Вплив скасування безмитного ввезення товарів в США

4 січня 2018, 15:00

У США вирішили призупинити дію режиму безмитного ввезення товарів з України на 120 днів Рішення схвалила Адміністрація президента США Дональда Трампа.

Система генеральних преференцій США, яка мета цієї програми? Вона передбачена для підтримки розвитку недуже багатих країн або тих країн, що розвиваються. Встановлюються певні види продукції які можна завозити з цих країн в США без мита. Тобто це один із різновидів угоди про вільну торгівлю, тільки він охоплює один фрагмент. Під роботу цієї програми попадають близко 120 країн, в тому числі і Україна. Наша країна може поставляти в США близько 500 видів товарів. Наша держава користувалася і продовжує користуватися цією системою.

Відео дня

Однак, в США прийнято рішення про призупинку режиму безмитного ввезення товарів з України на 120 діб. Як це відобразиться на країні? В грошовому вимірі обсяг продукції, який поставлявся державою в рамках генеральної системи преференцій складає порядку $45-50 млн. Якщо говорити точно, то в 2016 році поставок у США було на $52,8 млн. В 2017 році, думаю, буде приблизно так само чи трошки менше. Тобто обсяги невеликі. Наші загальні обсяги поставок у США у 2016 році були близько $570 млн, це нижче ніж в 2013 році коли Україна поставляла товарів на мільярд доларів.

Частка продукції саме тих товарів, які поставляють в рамках системи генеральних преференцій, складає всього близько 9%. Точніше в 2016 році це було 9,2%. Думаю, що в цьому році в нас загальні обсяги експорту в Штати збільшаться. Можна очікувати, що в цьому році ми знов досягнемо десь приблизно мільярда доларів поставок. І частка товарів, які поставляються в рамках генеральної системи преференцій, буде порядку 5%. Якщо дивитися на грошові виміри, то це не є значним фактором. А якщо подивимось на частку цих товарів в загальному експорті України, то це взагалі незначний показник. Він складає менше 0,1%, приблизно 0,008%. Це обсяг тих поставок по генеральній системі преференцій у відношенні до всього експорту з України.

Загальний висновок, що відміна безмитного ввозу товарів з України до США не грає великої ролі для української зовнішньої торгівлі. Однак це ми говоримо по показниках які вимірються в грошах. Але серед цієї продукції є механічні, технічні, оптичні прибори, які мають високу додану вартість і є машинобудівною продукцією чи переробною продукцією. Це не сировина. Експортувати таку продукцію вигідно.

Якщо говорити про двосторонні відносини із США, то те що Україна потрапляє в списки країн, яким США сприяють в торгівлі, декларує їх підримку. А це дуже важливо для нашої держави. Тому така призупинка безмитного ввозу свідчить, про наявність проблем. У данному випадку це проблеми, які пов'язані з інтелектуальною власністю та управлінням майновими правами у сфері авторського і суміжних прав. Призупинка на 120 днів означає, що США хочуть розібратися в цих питаннях і мають намір потім все відновити. Тобто говорити про серйозний удар по іміджу відносин України із США не варто. Є проблеми, які потрібно вирішити і американці цим призупиненням безмитного ввезеняя товарів показують нам, що "давайте, вирішуйте".

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Показати ще новини
Радіо НВ
X