Як запобігти антиконкурентним змовам

5 грудня 2018, 18:00

Мрія кожного споживача – максимальна конкуренція на ринку, мрія виробника – монополія.

Зменшити конкуренцію виробник може двома способами: через інновації диференціювати власний продукт або зменшити витрати на його виробництво, або через змову, створивши картель із іншими гравцями ринку. Споживачі готові доплачувати за бренд, який асоціюється з більш високою якістю або статусом, але будуть обурені необґрунтованим зростанням цін на товар в результаті антиконкурентних узгоджених дій.

Відео дня

Антимонопольний комітет України (АМКУ) активно працює над викриттям та покаранням учасників змов, що шкодять конкуренції. Але зростання цін може зумовлюватись об’єктивними ринковими факторами, зокрема інфляцією, зростанням зарплат або світових цін, дисбалансом попиту і пропозиції та багатьом іншим, а тому відмежування правомірної поведінки від неправомірної є дуже складним завданням. Отримати документальне підтвердження домовленості при спільне підвищення цін або зменшення обсягів – важко. Враховуючи складність збору доказів, розслідування можуть тривати роками, вимагаючи значних ресурсів.

Альтернативою є створення умов, за яких самі учасники зговору будуть готові повідомити про порушення. Підхід базується на внутрішній проблемі забезпечення стабільності картелів та моделі поведінки порушників, яка у теорії ігор називається дилемою в’язня. Він передбачає, що якщо покарання за картель буде реальним і суворим, але при цьому можливе звільнення від відповідальності того, хто повідомить про його наявність першим, це створює стимули для виходу з картелю певних учасників та одержання важливих доказів існування картелю. Цей підхід підтвердив свою ефективність в багатьох юрисдикціях.

Перші кроки на шляху запровадження такого підходу свого часу вже були зроблені. Відповідно до закону Про захист економічної конкуренції, особа, яка першою повідомила про картель, звільняється від відповідальності. Законопроектом 6746 пропонується запровадити порядок такого повідомлення та додатково передбачити можливість зменшення штрафу за надання доказів картелю для другого, третього та іншим учасникам зговору на 50%, 30%, та 20% відповідно. Також запроваджується процедура врегулювання – "угода зі слідством".

Зменшення штрафів для інших учасників та можливість врегулювання відповідають європейській практиці. Створення таких стимулів до співпраці корисне для розслідування картелів, в яких бере участь велика кількість учасників.

Можливість зменшення відповідальності після визнання провини першим учасником повинно стимулювати до співпраці інших учасників картелю. Перший заявник може мати обмежену інформацію про деталі узгоджених дій інших учасників, що ускладнить доведення їх провини. Чим більше інформації від учасників буде отримано під час розгляду, тим важче буде оскаржувати рішення АМКУ в судах тим учасниках картелю, що відмовилися співпрацювати. Деяким учасникам вигідніше буде визнати провину та сплатити штраф зі знижкою, ніж даремно намагатися витрачати значні ресурси на оскарження рішення, підкріпленого сильними доказами.

Отже чим більше учасників будуть готові співпрацювати, тим більше вірогідність результативного завершення розслідування та менше ризик, що хтось з порушників уникне відповідальності. Інформація, надана іншими учасниками картелю, може допомогти виявити наявність узгоджених дій й на інших ринках.

Більше інформації від порушників дозволить зменшити тривалість та обсяг ресурсів, який АМКУ витрачає на розслідування.

Визнання провини від якомога більшої кількості учасників картелю сприятиме недовірі між колишніми "партнерами", зменшить вірогідність повторного зговору.

Вже незабаром законопроект 6746 вдруге потрапить до сесійної зали після успішного розгляду у профільному комітеті. Сподіваюсь, що цього разу депутати зможуть зробити крок у підвищенні ефективності боротьби із картелями і додати стимулів для того, аби учасники змов викривали один одного за умови співпраці "зі слідством" – Антимонопольним комітетом.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X