Вплив жінок на фінансові показники компаній

6 грудня 2017, 17:30
Останнім часом все частіше обговорюється питання гендерної рівності в корпоративній сфері

Багато хто погоджується з тим, що жінок потрібно залучати до керівництва компаній. Мені, як жінці, звичайно імпонує рух в бік рівноправності. Але як у фінансиста у мене виникли питання – наскільки великий дисбаланс і чи є практичне обґрунтування необхідності гендерної рівності в органах управління компаніями?

Відео дня

За даними Світового Банку близько половини населення планети (49,6%) – це жінки. В Україні жінки становлять навіть більшу частину населення (53,8%). Але чи бачимо ми такий же або хоча б 50/50 ґендерний розподіл в корпоративній сфері нашої країни, в парламенті, в організаціях, в яких працюємо, в наглядових радах?

  • Тільки 16% членів Ради директорів найбільших українських публічних компаній реального сектора з лістингом на міжнародних біржах, – жінки.
  • У топ-15 банках, які працюють в Україні (за активами), ситуація виявилася трохи кращою: частка жінок в Наглядових радах становить 19%.
  • При цьому, як в публічних компаніях реального сектора, так і в банках не виявилося жодної жінки, яка була б головою Ради директорів.
  • У нашій Верховній Раді, 12% народних депутатів – жінки
  • У рейтингу топ-100 найкращих топ-менеджерів України тільки 10% менеджерів – жінки.

Як бачимо, жінки значно меншою мірою представлені на всіх кар'єрних рівнях в корпоративному суспільстві. Але що реально дає більшу кількість жінок в топ-менеджменті організацій?

Дослідження, проведене міжнародною аналітичною компанією MSCI, показало, що публічні компанії, в радах директорів яких висока представленість жінок (три і більше), мають рентабельність власного капіталу (return on equity – ROE) 10,1% в рік в порівнянні з 7,4 % у компаній з низькою представленістю жінок. У компаній з високою гендерною диверсифікацією в топ-менеджменті рідше виникають конфлікти управлінського характеру.

Крім того, згідно з дослідженням Інституту світової економіки Петерсона (Peterson Institute for International Economics) компанії, в яких 30% і більше керівників – жінки, мають чисту рентабельність на 15% вище рентабельності компаній, де немає жінок у топ-менеджменті.

Кажуть, визнання проблеми – перший крок до її вирішення. Зараз все більше українських компаній, приділяють гендерній рівності увагу. Створюють професійні жіночі клуби, в рамках яких організовують зустрічі та професійні семінари. Це сприяє більш інтенсивному обміну думками і досвідом серед жінок.

Відносно нашої організації CFA Society Ukraine, яка об'єднує понад 120 CFA чартерхолдерів (Chartered Financial Analyst) і фахівців у фінансовій галузі, жінки становлять близько 13% нашої спільноти. Що приблизно відповідає загальноукраїнській статистиці, хоча у світі в цілому цей відсоток вище. Згідно зі звітом CFA Institute "Гендерна представленість в управлінні інвестиціями", тільки 18% CFA чартерхолдерів у всьому світі були жінками. Хоча за країнами ситуація досить різна: найбільша представленість жінок серед CFA чартерхолдерів у В'єтнамі (43%), Румунії (39,1%), Філіппінах (31,5%) і Китаї (31,3%); найменша – в Саудівській Аравії (3,1%), Катарі (5.9%) і Японії (9,0%). У найбільших і найрозвиненіших фінансових центрах цей показник складає 16,4% у США і 20,2% у Великобританії.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Навіщо жінкам потрібен CFA чартер? Якщо є прагнення будувати кар'єру в інвестиційній сфері, то це серйозний професійний аргумент. Причому не тільки в Україні, а й за кордоном, для широкого кола роботодавців інвестиційної сфери – банків, керуючих активами, інвестиційних компаній, рейтингових агентств. В інвестиційній сфері жінці важко вибрати гідне місце, при інших рівних для цього потрібно мати мало не удвічі більше знань і умінь в порівнянні з колегами-чоловіками.

Чим більше жінок буде працювати в інвестиційній галузі, тим більше буде зважених і диверсифікованих поглядів і рішень, що безперечно зробить цю індустрію кращою.

Показати ще новини
Радіо НВ
X