Яким був перший квартал для бізнесу

4 травня 2018, 18:40

Рада бізнес-омбудсмена оприлюднив звіт за перший квартал 2018 року. В результаті бізнес скаржиться найбільше на дії ДФС, правоохоронних органів, державних регуляторів і органів місцевого самоврядування.

Чим примітний квартал

У першому кварталі 2018 року Рада бізнес-омбудсмена отримала 646 скарг від підприємців – друга найбільша квартальне кількість з початку нашої діяльності. За ці три місяці ми завершили 509 розслідувань – найбільше в історії Ради. З них дві третини закрито з бажаним фінансовим або нефінансовим результатом для скаржників. Ми пишаємося тим, що досягли найкращого терміну розслідування – 59 днів. Це абсолютний рекорд для нас і навіть на третину менше, ніж передбачено нашим Регламентом.

Відео дня

Хто і на кого скаржився

У цьому кварталі наш портфель скарг став ще більш концентрованим – 91% звернень розподілилися між 4 групами державних органів:

Дії Державної фіскальної служби. У порівнянні з минулим кварталом ми отримали менше скарг майже з усіх предметів податкових питань. Це призвело до скорочення їх частки на 4 процентних пункти (пп) до 67% всіх звернень. Зокрема, кількість скарг щодо електронного адміністрування і відшкодування ПДВ зменшилася в половину.

У I кварталі 2018 року нам подали 305 скарг на блокування податкових накладних. Ми вважаємо, що це досить велика цифра, оскільки в період з 2 січня по 22 березня 2018 року Державна фіскальна служба не зупиняла реєстрацію податкових накладних. Отримані нами скарги стосувалися невирішених питань минулого року.

За податковими предметами кількість скарг зросла лише щодо кримінальних проваджень з боку ДФС – на чверть у порівнянні з IV і I кварталами 2017; і щодо розірвання договорів про визнання електронної звітності – на 75% в порівнянні з минулим періодом.

Кількість митних питань скоротилася на третину в порівнянні з 4 кварталом 2017 року – їхня частка в звітному періоді склала трохи менше 2%.

Дії правоохоронних органів. Тим часом, ми спостерігаємо зростання кількості звернень щодо правоохоронних органів. Частка цього блоку з минулого кварталу виросла на 2пп – до 11%. Головним чинником зростання стали скарги на Прокуратуру України. Кількість звернень на її дії в порівнянні з минулим кварталом зросла на 50%.

У той же час, кількість скарг на дії Національної поліції залишилася незмінною, а на дії Служби безпеки України – навіть зменшилася на третину в порівнянні з IV кварталом 2017 року.

Дії державних регуляторів. Частка скарг блоку складає 8% від загальної кількості звернень. Кількість скарг на АМКУ, ДАБІ, Держгеонадра скоротилося в порівнянні з 4 кварталом 2017 року.

Дії органів місцевого самоврядування. Частка органів місцевого самоврядування скоротилася з 8% в першому кварталі 2017 року до всього лише 3% в першому кварталі 2018 року.

Що стосується портрета скаржників – 89% звернень надійшли від українських компаній, 76% – від малого і середнього бізнесу. Слід зазначити значне скорочення скарг від підприємств з іноземним капіталом – на 21% в порівнянні з минулим кварталом. Найбільш активними галузями були оптова торгівля (30%), виробництво (15%), агробізнес (14%), будівництво (7%) і приватні підприємці (6%). Більше третини скарг надійшли з Києва, проте частка столиці поступово зменшується на користь регіонів. Найбільше скарг ми отримали з Дніпропетровської (12%), Одеської (8%), Київської (8%) і Харківської (8%) областей.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Правоохоронці: поглиблений аналіз

Особливу увагу ми приділили аналізу скарг на правоохоронців – цьому присвячений цілий розділ звіту. З самого початку роботи офісу ми спостерігаємо зростання кількості скарг на дії правоохоронних органів. Однак, в першому кварталі 2018 року темпи зростання трохи сповільнилися в порівнянні з попереднім періодом. Ми закрили 302 справи щодо правоохоронців, що становить 53% скарг, отриманих на цю тему. Міністерство внутрішніх справ і Служба безпеки України показують найкращий рівень таких вдало закритих справ – 65% і 59% відповідно. Нам довелося відхилити більше третини звернень, оскільки вони не відповідали нашим критеріям – це на 26% більше ніж в середньому за скаргами всіх тематик.

Ми закрили 67% справ відносно дій правоохоронних органів з негайним бажаним результатом для скаржників. Кращий результат у Податковій міліції – більше трьох четвертих справ по цій структурі закрито з результатом. Тим часом, у Прокуратури найнижчий рівень вдало закритих справ і найвищий відсоток припинених і закритих з рекомендаціями кейсів.

Аналогічно загальній картині звернень, основним джерелом скарг на дії правоохоронних органів були малі і середні підприємства. Від них ми отримали більше звернень з приводу дій Податкової міліції і Національної поліції ніж від великих. У великих компаній переважають скарги на дії Прокуратури (34%). Частка скарг на Службу безпеки України набагато вище для великого бізнесу ніж для малого/середнього – 17% і 12,5% відповідно. Ми отримали більше скарг на дії прокуратури і МВС від іноземних підприємств ніж від місцевих. Тим часом частка звернень на дії Податкової міліції і Національної поліції вище серед українських компаній.

7 грудня 2017 року набрав чинності закон про обов'язкову відеофіксацію слідчих дій, більш відомий як #МаскіШоуСтоп. З тієї дати і до 31 березня 2018 роки ми отримали 109 скарг від бізнесу на дії правоохоронних органів. 60% з них стосувалися епізодів порушень, що сталися до 7 грудня, тобто до вступу закону в силу. Щодо кейсів, які відбулися після 7 грудня – варто відзначити, що ми отримали лише одне звернення про недотримання закону #МаскіШоуСтоп. Інша частина стосувалася інших порушень, скоєних правоохоронцями.

Продовжуємо в заданому темпі

За три роки роботи в Україні Рада бізнес-омбудсмена стала голосом підприємців, від яких залежить подальший розвиток економіки України. Ми пишаємося, що сукупний фінансовий ефект від початку заснування установи досяг майже 12 млрд грн. Серед нефінансових результатів роботи – сотні призупинених зловживань державними органами, десятки прикладів прийняття податкової звітності, отримання дозволів та закритих кримінальних справ проти підприємців. І головне – ми на цьому не зупиняємося і продовжуємо впевнено захищати законні інтереси українського бізнесу.

Показати ще новини
Радіо НВ
X