 млрд.

При цьому, левова частка зовнішніх виплат повинна бути зроблена не з резервів Нацбанку, а з рахунків уряду. Всього на суму $12 млрд, з них $3,2 млрд в наступному році, ще $4,4 млрд в 2019-м і стільки ж в 2020 році.

Завдяки недавньому випуску суверенних єврооблігацій, помірним виплатам зовнішнього боргу в цьому році і конфіскації валютних активів у оточення Януковича, уряду вдалося створити невеликий запас валютної ліквідності. На кінець вересня на рахунках уряду в Казначействі і держбанках налічувалося близько $2,5 млрд. Цього вистачить, щоб профінансувати виплати за зовнішніми боргами до середини наступного року. Але потім валютні кошти потрібно буде знову позичати на зовнішніх ринках, у українських банків, у офіційних кредиторів.

Без "парасольки" у вигляді МВФ, залучити в бюджет достатньо валютних коштів, щоб впоратися зі зростаючими виплатами зовнішнього боргу, буде складно і дорого.

Сам МВФ більше не має наміру кредитувати уряд. Він повернувся до традиційної практики надання коштів на підтримку резервів центрального банку. А міжнародні організації, які надають найдешевше бюджетне фінансування, і кроку не зроблять без діючої програми МВФ.

Іноземні інвестори також навряд чи будуть готові знову давати в борг Україні, поки перспективи співпраці з Фондом залишаються неясними. Хоча світові кредитні ринки перебувають в позитивному настрої, недавній випуск єврооблігацій України відбувся тільки тому, що інвестори вірили в швидке виділення наступного траншу МВФ. Українські банки можуть погодитися позичати валюту уряду, але їх ресурси обмежені кількома мільярдами доларів.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

У влади є ще декілька місяців, щоб передомовлятися з МВФ про умови виділення наступного траншу без негативних наслідків для економіки. Але пропетляти до закінчення виборів без підтримки Фонду навряд чи вдасться. Розуміють це і в МВФ, неоднозначно натякаючи, що про вибори думати ще рано і не йти з ними на поступки в питаннях необхідних реформах. Які перш за все потрібні Україні.

Показати ще новини
Радіо NV
X