Яким повинен бути український ринок цінних паперів

20 грудня 2017, 17:08

Незважаючи на те, що український фондовий ринок існує вже 26 років, на сьогодні його фактично потрібно вибудовувати наново

Зміни мають бути кардинальні. Суть їх полягає в тому, щоб привести роботу його інфраструктури до європейських стандартів. Таким чином, ми спростимо доступ до вітчизняного ринку цінних паперів для іноземних інвесторів. Капіталовкладення, які вони принесуть, зараз вкрай необхідні. Валютні вливання допоможуть стабілізувати гривню. Пожвавлення фондового ринку може стати драйвером зростання економіки країни в цілому.

Відео дня

Реалізація інвестиційного потенціалу країни – важливе завдання Національного депозитарію України (НДУ) – організації, яка грає одну з ключових ролей в розробці і реалізації стратегії розвитку фондового ринку. Аналіз ситуації, що НДУ провів із залученням провідних експертів ринку цінних паперів, показує, що є всі підстави для того, щоб розраховувати на значне зростання іноземних капіталовкладень.

На початку осені Bloomberg оприлюднив дослідження, згідно з яким на 1 вересня 2017 року загальний обсяг неінвестованих засобів найбільших фондів світу становить $963,3 млрд. У боротьбі за цей колосальний фінансовий ресурс, який зараз простоює, Україна не виглядає аутсайдером. Облігації внутрішньої державної позики (ОВДП), що випускаються Міністерством фінансів, мають гарантовану прибутковість 14-15%. Це дуже вигідна пропозиція за мірками світового ринку.

Що ж зупиняє зарубіжних інвесторів? Складні і незавжди зрозумілі правила гри і правова незахищеність іноземних компаній. Уявімо собі, що якийсь європейський пенсійний фонд вирішив придбати українські облігації. Відповідно до світової практики, він спробує звернутись до фінансового посередника. Такого роду посередники називаються глобальними кастодіанами. Це установи, які надають своїм клієнтам широкий спектр послуг на фондових ринках в більш ніж 70 країнах. 12 найбільших банків, серед яких Deutsche Bank, HSBC Securities Services, BNP Paribas, BNY Mellon, JP Morgan та ін. об'єднані в Асоціацію глобальних кастодіанів (AGC) і мають бездоганну ділову репутацію. Однак поточне українське законодавство не дозволяє їм представляти інтереси своїх клієнтів на нашому фондовому ринку.

Справа в тому, що в правовому полі України відсутня категорія номінального утримувача, тобто посередника, який надає своїм клієнтам (інвесторам) послуги з обліку цінних паперів і реєстрації переходу права власності на цінні папери, в тому числі в інших державах, на підставі відповідного договору з клієнтом. Як наслідок, облік цінних паперів інвестора не може здійснюватися через кастодіана, без необхідності укладення прямого договору з українською депозитарною установою. Щоб вкласти гроші в українську економіку, інвестор повинен приїхати особисто, представити велику кількість документів для ідентифікації і т.д. В цілому, це досить складна процедура, що вимагає значних операційних витрат. Але подальша робота на фондовому ринку України також загрожує ризиками, сукупність яких схиляє керівництво зарубіжних інвестиційних фондів до того, щоб прийняти негативне рішення.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Звичайно, інвестор може піти не зовсім прозорим шляхом – укласти з яким-небудь банком угоду про передачу прав на свої цінні папери. Банк в такому випадку буде діяти як прямий власник активів. Але такий спосіб роботи призводить до ще більших ризиків. Якщо такий банк, обраний в якості посередника, буде проданий, ліквідований або піде з ринку, цінні папери інвестора можуть виявитися під загрозою арешту або здійснення на них стягнення за зобов'язаннями банку. На жаль, це не рідкісний для України випадок, коли у фінансової установи накопичуються непогашені зобов'язання. Оскільки в даний час закон не робить різниці між рахунками інвестора і рахунками банку, на всі активи можуть бути накладені стягнення.

З описаною проблематикою прекрасно знайомі як українські, так і зарубіжні гравці фондового ринку. Великі інституціональні інвестори, які протягом багатьох років стежать за ситуацією в Україні, при спілкуванні з керівництвом НДУ і Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦБФР) називають відсутність в правовому полі України категорій «номінальний утримувач» і «рахунок в цінних паперах номінального держателя» однією з головних перешкод для своєї роботи. У листі, відправленому в грудні 2016 року, Асоціація глобальних кастодіанів (ACG) звертається з проханням до НКЦПФР сприяти впровадженню концепції номінального утримувача.

Справа зрушила з мертвої точки. П'ять місяців тому Комітет з питань фінансової політики та банківської діяльності Верховної Ради рекомендував до прийняття у першому читанні проекту Закону № 6141 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння залученню іноземних інвестицій». Категорія номінального утримувача обов'язково буде впроваджена. Інше питання – коли. У Верховній Раді цей законопроект досі не був поставлений на голосування.

Між тим, за оцінками, які НДУ зробив разом з учасниками ринку, нова законодавча норма може принести фінансові вливання на суму 100 млрд у гривневому еквіваленті. Гроші прийдуть в валюті, що дозволить стабілізувати курс гривні і, нарешті, оживити наш фондовий ринок. Це досить серйозний ресурс, який може послужити економіці країни. Треба тільки зробити так, щоб фондовому ринку довіряли, як зарубіжні, так і вітчизняні інвестори.

Показати ще новини
Радіо НВ
X