Як зменшити зловживання в сфері закупівель

22 травня 2018, 09:00
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Закупівлі в Україні в державному і приватному секторі завжди були гарячою темою в частині організації їх ефективності та прозорості. Але наша країна не єдина де цей напрям діяльності є вельми проблемним.

Опубліковане за 2016 рік останнє дослідження глобальної асоціації сертифікованих фахівців з боротьби із шахрайством (ACFE), проведене в 114 країнах світу, вказує, що найбільш поширений вид зловживань у всьому світі й у Східній Європі – корупція, найчастіше зустрічається в сфері закупівель. Так, більш ніж у 2,4 тисячі випадків шахрайства, виявлених в організаціях на всіх континентах, корупція в цій сфері виявлялася майже в 69%.

Відео дня

Слід констатувати факт, що на тлі глобальних досліджень Україна займає не краще місце навіть у своєму регіоні. За даними дослідження всесвітньої громадської організації Transparency International індекс нетерпимості корупції в 2017 році, так званий Corruption Perceptions Index (CPI), як і раніше перебуває в Україні на дуже низькому рівні, набравши всього 30 з 100 балів. Серед інших країн, що мають такий же показник, – Гамбія, Іран, М'янма, Сьєрра-Леоне. Стан їх економічного і соціального розвитку немає сенсу коментувати. Для порівняння, 5 найбільш нетерпимих до корупції країн, які набрали максимальні 85 – 89 балів у 2017 році, Нова Зеландія, Данія, Фінляндія, Норвегія, Швейцарія.

Інше глобальне дослідження, про яке хочу згадати, має непряме відношення до теми, але я не зміг не звернути на нього увагу. І ось чому. Чотири вказаних вище країни Європи вже не перший рік потрапляють в п'ятірку країн з найвищим рейтингом рівня щастя серед населення, згідно з міжнародною доповіддю дослідницького центру при Колумбійському університеті США, підготовленою за ініціативою ООН. Нова Зеландія відстає лише на кілька пунктів в цьому рейтингу. Серед інших країн за зваженими показниками за 2015-2017 рр. Україна займає 138 місце. Дослідження проводилося в 156 країнах світу і охоплювало, крім нетерпимості до корупції в суспільстві, звичайно, й інші фактори, що мають відношення до інших соціальних показників, що заслуговує окремого розгляду. Але, тим не менше, всі фактори дослідження, на основі яких складався рейтинг, мають чіткий взаємозв'язок між собою.

Однак які ж контрольні процедури необхідно врахувати в закупівельній діяльності, згідно з дослідженнями найгострішого функціонального напряму, пов'язаного з навмисними порушеннями? Спробуємо лаконічно відповісти на це запитання.

Для побудови ефективної системи внутрішнього контролю я б виділив такі критерії, які необхідно враховувати топ-менеджменту:

  1. Підтвердження потреби в закупівлі шляхом перевірки аналога товарно-матеріальних цінностей. Цей моніторинг необхідний для виявлення ризику нестачі, псування майна, запобігання неліквідності активів, а також з метою виключити ризик необґрунтованого списання та розкрадання незатребуваних цінностей.
  2. Організація конкурсу (відбору) постачальників і їх кворуму зменшує ймовірність змови між постачальниками і постачальника зі співробітником компанії. В цілому процедура сприяє поліпшенню умов поставки для підприємства і забезпечує вибір основного і альтернативного постачальника для стабільності постачання необхідних ТМЦ та послуг.
  3. Забезпечення рівних умов участі та чітких вимог до постачальників зменшує ймовірність допуску "свого" контрагента і надає можливість контрагентам дати чіткі комерційні пропозиції. Нерідкі випадки, коли потенційного постачальника виключають з числа переможців через невідповідність певним умовам, як, наприклад, відсутність необхідної номенклатури або можливості доставки матеріалу з його боку на підприємство. Не завжди ці чинники криються в самому постачальнику.
  4. Впровадження системи попередньої кваліфікації постачальників перевіряє благонадійність контрагента, запобігає можливим втратам при недобросовісних діях контрагента, втрати за ПДВ, виникнення безнадійної заборгованості. Належна перевірка постачальника дозволяє виявити афільовані підприємства, які беруть участь в тендері.
  5. Максимальне забезпечення відкритих торгів при закупівлі дає можливість ефективно конкурувати за умовами поставки та зменшити ймовірність змови. У більшості випадків, відкритість торгів дозволяє максимально знизити цінові пропозиції і поліпшити інші умови закупівлі, що можна впровадити за допомогою електронного тендерного майданчика.
  6. Забезпечення колегіальності при відборі переможців дозволяє створити ефективні умови оцінки всіх критеріїв тендера, а також запобігає просуванню "свого" постачальника і зловживанням окремих співробітників.
  7. Документування, інша фіксація рішень тендерного комітету фіналізують роботу і зменшує ймовірність закупівлі з порушенням умов тендеру.
  8. Забезпечення дотримання затверджених рішень зменшує ризики втрат, зловживань з боку контрагента і співробітників, зокрема, за рахунок контролю укладення договорів, фактичних умов поставки, кількості і якості товару, а також контролю інших умов тендерних рішень.

Забезпечення ефективності процесів і систем внутрішнього контролю вимагає постійної уваги і професійного підходу з боку всіх рівнів менеджменту, а також періодичної оцінки надійності контрольних механізмів підприємства, що в кінцевому рахунку безпосередньо впливає на зниження витрат компанії і поліпшення фінансового благополуччя всіх її учасників. Підприємство, що стабільно розвивається і процвітає, завжди буде предметом позитивного настрою акціонерів і працівників компанії.

Успіху і вражаючих результатів вам в роботі!

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X