Це бета-версія нового сайту Нового Времени. Надсилайте свої зауваження на адресу newsite@nv.ua

Як зробити ваш дім енергоефективнішим

14 липня 2017, 13:32
1532
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Енергоефективність – новий український  тренд

Перманентне зростання тарифів на енергоресурси тільки сприяє усвідомленню всієї вигоди від впровадження енергозберігаючих технологій. Цей тренд має всі шанси стати реальністю завдяки впровадженню через систему ProZorro.

Тривалий час держава не дуже переймалася створенням реальних механізмів швидкого переходу на енергоефективні рейки – проте, краще пізно, ніж ніколи. Тому прийняття законопроекту "Про запровадження нових інвестиційних можливостей, гарантування прав та законних інтересів суб'єктів підприємницької діяльності для проведення масштабної енергомодернізації", який створює правові засади для реалізації енергосервісних договорів – є справжньою перемогою.

Про це заявив і голова Держенергоефективності Сергій Савчук: "Це ще одна перемога! Прийнято закон, який відкриває шлях для широкомасштабної термомодернізації дитсадків, шкіл, лікарень тощо. Відтепер ЕСКО-компанії матимуть абсолютно всі законодавчі підстави для роботи у бюджетній сфері, укладення ЕСКО-договорів та залучення свого капіталу у впровадження енергоефективних заходів у закладах соціальної сфери".

Що ж таке ЕСКО-контракти?

Це механізм, що дозволяє споживачу ресурсів значно скоротити витрати на енергоресурси та модернізувати енргообладнання без значних інвестицій зі свого боку. Енергосервісний договір передбачає здійснення ЕСКО-компаніями енергоефективних проектів (оновлення системи опалення, освітлення, утеплення будівель) за кредитні кошти інвестора, в ролі якого можуть виступати міжнародні фінансові інституції, зменшення плати за енергоносії не менше, ніж на 20% і погашення отриманої позики за рахунок економії витрат на енергоресурси (тариф для споживачів залишається незмінним).


Популяризація ЕСКО-контрактів (енергосервісних договорів) усуває основні перешкоди залучення приватного капіталу в енергоефективність об'єктів соціально-гуманітарної сфери. Також торує шлях до впровадження енергоощадних проектів у житлово-комунальному секторі, де потенціал капіталовкладень становить 225 млрд. гривень, а економія газу у сфері централізованого теплопостачання може сягнути 2,25 млрд. куб м/рік.

Як укладатимуться договори?

За допомогою cистеми публічних закупівель ProZorro – громадський контроль – передусім, бо все повинно бути відкрито та чесно. До того ж аналогів таким закупівлям нема ніде у світі і наш досвід буде дійсно інноваційним. Вже сьогодні розроблено модуль для центральної бази даних ProZorro, що поступово впроваджуватиметься на електронних торговельних майданчиках системи.

Як проходитиме аукціон із запровадженням ЕСКО-контрактів?

Всі ми вже звикли до тендерів за допомогою електронних майданчиків – виграє той, хто пропонує кращу ціну. Проте відкриті торги з укладання ЕСКО-договору матимуть дещо видозмінену процедуру: переможцем стане не той, хто запропонує найнижчу ціну, а за найвищим коефіцієнтом економії, що розраховується за формулою енергоефективності.

Щодо критеріїв відбору переможця, то це: економія підприємства – 75%, і нецінові показники (наприклад, терміни впровадження та інше) – 25%.

Таким чином, основною перевагою потенційних виконавців буде не нижча ціна, а саме пропозиція збільшення енергоефективності замовника. Все решта у процедурі ProZorro залишається схожим: процедура гарантування та контроль за виконанням договору. Очевидно, що на ринку енергоресурсів найнижчу ціну може запропонувати постачальник, який незаконно видобуває ресурси, використовуючи нелегальну працю та не піклуючись про модернізацію виробництва, віднині конкурентні переваги матимуть саме інноваційні постачальники, які опікуються не миттєвою вигодою, але роботою на майбутнє.

Хто отримує користь від ЕСКО-контрактів або кому вигідна енергоефективність?

Це дуже легко проаналізувати на прикладі буденної історії. На освітлення вулиці N міська влада витрачає 200 тисяч гривень на місяць, а за умов ефективного енерговикористання  витрати скоротяться наполовину – 100 тисяч гривень. Із них якась частка йде на роботу за енергоконтрактом. Заощаджені кошти залишаються у бюджеті – вигідно усім: владі, інвестору, що отримує гарантовані виплати, та мешканцям міста, адже невитрачені кошти можуть бути використані для підвищення  соціальних стандартів. Користь для держави, бізнесу та громадян.

Навіщо це бізнесу?

Як вдало зауважила Наталія Шимко, заступник директора Департаменту держзакупівель МЕРТ, це "інвестиція з державною гарантією". Бізнес отримує всі необхідні виплати зі спеціального фонду, що поповнюється за рахунок економії бюджетних коштів.

Бізнес інвестує, отримуючи гарантовані виплати, держава – економить бюджетні кошти та стає більш енергетично незалежною, а громадяни – енергоефективне житло та підвищення соціальних стандартів.

Тож чи потрібні ЕСКО-договори Україні? Безумовно, бо це реальна можливість не просто “залатати” державний бюджет, а й отримати значну фінансову та енергетичну  вигоду. Головний "недолік" ЕСКО в очах українського корупціонера полягає в тому, що з їхньою допомогою не надто поживишся з державного бюджету (особливо, якщо тендер буде по-справжньому proZorим).

Адже якщо той чи інший проект не дасть економії, ЕСКО, згідно з угодою, зазвичай просто не отримує грошей. Водночас зрозуміло, що цей "недолік" — велика і принципова перевага для держбюджету, а отже, врешті-решт, і для суспільства. Тому нам є над чим замислитися і над чим працювати. А ЕСКО в Україні – бути!