Які ризики існують у закупівлях

17 травня 2018, 13:00

Більшість управлінських рішень, які пропонують сучасні системи прорахунку й контролю ризику, орієнтуються на майбутнє. Найуспішніше управління ризиками – ситуація, в якій нема ризиків, бо ви попіклувалися про це заздалегідь.

Управління ризиками – це та частина життя українського бізнесу, про яку часто говорять, але, що цікаво, говорять по-різному.

Менеджери-стратеги тлумачать ризик-менеджмент як уникнення й обмеження ризиків, що передбачає завчасну експертизу всіх можливих рішень, а також використання різних гарантій і механізмів контролю.

Відео дня

Менеджери-оперативники мислять по-іншому: вони сприймають управління ризиками як відшкодування втрат, компенсацію збитків шляхом створення страхових і резервних фондів. Для них головне – це подушка безпеки й ефективність (швидкість) подолання кризових ситуацій.

Насправді ці два підходи доповнюють один одного. Адже якщо ми подивимося на більшість управлінських рішень, які пропонують сучасні системи прорахунку й контролю ризику, то побачимо: майже всі вони орієнтуються на майбутнє.

Найуспішніше управління ризиками – та реальна ситуація, в якій нема ризиків, бо ви попіклувалися про це заздалегідь. Це немов бій, який відбувся ще до початку самого бою. Створення резервних фондів, прогнозування наслідків управлінських рішень чи навіть пошук галузевого експерта для оцінки роботи організації – всі ці рішення свідчать про намагання мінімізувати майбутні ризики та уникнути їх.

Гасло ризик-менеджементу можна сформулювати так: "Вчись на помилках інших, управляй сьогодні, думай про майбутнє". Але, на жаль, простої формули замало. Тому ми підібрали для вас три найрозповсюдженіші проблеми, які виникають у процесі закупівель, а також сформулювали першочергові дії для їх недопущення.

Ризик №1. Ненадійні постачальники

Ми намагаємося обирати тих постачальників, які відповідають нашим основним вимогам. Очевидна теза, але є невеличкий нюанс – не завжди заявлені вимоги узгоджуються з недопущенням можливих ризиків. Такі критерії, як "надійність", "чесність" чи "працьовитість" постачальника важко перевірити завчасно. Тому в таких ситуаціях варто керуватися простим правилом: чим більше бізнес залежить від постачальників, тим більша вірогідність зриву поставок. Щоб завчасно мінімізувати побічні ризики, варто одразу обрати за орієнтири не лише ціну пропозиції постачальника (тобто прагнення зекономити), але і його реальну репутацію й історію. Роль нашого враження має відступити перед силою фактів.

Розповсюджена помилка: не завжди те, що вигідно для вас, є вигідним для ваших партнерів. Відгуки клієнтів, історія підприємства, кількість виграних тендерів тощо – ця інформація може стати мірилом вашого майбутнього успіху. Гарний менеджер визначається не лише знанням зі стратегічного, фінансового, страхового управління або чудовою інтуїцією, але й здатністю до збору та глибинного аналізу інформації.

Водночас існує група ризиків, яку важко прорахувати лише за допомогою збору інформації про постачальника. Вона пов’язана із зовнішніми факторами: наприклад, якщо раптово ціни на ринку товарів чи надання послуг зміняться, то існує висока ймовірність того, що постачальник не зможе в повному обсязі виконати замовлення. І справа не лише в тому, що постачальнику буде невигідно працювати з вами – може трапитися така ситуація, в якій різкі зміни на ринку призведуть до його банкротства. Тому, щоб завчасно передбачити подібні випадки, варто завжди пам’ятати про чинник часу: чим триваліша угода, тим вищий ризик того, що зовнішні фактори зможуть вплинути на перебіг її виконання.

Ризик №2. Несумлінний майданчик

Якщо ви вважаєте, що немає різниці, на якому саме електронному майданчику працювати із закупівлями, то вже перебуваєте ситуації ймовірних ризиків. Розповсюджене упередження про те, що платформи для торгів відрізняються виключно інтерфейсом, грає на користь несумлінних майданчиків. Несумлінні майданчики – це ті електронні платформи, які надають більшу перевагу інтерфейсу над функціональністю й надійністю.

Звісно, зручний інтерфейс – це запорука успіху і вдячності клієнта, але варто розуміти, що інтерфейс є лише доповненням до IT-рішення, красивою надбудовою складної системи. Мова йде про відображення (структуру) інформації, а також аналітичні інструменти, які дозволяють користувачам контролювати процес закупівель. Складова успішних торгів – це всебічний збір інформації для винесення остаточного рішення. Його основною умовою має стати функціонал того майданчику, на якому ви працюєте. Працюйте з різними електронними платформами для пошуку оптимальної платформи саме для вас.

Ризик №3. Відсутність спеціаліста із закупівель

Закупівлі – це не лише велика персональна відповідальність, а й значний масив роботи. У випадку, коли в компанії фактичним закупівельником є проектний менеджер чи бухгалтер, ми втрапляємо у так званий простір "людського фактору". Люди – не роботи. Нам складно контролювати одночасно кілька процесів – особливо, якщо всі вони позначені як "суперважливі". Коли нагальні задачі переплітаються із закупівельними процесами, є великий ризик помилкових рішень, неуважності чи навіть забудькуватості (пам’ятаємо, що час у закупівлях – це один із вирішальних ресурсів). Якщо на вашому підприємстві не працюють педантичні генії з талантом до мультизадачності, поміркуйте над пошуком спеціаліста по закупівлях.

Експерт-закупівельник – це посада, яка поступово узвичаюється в українському бізнесі. Коли на вашому підприємстві існує людина, яка займається виключно закупівлями, то ви можете бути впевнені – ризики 1) розсіювання відповідальності (закупівлями займаються паралельно різні співробітники) та 2) втрати контролю над закупівлями буде мінімізовано.

Більшість управлінських рішень, які пропонують сучасні системи прорахунку й контролю ризику, орієнтуються на майбутнє. Найуспішніше управління ризиками – ситуація, в якій нема ризиків, бо ви попіклувалися про це заздалегідь.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X