Як зміцнити енергонезалежність України

9 листопада 2017, 16:50
Для мене було великою честю виступити сьогодні на урочистому відкритті робіт з будівництва Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива реакторів

Я вдячна за можливість долучитись до цієї визначної для країни події – офіційного старту будівництва одного з найсучасніших і найбезпечніших у світі сховищ для відпрацьованого ядерного палива.

Відео дня

Влітку 2017 року НАЕК Енергоатом отримав ліцензію Державної інспекції ядерного регулювання України на право провадження діяльності щодо проекту Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива реакторів ВВЕР вітчизняних атомних електростанцій. А сьогодні ми нарешті даємо офіційний старт будівництву.

Цей проект є надважливим для України. Його мета - удосконалення системи поводження з відпрацьованим ядерним паливом вітчизняних АЕС шляхом спорудження власних потужностей для тривалого зберігання відпрацьованого ядерного палива за концепцією "відкладеного рішення". Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива дозволить в повному об’ємі диверсифікувати постачання ядерного палива для українських АЕС, дасть новий поштовх розвитку вітчизняної атомної генерації в сегменті поводження з відпрацьованим ядерним паливом та зміцнить енергетичну незалежність країни.

На моє глибоке переконання, теза про те, що відсутність руху вперед є рухом назад є вкрай актуальною для української атомної генерації. Принаймні для тих проектів, які закладені для знищення її залежності від північно-східного сусіда. Військова агресія з боку Російської Федерації багато що змінила в нашій країні. Жодного кубометру російського газу Україна вже не купує. З ядерним паливом все набагато складніше, і швидко відмовитись від російського постачальника технічно неможливо. Вже за підсумками 2017 року частка палива Westinghouse Electric Company на вітчизняних АЕС сягне 30%, тоді як ще 3 роки тому вона не дотягувала і до 5%.

Будівництво Централізованого сховища для відпрацьованого ядерного палива стане потужним ударом для країни-агресора.

Щороку Енергоатом заощаджує багато коштів завдяки тому, що частково позбулась необхідності вивозити відпрацьоване ядерне паливо, розпочавши промислову експлуатацію сухого сховища відпрацьованого ядерного палива на ЗАЕС. Дуже важливо, що Компанія не зупиняється на досягнутому і докладає максимум зусиль для реалізації проекту з будівництва Централізованого сховища для українських АЕС. Цей проект зміцнить енергетичну незалежність України та дозволить заощаджувати до $200 мільйонів щорічно.

В нашій країні упродовж останніх років намагались використовувати тему щодо Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива у певних політичних і часто антидержавних іграх – під прикриттям нібито екологічних аргументів. Саме тому, навколо цього об’єкту зібралося стільки контраверсійних суджень і, подекуди, відвертої маніпуляції. Цей проект Україна намагається реалізувати вже майже 15 років.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Міжнародний тендер на будівництво та функціонування сховища був оголошений ще у 2003 році, а контракт з переможцем – американською компанією Holtec International був підписаний наприкінці 2005-го. Згідно з тодішніми планами, сховище мало б запрацювати у 2008 - 2009 роках. Але проект забуксував. Однією з причин призупинення процесу стало лобіювання інтересів РФ всередині України, Росія докладала надзвичайних зусиль для того щоб заблокувати проект та зберегти потужний важіль впливу на вітчизняну енергетику. Інформаційні атаки з боку прокремлівських політиків, недолугих експертів та провокативних матеріалів у ЗМІ тривають й досі.

Однак в останні чотири роки ця інформ-війна набула таких розмахів, що не залишилось жодних сумнівів – Росія готова на будь-які дії, аби Україна не будувала ЦСВЯП. Причина проста: критична важливість сховища для майбутнього української атомної енергетики. Особливо, в умовах диверсифікації поставок свіжого ядерного палива.

