Як неправильно приватизувати і про фінти Центренерго

26 вересня 2017, 14:30
Питання: на що готові чиновники, аби не створювати незалежні наглядові ради на державних підприємствах? Відповідь – на все готові

Україна чемпіон з неправильного проведення реформ. 20 років ми робили все так, як не треба. Пройшов Майдан. За нас щільно взялися кредитори і здавалося, що ситуація почала налагоджуватися. Але так нам тільки здалося. Економічна ситуація покращилася і ми знову починаємо чудити. І так не особливо старалися, але тепер зовсім "відбилися від рук".

Відео дня

Типовий приклад – приватизація. У 1990-х громадян України та інвесторів обманули. Те, що відбувалося в Україні, точно не було приватизацією. Ваучери та інша нісенітниця – це були схеми. Що оформили епоху первинного накопичення капіталу. Потім вже сформувалися олігархічні групи, що просто ділили між собою нові активи. Перший шанс українці змарнували. А у суспільства з'явилася алергія на приватизацію. Своєрідне щеплення від ринкової економіки.

До Майдану 2013-2014 років єдиним прикладом чесної, правильної, приватизації став повторний продаж Криворіжсталі. Що став результатом першого Майдану. В результаті, держава отримала величезну суму грошей, завод отримав шикарного власника з капіталом, менеджментом і стандартами. А інвестори отримали чіткий сигнал на вхід в Україну. Це була угода win-win, коли всі задоволені. Звичайно, всі крім кілької людей, які сподівалися отримати цей завод безкоштовно.

Здавалося б, треба продовжувати. Але продовження не було. І немає досі.

Наріжним каменем програми МВФ, в якій все ще залишається Україна, є приватизація. Якщо ви проти приватизації, то можете й не читати далі.

Приватизація покликана зменшити корупцію, дати сигнал інвесторам. І, в останню чергу, наповнити бюджет. Це дуже важливо для розуміння. Саме в останню!

Державні компанії є одним з основних осередків корупції в Україні. Ставки в політичній боротьбі саме тому і підвищуються так високо, що люди дуже хочуть контролювати потоки. Фінансові потоки державних компаній. І приватизація саботується саме тому, що ці люди не хочуть відпускати свої потоки.

І саме приватизація повинна знизити ціну місця у владі. Правильна приватизація. А ще правильна приватизація призведе до приходу західних інвесторів. А значить частка прозорого бізнесу в країні виросте. І частка бізнесу, який буде зацікавлений в побудові правил гри, також.

Але віз і нині там. Крім продажу 25% акцій ряду обленерго, приватизації в Україні немає вже 3 роки. І є всі підстави вважати, що приватизація саботується на найвищому рівні. Найяскравіший приклад – компанія Центренерго. Уряд обіцяв продати цей об'єкт ще 2 роки тому. Але кожен раз влада знаходила привід не робити цього.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Причому ситуація доходила до абсурду. Приватизацію призначали на весну, навесні говорили, що не встигають і перепризначили на осінь. А восени стверджували, що продавати такий об'єкт в опалювальний сезон не можна. І все далі йшло по колу.

Ось і в цьому році Фонд державного майна не планує продавати Центренерго. Він обіцяє продати три об'єкти. У двох з них – Державна продовольча-зернова корпорація і Аграрний фонд – вартість може бути не тільки нульовою, а й негативною. Якщо порахувати всі борги. І це точно не компанії, які можуть зацікавити великого стратегічного інвестора. Який потрібен країні, щоб привернути увагу інших гравців. Коротше кажучи – це профанація, а не приватизація.

А тим часом Центренерго заявило, що планує реорганізуватися з публічного на приватне акціонерне товариство. Здавалося б, навіщо? Адже це виведе акції компанії з біржі. А в разі приватизації, новий власник змушений буде витратитися і викупити акції незалежних інвесторів. Адже якщо ви готуєте актив до продажу, то повинні зробити точно навпаки.

Але компанія йде в іншому напрямі. Менеджмент вирішує піти з ринку. Чому? Все просто. Для того, щоб бути на біржі, компанія повинна мати незалежну наглядову раду. А тільки що, на прикладі Нафтогазу, ми всі побачили, наскільки це "боляче" для влади. І в Центренерго теж не хотять, щоб менеджмент контролювали якісь незрозумілі люди. Які не від "правильної людини". І компанія йде з ринку, попутно кидаючи купу роздрібних інвесторів, зокрема іноземних.

Ось вам і інвестиційна привабливість у всій красі. І це, звичайно, не єдине дивне рішення менеджменту. Чого вартий той факт, що компанія, прибуток якої обчислюється сотнями мільйонів гривень, і досі перебуває під процедурою "банкрутства", тому що не гасить один старий борг. Це теж така собі підготовка до приватизації.

У підсумку, чиновники роблять дві справи. Перше – саботують приватизацію. А друге – не допускають зростання прозорості державного активу.

І ви ще запитуєте, чи потрібна нам приватизація?!

Показати ще новини
Радіо NV
X