Яких успіхів досягли ProZorro.Продажі за два роки

23 червня 2018, 13:00

24 червня у системи ProZorro.Продажі буде річниця: 2 роки тому проект почав роботу разом з Фондом гарантування вкладів фізичних осіб.

За цей час система отримала безліч похвал і досягла вражаючих результатів. Ми вирішили пригадати найяскравіші моменти з історії проекту.

Фінансові показники

До ProZorro.Продажі увага була прикута через успіх її "старшої сестри" - Системи електронних державних закупівель ProZorro. Але якщо оригінальна ProZorro регулює державні закупівлі, в яких, відповідно до закону, обертаються величезні кошти, то проект з продажу в момент старту викликав обережну реакцію: як активи ФГВФО зможуть продаватися прозоро?

Відео дня

Проте практично відразу після запуску система показала високу ефективність. Після того, як в кінці жовтня 2016 з'явилися перші лоти від ФГВФО, ProZorro.Продажі знадобилося всього півроку, щоб подолати позначку в мільярд гривень, виручених від прозорого продажу майна.

Сьогодні показники системи можна назвати як мінімум значними. За даними bi.prozorro.sale, дохід за весь час роботи вже перевищив 8.9 млрд грн, загальна вартість виставленого (і перевиставленого) в системі майна перевалює за 900 млрд грн. При цьому вартість кожного успішно проданого лота зростає в середньому на 10% від мінімальної, що доводить ефективність самого принципу роботи системи.

Розширення діяльності

Спочатку система співпрацювала тільки з ФГВФО з реалізації активів банків-банкрутів, але вже незабаром з'явилися пропозиції щодо розширення сфери її використання.

З березня 2017 року система отримала другий напрям роботи: реалізацію активів державних і комунальних підприємств. До переліку таких активів входив дуже широкий спектр лотів - від металобрухту і піску до цілком працездатної, але неліквідної техніки. Серед установ, які співпрацюють з системою в цьому напрямі, - Укренерго, Енергоатом, Аеропорт Бориспіль, Укрнафта, Укрпошта, Київський Метрополітен і безліч інших підприємств.

Система також стала використовуватися для аукціонів з оренди приміщень, що належить комунальним і державним підприємствам, а також для проведення благодійних аукціонів.

А вже на початку березня 2018 року набув чинності закон Про приватизацію державного та комунального майна. Положення цього закону встановлюють, що всі об'єкти малої приватизації (балансовою вартістю до 250 млн грн) повинні бути реалізовані тільки через систему ProZorro.Продажі.

5 червня Кабінет Міністрів затвердив остаточні правила проведення торгів з продажу державного та комунального майна. Цей документ дозволив сформувати нормативно-правову базу, необхідну для запуску "малої приватизації" в Україні. Для системи це - важливий етап, і, можливо, через деякий час велика приватизація державних підприємств також буде відбуватися через цю систему.

Міжнародне визнання

Як і "закупівельна" система, ProZorro.Продажі є не просто хорошим інструментом, але і якісним технічним рішенням. Презентація проекту на міжнародних конкурсах показала: українські IT-рішення для державного сектора можуть бути не просто ефективними, але й значно перевершувати світові аналоги.

У червні 2017 проект відправився на міжнародний конкурс антикорупційних стартапів CitiT4IChallenge в Індії. За результатами конкурсу, серед 103 проектів.

Два роки прозорих продажів

Система вийшла спочатку в ТОП-6, а потім і зовсім завоювала перше місце. У лютому 2018 система отримала ще одну нагороду - головний приз конкурсу The Shield in the Cloud Innovation Challenge від C5 Accelerate і USA Institute of Peace.

Успіх на міжнародній арені тільки підкреслює досягнення системи всередині країни. Сподіваємося, що перелік підприємств - учасників системи і престижних нагород системи зростатиме з кожним роком.

Фантастичні лоти і де їх шукати

Не можна не згадати і курйозні моменти, пов'язані з лотами, які виставлялися в системі протягом двох років. На самому початку здивування і захоплення викликали лоти з автомобілями преміум-класу і дорогими меблями, які намагався реалізувати ФГВФО. Але незабаром з'явилися і куди цікавіші лоти - наприклад, вагони метро, ​​які у Київметрополітен викупили для створення дизайнерського хостелу. Потім були радянські монументи, зокрема, 4-х метровий пам'ятник Леніну з бронзи і навіть 2 жеребців каракової масті.

Коли на ProZorro одна з держустанов в Сумах намагалася купити мавпу-капуцина, це породило масу жартів і мемів. ProZorro.Продажі теж намагається тримати марку і не відставати від старшої сестри, адже завдяки прозорій системі будь-хто може подивитися, як проходять будь-які закупівлі і продажі держпідприємств.

Що в підсумку?

Мабуть, найголовніше досягнення системи ProZorro.Продажі полягає в тому, що система не стоїть на місці. З кожним днем ​​і місяцем розробниками додаються нові опції і можливості, а показники системи ростуть. Два роки тому ніхто і уявити не міг, що продаж активів ФГВФО і державних активів може бути організовано так добре і приносити такий прибуток. Будемо сподіватися, що система ProZorro.Продажі зможе досягти ще більших висот у майбутньому.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X