Як заробити більше 30% за один рік: теорія та практика

2 червня 2017, 14:50
Фондовий ринок України надзвичайно бідний на кількість фінансових інструментів, придатних для інвестування пересічними громадянами

На відміну від розвинутих ринків, де є вражаюче розмаїття акцій, облігацій, паїв різноманітних фондів, деривативів на це все, а також синтетичних інструментів, у яких поєднуються різні активи.

Відео дня

Та навіть при нашій бідності на фондовому ринку можна знайти хороші варіанти для втілення цікавих інвестиційних стратегій. Про одну з таких – ця колонка.

Наслідком валютної стабілізації та деяких реформ у фінансовій царині стало зниження дохідності по всіх фіксованих гривневих інструментах. Ще в кінці 2016 року я зробив прогноз, що не пізніше 2018 року ставки за гривневими депозитами впадуть нижче 10% річних. Протягом 8 місяців рухається згідно з прогнозом. Нещодавнє рішення Національного банку про зниження облікової ставки до 12½% продовжує та закріплює зазначений тренд.

Дохідності за гривневими облігаціями внутрішньої державної позики (ОВДП) на сьогодні торгуються на рівнях близько 14% річних. Якщо прогноз і надалі підтверджуватиметься, то вже за рік ми побачимо, що дохідність до погашення цих ОВДП буде не вище 10% річних.

Ставка дохідності за банківськими депозитами фіксується в момент підписання договору клієнта з банком, і може лише зменшуватися при достроковому розірванні угоди. На відміну від банківських депозитів, падіння дохідності (до погашення) за облігаціями призводить до зростання ціни таких облігацій.

Наприклад, візьмемо дворічну державну облігацію, емітовану і розміщену Міністерством фінансів за номіналом (зазвичай 1000 гривень) 1 червня 2016 року зі щорічним купоном розміром 17%. 1 червня 2017 року Мінфін заплатив купон у розмірі 170 гривень. Яка ринкова вартість цієї облігації після сплати купону, якщо на цей день ринкова дохідність за такими облігаціями знизилась до 14%? Правильна відповідь – приблизно 1030 гривень, тобто ~ на 3% вище номінальної вартості, адже купивши цей цінний папір за ціною 1030 гривень при погашенні облігації 1 червня 2018 року покупець отримає близько 14% доходу. Таким чином, за перший рік така облігація принесла би дохід 20% (170 гривень купон + ринкова ціна на 30 гривень вище номіналу), а за другий рік – 14%.

Це була теорія. Пропоную практичну покрокову інструкцію, як можна заробити більше на падінні ставок.

1. Підписуємо брокерський договір з торговцем цінними паперами.

2. Відкриваємо рахунок в цінних паперах у зберігача цінних паперів.

3. Купуємо "довгі" ОВДП, з терміном погашення, наприклад, за 5 років, під 14%-ву дохідність.

4. Чекаємо близько одного року, регулярно отримуючи відсотки і спостерігаючи падіння дохідності до 10% річних.

5. Продаємо наші ОВДП за ринковою ціною на той момент (якщо прогноз правильний, то приблизно 10% річних дохідності на 4 роки до погашення цих паперів).

6. Отримуємо: 14% за перший рік + 4 х різницю в дохідності за наступні роки (14% - 10%) = 4%, тобто 14% + 4 х 4% = 30%.

7. Святкуємо!

Податків немає, дохід за ОВДП не оподатковується. Примітка для тих, хто переживає за девальвацію гривні – долар повинен вирости до 34 грн, щоб обігнати зазначений дохід.

Дисклеймер для педантів – розрахунки приблизні, точніше можна порахувати лише в момент здійснення угоди. Все залежить від строків та спредів на ринку. І так, "довгих" паперів на ринку обмаль.

Як видно з прикладу та наведеної інструкції, навіть при обмалі інструментів можна придумувати цікаві стратегії чи на практиці перевіряти свої прогнози і заробляти на цьому. Фінансисти та інвестбанкіри пропонують диверсифікувати ваші інвестиції, адже в сучасному світі традиційні банківські депозити є лише одним з багатьох варіантів інвестування коштів.

Одночасно, слід усвідомлювати і потенційні ризики – ринкові, інфраструктурні, валютні тощо.

Інвестуйте на здоров'я!

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X