Які аукціони потрібні держпідприємствам

24 липня 2017, 16:48
Студенти Норвезької бізнес-школи спільно з Transparency International Україна і команда ProZorro.Продажі провели дослідження того, як продають держвласність по всьому світу

Узагальнення результатів дослідження навів керівник проекту ProZorro.Продажі Олексій Соболєв, а детальний звіт можна знайти за посиланням . Спробуємо розібратися з типами аукціонів і визначити, чи дійсно вони так потрібні бізнесу та державі.

Відео дня

"Раз-два-три… продано!" або що таке аукціон?

Головний висновок дослідження - із усіх способів продажу державної власності - найефективнішим є електронний аукціон.

Існує декілька видів аукціонів, кожен з яких має власні переваги та недоліки і не кожен із видів аукціонів ідеально підходить саме для реалізації держмайна.

Англійський – саме той, що у фільмах, де покупці крок за кроком підвищують ціну, поки залишиться тільки один учасник, готовий її заплатити. Такий аукціон ефективний для ексклюзивних лотів, які до того ж мають певне елітарне значення, котре якраз і змушує учасників аукціону піднімати ціну. Проте, тут чимало й недоліків: займає доволі багато часу та може привести до "підкилимних інтриг", що в Україні рівноцінно добре відомим нам корупційним схемам.

Аукціон другої ціни з закритими ставками побудований таким чином, що остаточна вартість товару не розкривається, а переможець, замість того щоб заплатити свою ставку, платить наступну за ним по величині. Такий аукціон проводиться в один раунд і є закритим. Доволі часто його називають аукціоном Вікрі на честь економіста Уільяма Вікрі, котрого вважають його засновником. Саме його використовують eBay і Google AdWords, але значна асиметрія інформації дає про себе знати, тому така модель є не найвдалішим варіантом. Важливо запам’ятати одне: тут ніхто не торгується, тому ваша ставка зразу може бути максимальною.

Аукціон першої ціни з закритими ставками добре знайомий в Україні, бо саме його використовували при старій системі державних закупівель. Так званий "тендер в конвертах", коли вигравав учасник, що подав конверт з кращою ціною. Незважаючи на українські реалії, такий аукціон може бути ефективним, коли є висока ймовірність великого розриву в ціні між першим і другим учасником, а раціонально оцінити ставки один одного учасникам дуже складно.

Голландський аукціон – завищена стартова ціна, що поступово знижується. Його використовують, коли продавець сам не знає реальну ціну об'єкта, що зумовлює ризик занизити ціну. Він доволі часозатратний, але популярний, особливо при продажі нерухомості та автомобілів.

Обрати один-єдиний істинно правильний аукціон неможливо: різні ситуації та абсолютно різна мета. Сьогодні ProZorro.Sale працює з різновидом англійських аукціонів (аукціони другої ціни). Вони дозволяють доволі ефективно виставляти на продаж абсолютно відмінні види державного майна: від майна збанкрутілих підприємств до руди.

Окрім цього, зараз розпочато роботу над впровадженням голландського аукціону. Вже з вересня Фонд гарантування вкладів використовуватиме його у своїй роботі з метою пришвидшити та полегшити продажі. Адже існує реальна проблема оцінки стартової вартості об'єктів українських банків-банкрутів.

Зокрема, саме за процедурою голландського аукціону має пройти продаж найбільшого лоту в системі Prozorro.Продажі - ТРЦ “Respublica”. Початкова вартість лоту - 2,5 мільярда гривень, однак на перший аукціон 7 липня не з’явилося жодного покупця. Наступний аукціон призначають на 24 липня і ціна вже буде знижена до 1,747 мільярдів.

Управляти майном ефективно та прозоро

Навіть невелике державне підприємство або його власність може бути продана вигідно і у відповідності з інтересами суспільства та бізнесу. Мета, що її перед собою ставить ProZorro, є доволі амбітною - зробити процедуру придбання активів простою та максимально відкритою. Уявіть собі так званий інтернет-магазин власності державних підприємств. Все дуже просто і зручно: заходиш на сайт - https://www.prozorro.sale/ - вибираєш лот, що до вподоби, реєструєшся на аукціоні, робиш реєстраційно-гарантійний внесок і виграєш.

Звісно, і раніше для реалізації майна збанкрутілих банків або для приватизації теж застосовувалися аукціони. Однак, за словами Іллі Михайлова, керівника відділу у структурі ФГВФО - головна проблема попередніх аукціонів полягала у тому, що не існувало єдиної бази даних, до яких були би підключені всі електронні майданчики - із власними “правилами” та власним програмним забезпеченням.

Те, що вся сіль у відкритій та доступній Big Data, вважає і керівник проекту ProZorro.Продажі Олексій Соболєв: "Якщо все скласти, то в інтересах громадян державі необхідно скласти централізований електронний реєстр власності, з якого, за єдиними процедурами, продавати об'єкт за об'єктом. І якщо бізнес і громадяни для онлайн-покупок користуються якимись приватними веб-сайтами, то треба забезпечити технічну можливість відображення державних лотів з цієї бази на таких сайтах".

Створення такого реєстру є дуже логічною та правильною тенденцією, адже тепер можна впевнено заявити про повну і комплексну систему прозорих та відкритих електронних торгів. Реалізація електронних продажів відкриє нові перспективи для українського бізнес-ринку та дозволить провести справді ефективну приватизацію.

Що довше підприємства перебуватимуть у державній власності без реформування та реструктуризації, то більше їх розкрадатимуть, посилюючи навантаження на бюджет. Тому прозора приватизація та продаж майна держпідприємств — єдиний вихід для української економіки.

Майбутня користь для ринку полягає не стільки у продажі державної власності, адже електронна система продажів перш за все покликана реалізовувати активи державних та комерційних підприємств, мова про продаж засобів виробництва, б/у устаткування чи оренди приміщень. Саме це допоможе вирішити основну проблему українського державного сектору - обмеження можливостей держпідприємств розпоряджатися власним майном так само швидко та ефективно, як і будь-яке приватне підприємство.

В результаті - підприємства, що належать державі, зможуть ефективніше оперувати ринковими інструментами, при цьому не ставлячи під сумнів законність своїх дій. А ми матимемо подвійну вигоду - держава стає ефективнішим власником, а приватизація стає доступнішою та прозорою.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X