Які нововведення містить закон про валюту

22 червня 2018, 16:00

Ухвалення закону Про валюту і валютні операції можна сміливо назвати значним кроком на шляху інтеграції до європейської моделі валютного регулювання.

Ухвалення Верховною Радою Закону України Про валюту і валютні операції у другому читанні в цілому безсумнівно є значним кроком на шляху до лібералізації валютного регулювання в Україні, оскільки морально застарілі декрети Кабінету Міністрів України вже довгий час не відповідали викликам сучасних валютних відносин.

Відео дня

Серед нововведень, запропонованих у редакції закону, підготовленого до другого читання, слід відзначити в першу чергу повне скасування індивідуального ліцензування валютних операцій, зокрема, на організацію та проведення безготівкової купівлі-продажу валютних цінностей, відкриття рахунків і проведення розрахунків в іноземній валюті. Після набрання законом чинності діючі індивідуальні та генеральні ліцензії НБУ втратять свою силу, за винятком генеральних ліцензій для небанківських фінансових компаній та операторів поштового зв'язку. Банки ж продовжать здійснювати всі операції з валютою на підставі загальної банківської ліцензії.

Закон також передбачає послаблення регуляторного тиску в сфері імпортно-експортної діяльності. Так, нарешті, скасовується обов'язковий 180-денний термін для розрахунків за зовнішньоекономічними операціями. Тепер термін такого розрахунку не може перевищувати передбаченого контрактом.

Водночас, існує висока ймовірність, що подібні законодавчі спрощення не почнуть діяти відразу ж після набрання законом чинності. Прикінцеві та перехідні положення закону встановлюють повноваження Національного Банку України визначати відсутність / наявність ознак нестабільності фінансового ринку в Україні і, в разі потреби, вживати заходів захисту, що вступають в силу одночасно із законом. До таких заходів, зокрема, належить встановлення граничних термінів розрахунку за імпортно-експортними операціями.

За такого розвитку подій порушення резидентами встановленого НБУ терміну розрахунків потягне за собою нарахування за кожен день прострочення пені в розмірі 0,3% від суми неотриманих коштів за договором. При цьому загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неотриманих коштів за ЗЕД-договором. У разі застосування таких заходів захисту, останні будуть діяти безстроково до визнання їх НБУ такими, що втратили силу.

Також варто підкреслити нові особливості відповідальності за порушення валютного законодавства. Незважаючи на те, що закон виключає статтю 37 закону України Про зовнішньоекономічну діяльність, яка передбачала широкі санкції для порушників валютних вимог, у той же час закон встановлює нові вимоги щодо відповідальності за подібні порушення. Серед заходів впливу можуть застосовуватися письмове попередження, обмеження, призупинення або припинення валютних операцій, штрафні санкції, а також призупинення або анулювання ліцензії на здійснення валютних операцій.

При цьому варто звернути особливу увагу на розміри можливих штрафів. НБУ має право застосовувати штрафні санкції до небанківських фінансових компаній та операторів поштового зв'язку в розмірі до 20% суми власного капіталу таких компаній. Державна фіскальна служба, у свою чергу, може вживати штрафні санкції до інших юридичних осіб у розмірі до 100% від суми операції, здійсненої з порушенням валютного законодавства.

Рішення про конкретний розмір штрафу визначається НБУ і ДФС самостійно залежно від тяжкості правопорушення, що викликає певні сумніви в адекватності таких сум.

Багато деталей нової моделі валютного регулювання щодо перевірок банків, фінансових компаній, юридичних і фізичних осіб на предмет дотримання валютного законодавства, а також порядок застосування заходів впливу до порушників будуть в подальшому врегульовані підзаконними актами.

Таким чином, прийняття закону можна сміливо назвати значним кроком на шляху інтеграції до європейської моделі валютного регулювання, оскільки він передбачає імплементацію давно очікуваних ліберальних заходів та інструментів. При цьому конкретний перелік заходів захисту, які надалі діятимуть або будуть встановлені на валютному ринку, буде визначено згодом НБУ, і тільки після цього стане можливим повною мірою оцінити позитивний вплив закону.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X