Які реформи потрібні страховому ринку

22 квітня 2016, 15:35
Всім відомо, що компанії страхування життя, або life-страхування, є найбільш консервативними і надійними інститутами на фінансовому ринку

Саме їм велика частина населення ЄС довіряє своє фінансове майбутнє і пенсійні накопичення. В Україні послугами страхування життя користуються близько 5% населення. Але якщо говорити виключно про накопичувальне страхування, метою якого є формування особистого фінансового фонду – будь то додаткова пенсія до похилого віку або фінансова «подушка» для дитини до її повноліття – охоплення складе усього 1,5%.

Відео дня

При цьому в Україні внесок на душу населення згідно з рейтингами діяльності страхових компаній в 2015 році становить 23 грн., а в Словаччині, Чехії, Польщі – від 200 доларів, в Австрії – від 800, Франції – від 1 900, а у Швейцарії – від 3 000 доларів на одного жителя. Тим не менш, з 2002 року, коли компанія «МетЛайф» виходила на ринок України, показник середнього страхового внеску на душу населення виріс вже більш ніж в 50 разів. Такі зміни дають нам впевненість, що ринок продовжить розвиток, тим більше, що всі ці роки він розвивався за принципом «не завдяки, а всупереч».

Що потрібно зробити для активного зростання ринку страхування життя в Україні?

  1. Використовувати момент. Унікальність ринку накопичувального страхування в тому, що поштовхами до його розвитку є кризи. Відсутність конкретних кроків держави щодо реалізації пенсійної і медичної реформ змушує українців самостійно шукати рішення по додатковому пенсійному забезпеченню, фінансової захист здоров'я для себе і своїх близьких. Сьогодні потенційні користувачі послуг страхування життя вже беззастережно погоджуються з необхідністю складання особистого фінансового плану.
  2. Розвивати мережі. Криза, чергова девальвація і падіння доходів населення – ситуація, з якою згодні миритися далеко не всі українці. Багато шукають джерела додаткового доходу. А за статистикою працівники фінансової і страхової сфер, включаючи фінансових консультантів, які входять в ТОП-3 високооплачуваних фахівців України. Сьогодні рівень доходу лідера в мережі фінансових консультантів в доларовому еквіваленті можна порівняти з доходом лідера аналогічної структури в тій же Словаччині чи Польщі. Все це приваблює людей у сферу страхування життя і дає поштовх до її розвитку. Зростання числа консультантів у 2015-му, за нашими оцінками, склав близько 50-60%, у деяких наших партнерів – близько 200%.
  3. Оновити законодавство. Сьогодні йде робота над новою редакцією закону про страхування, і, звичайно, всі учасники ринку очікують, що його прийняття лише посилить ті тенденції зростання, які вже склалися сьогодні. Ми дуже сподіваємося, що закон спрацює на благо наведення порядку, а не на користь введення додаткових перешкод на шляху просування страхових послуг.
  4. Дати стимули. Учасники ринку подають багато пропозицій щодо зміни податкового законодавства, щоб послуга страхування життя приносила певні вигоди не тільки роздрібного споживача, але і корпоративним клієнтам; щоб не виникало питань до трактуванням тієї чи іншої норми закону; щоб оподаткування було оптимальним і з точки зору самої страхової компанії. Також ми пропонуємо реалізувати податкові ініціативи, які будуть стимулювати попит на послуги страхування життя з боку представників малого бізнесу: сьогодні, мабуть, це один з найменш захищених верств населення в Україні саме з точки зору соціального забезпечення. У кінцевому підсумку державі вигідніше мати забезпечених пенсіонерів, ніж тих, які стоять у черги за субсидіями та пільгами.
  5. Вчити і виховувати. Розвиток сектору страхування життя, особливо накопичувального страхування, цікаво і вигідно всім: споживачам страхових послуг, страховим компаніям і, нарешті, державі. Для початку владі варто підтримати страхові компанії і фінансових консультантів в ініціативах щодо підвищення фінансової грамотності українців, в освітніх та інформаційних проектах – на місцевому, регіональному рівні.

Варто сподіватися, що реалізація таких кроків дозволить українському ринку life-страхування стати тим стабілізуючим компонентом, якого, на жаль, так не вистачає українським споживачам і національній економіці. Стабільність фінансової системи України значною мірою залежить від стану банківської сфери, а сектор накопичувального страхування поки не є ключовим інституційним інвестором. Саме тому всі ми повинні об'єднати зусилля для розвитку ринку накопичувального страхування життя та, як наслідок, побудови стабільного і надійного фінансово майбутнього всіх і кожного.

Показати ще новини
Радіо НВ
X