Централізовані сховища використовуються в багатьох країнах, що експлуатують атомні електростанції. Зокрема, у Бельгії сховище ВЯП, побудоване з використанням технології Holtec International, розташоване менш ніж за 50 кілометрів від Брюсселя. В Іспанії у 2009 році за право розміщення на своїй території ЦСВЯП змагались відразу 9 міст, це і не дивно, оскільки місцеве населення добре зрозуміло всі вигоди від проекту - суттєві інвестиції в розвиток місцевої інфраструктури, а також високооплачувані робочі місця.

Крім того, відпрацьоване ядерне паливо, життєвий цикл використання якого зазвичай складає 4-5 років, говорячи мовою атомників, "вигорає" не більше ніж на 10%, а у відпрацьованих паливних збірках залишається 90-95% корисного матеріалу, переважно це уран, який ефективно перероблюється та використовуються надалі.

Відпрацьоване ядерне паливо, це стратегічний ядерно-паливний ресурс, що може бути використаний у майбутньому при експлуатації ядерних реакторах наступних поколінь. Країни з розвинутою атомною енергетикою вже передбачили економічну привабливість використання відпрацьованого ядерного палива і розробляють технології виділення корисних залишків з відпрацьованого палива та проектують нові реактори, які будуть працювати на цих перероблених матеріалах. Україна не має залишатись осторонь цих технологічних процесів.

Хочу також наголосити, що для проекту ЦСВЯП було обрано технологію із подвійною стінкою контейнерів. В інших країнах використовуються контейнери лише з одним бар’єром. Двохбар’єрна технологія є унікальною і була розроблена компанією Holtec International спеціально для України у відповідності до сучасних національних нормативних вимог щодо зберігання відпрацьованого ядерного палива. Компанія Holtec International за рівнем оснащеності виробничих потужностей є одним з лідерів на світовому ринку послуг із забезпечення зберігання відпрацьованого ядерного палива. І ця технологія в подальшому залишиться в Україні.

Ми робимо значні кроки для забезпечення енергетичної безпеки: реформування енергетичних ринків, забезпечення незалежності енергетичного регулятора, зменшення обсягів споживання природного газу, диверсифікація джерел постачання природного газу та ядерного палива. У 2015 році уряд визначив як пілотний проект Енергетичний міст "Україна - Європейський Союз". Це стало важливою подією для компанії Енергоатом. Спільний із польською енергетичною компанією Polenergіa Іnternatіonal S.a.r.l. проект, яким передбачається постачання електроенергії з Хмельницької АЕС до Польщі та інших країн ЄС, що має зробити Україну потужним гравцем на європейському енергоринку та сприятиме інтеграції Об’єднаної енергосистеми України в європейську мережу системних операторів передачі електроенергії ENTSO-E.

Завдяки Енергоатому ми пишаємось українською ядерною енергетикою, яка є однією із передових у світі за своїм високим рівнем технічного оснащення, колосальним досвідом експлуатації атомних електростанцій, високою кваліфікацією персоналу. Проте, ми маємо не тільки продовжувати ресурс блоків, що працюють, але й нарощувати потужності.

Україна має всі необхідні ресурси для будівництва власних атомних енергоблоків, але для цього нам необхідне Централізоване сховище, яке розв’яже проблеми радіоактивних відходів та відпрацьованого ядерного палива.

Очевидно, що реалізація проекту ЦСВЯП має бути пріоритетом не лише для компанії Енергоатом, але й для вищого керівництва держави. Український парламент має пильно контролювати виконання проекту і сприяти законодавчими ініціативами подальшій ефективній роботі компанії Енергоатом, забезпечуючи належний розвиток атомно-промислового комплексу країни. Більш того, для пересічних українців така позиція уряду визначатиме, що країна і в майбутньому може розраховувати на атомну генерацію, як на надійне та екологічно чисте джерело електроенергії.

Впевнена, що за умов подальшої безперешкодної діяльності Компанії та вітчизняних АЕС, Україна матиме великі шанси розв’язати проблеми енергодефіциту через базову атомну складову та органічно приєднатися до європейської мережі ENTSO-E. Успіхів нам всім.

Показати ще новини
Радіо NV
X