Як замотивувати держапарат на розвиток

23 жовтня 2017, 16:55
КPI для міністрів та держслужбовців, який допоможе виконати програму збільшення видобутку українського газу 2020

Як Україні радикально збільшити видобуток газу? Я підняв цю тему на нещодавному круглому столі при Комітеті ПЕК. І запропонував встановити міністрам, чиновникам чіткі КPI на виконання програми збільшення виробництва власного газу і прив'язати частину мотивації (наприклад, премії) до виконання цих цілей. Поясню логіку такої радикальної пропозиції.

Відео дня

В 2016 уряд Володимира Гройсмана затвердив Концепцію розвитку газовидобувної галузі. Визначена мета - Україна має видобувати 26-27 млрд куб. м газу в 2020 році. Найбільше завдання по збільшенню видобутку газу - до 20 млрд куб. м. на рік - стоїть перед Укргазвидобування.

Цього року Укргазвидобування суттєво, на рівні +4% збільшує видобуток газу, ми перевищили добові, місячні, річні максимуми. Ми робимо дуже активно те, що знаходиться під нашим контролем - трансформуємо бізнес-процеси, модернізуємо обладнання, впроваджуємо сучасні технології буріння, стимуляції, відновлення свердловин.

Але цього все одно недостатньо, щоб досягти енергонезалежності. Ми можемо робити більше - Україна має запаси газу, ми маємо технології, людей, щоб забезпечити швидке зростання видобутку.

Але ми упираємося в дуже неефективний і заполітизований держапарат, який не допомагає, а часто і заважає збільшувати видобуток газу. Це стосується і міністерств, і правоохоронних органів, і численних дозвільних структур. Сьогодні фактично ми упираємось в радянський держапарат, який нездатний забезпечити зростання видобутку газу. Державна радянська система створювалася для інших цілей - контролювати, перерозподіляти потоки. Для зростання видобутку газу треба трансформувати держапарат.

Трансформувати є що. Сьогодні ми маємо найвищу ренту на видобуток газу в Європі, дуже забюрократизовану і неефективну радянську дозвільну систему, нічим не мотивованих держслужбовців, деякі облради, які сидять на мільярдних запасах газу, але не видають ліцензії на видобуток, правоохоронні органи, які проводять обшуки і намагаються зупинити наші успіхи по нарощуванню видобутку газу.

Ситуація сьогодні дивна. Мета на збільшення видобутку газу державна. Але за її виконання відповідає тільки Нафтогаз та Укргазвидобування. З боку чиновників ніхто ні за що не відповідає. Тому і маємо ситуації - все що стосується кроків влади на виконання Концепції розвитку газовидобування - виконано тільки на 19%.

В цей же час, нагадаю, Україна змушена продовжувати імпорт газу, витрачаючи на закупівлю газу за кордоном кілька мільярдів доларів на рік. Ми як країна фактично оплачуємо багатомільярдні ренту, податки, зарплати, інвестиції інших країн в видобуток газу на їх території.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Це треба міняти. Треба радикально змінити роботу держапарату - фактично примусити держслужбовців робити їх роботу швидше, якісніше, більше і націлити допомагати індустрії, а не заважати.

Як це зробити? Дуже просто. В світі управління ніхто нічого краще не придумав за базову мотивацію.

Треба замотивувати держапарат допомагати індустрії нарощувати видобуток газу, а не заважати нам.

Тому, коли голова комітету ПЕК Олександр Домбровський поставив питання - які революційні кроки дозволять Україні швидко наростити видобуток газу, я і запропонував - давайте встановимо конкретним чиновникам KPI на виконання Програми 2020 і прив'яжемо варіативну частину зарплати, премії, до виконання цих KPI. Це працює в приватному секторі. Чому держапарат має відрізнятися.

Пропоную прив'язати мотивацію на виконання Програми 2020 для віце-прем'єра, міністрів економіки, ПЕК, екології, фінансів, голови СБУ, генпрокурора, голови Верховної Ради, голови Держгеослужби. Список можна розширити, звичайно.

Ми постійно чуємо від чиновників, що "ми ж пливемо в одному човні, ми підтримуємо зростання видобутку українського газу, ми всі працюємо для України". Так давайте формалізуємо оцей "один човен", щоб чиновники теж гребли разом з нами, ми всі працювали на одну мету, і разом відповідали за результат.

Звичайно, можна сказати - чому КPІ тільки для зростання видобутку газу? Звичайно, це ж може стосуватися і зростання загальної економіки. Але з чогось треба починати.

Пропоную використати зростання видобутку газу як пілот для відпрацювання механізму КPI для держчиновників. Тема видобутку газу відпрацьована надзвичайно глибоко. Всі знають, що треба робити, і більше 2 років про це кажемо на всіх зустрічах, конференціях.

Треба вже це зробити.

І від держапарату залежить, чи вдасться стати незалежними, чи і надалі витрачатимемо мільярди доларів на газ більш ефективних країн.

Показати ще новини
Радіо NV
X