Які реформи України оцінили на Заході

3 жовтня 2018, 17:00

За останні роки Україна поліпшила інвестиційний клімат.

Тільки за останній рік на український ринок вийшли саудівська компанія The Saudi Agricultural & Livestock Investment Co. (SALIC), яка купила агрохолдинг Мрія; шведський міжнародний ритейлер H&M відкрив тут магазин; нарешті виходить IKEA. Це сигнал для інвесторів про те, що в Україні можна робити бізнес чесно.

Відео дня

Зміни, які були зроблені в країні за цей час, позитивно оцінюють на Заході. Нещодавно у Financial Times була опублікована програмна стаття про інвестиційний клімат України. Видання написало про декілька важливих змін. Найбільш позитивними з них газета назвала такі три пункти:

  1. Реформа ринку газу. Низька ціна на газ не дозволяла отримувати податки і наповнювати бюджет, а Нафтогаз був збитковою структурою. На заниженій вартості заробляли олігархи і люди, які контролювали тіньові схеми нелегального збагачення.
  2. Впровадження електронної системи держзакупівель ProZorro. Тепер цей майданчик дозволяє прозоро проводити тендери і дешевше закуповувати обладнання та матеріали для державних структур і не тільки.
  3. Банківська реформа. НБУ закрив банки, які фактично були "чорними дірами". Спочатку їх накачували коштами з бюджету, потім гроші, які вкладала держава, просто вимивалися і йшли у вигляді кредитів для пов'язаних з акціонерами компаній.

За розрахунками Financial Times, тільки ці три реформи дозволили заощадити Україні $6 млрд на рік. Треба відзначити, що були проведені й інші зміни. Наприклад, дерегуляція або податкова реформа, коли трохи знизили податкові ставки. Звичайно, це не скасування ПДВ і не інші заходи стимулювання, але це теж значний крок вперед.

Отже, Financial Times оцінює зміни, проведені за останній час в Україні, як ефективні реформи. У 2014 році, коли почалася війна з Росією, стан української економіки був жахливим. Через війну та втрату територій відбулося падіння всіх ринків, була неймовірна інфляція і регрес. Зараз країна поступово повертається до довоєнного стану. Обсяг експорту вже відновився до колишнього рівня, правда, без урахування Криму і частини Донбасу. Це свідчить про успішний розвиток нашої держави.

Вихід на ринок таких компаній як H&M та IKEA – це маркери, які говорять про те, що в Україні можна працювати чесно. Також в рейтингу Doing Business від Світового банку з 2015 року наша країна виросла з 96-ї позиції до 76. Звичайно, Україна поки що не входить у 20-ку рейтингу, але зростання свідчить про те, що в державі йдуть позитивні трансформації.

Представники МВФ позитивно оцінили те, що вже зроблено у сфері пенсійної і медичної реформи. Якщо реформи все-таки продовжувати, то можна розраховувати не тільки на прихід IKEA, але й на відкриття виробництв у нашій країні, будівництво заводів і появу інших нових інвесторів. Це те, чого прагне Україна.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

До речі, старі інвестори теж не забувають про Україну. Німецька компанія Bayer за останні чотири роки інвестувала в будівництво нового насіннєвого заводу близько $200 млн.

Україні потрібні десятки мільярдів доларів нових вливань. Країні необхідно створювати нові виробництва. Або залучати до приватизації таких інвесторів, які стали б бенчмарками, орієнтирами для інвесторів з усього світу. Саме цього потрібно домагатися усіма силами, і не зупинятися на досягнутому.

Показати ще новини
Радіо NV
X