Як закон про приватизацію змінить продажі в регіонах

7 лютого 2018, 11:56
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Будемо відверті, реформа державних продажів - найбільш жива реформа в Україні сьогодні.

На ProZorro.Продажі з молотка йдуть не тільки такі "жирні" активи, як автомобілі та житло, а й "токсичні" зобов'язання банків-банкрутів. Є лоти, які Фонд гарантування не міг продати роками. А сьогодні за допомогою голландських аукціонів вони буквально "розлітаються". І у цього "розлітаються" є реальний вимір: в січні загальний обсяг продажів перевалив за шість мільярдів гривень.

Відео дня

Більше на електронних аукціонах в країні не продає ніхто. І обсяги стрімко ростуть. Тільки за січень (зазвичай найслабший місяць в році) ми продали майже на 1,5 мільярда гривень. Амбітний план Фонду гарантування вкладів на 2018 рік - продати мінімум 10 млрд грн банківських активів. В першу чергу за рахунок "голландців". Це новий формат аукціонів, який ми розробили разом з ФГВФО і КШЕ, і аналогів йому в світі немає (як, втім, немає і іншої подібної платформи). Хоча ще пару місяців тому, коли ми тільки запускали цей формат, ніхто в нього не вірив. Казали, мовляв, не злетять. Злетіли.

Але справа не тільки в "голландцях". У січні парламент прийняв закон "Про приватизацію", який ми допомагали готувати, писати і переписувати довгі місяці. І в ньому є важлива новина для реформи держпродажів: платформа ProZorro.Продажі стане обов'язковою для малої приватизації (підприємств з активами до 250 млн грн).

Що це означає на практиці? Більше тисячі об'єктів по всій країні виставлять на продаж. Серед них є і дуже ліквідні, наприклад, готелі і бази відпочинку. Є і специфічні, такі як Укрвинпром або Київська обласна коконосушарка. Багато з підприємств збиткові - просто тому, що держава поганий бізнесмен. Вони ледь виживають за рахунок дотацій, тобто проїдають бюджет. І повірте, для всіх нас, як для платників податків, краще буде їх продати.

Для бізнесу по всій країні - це величезна можливість. Де ще ви можете відкрито, чесно і безпечно купити компанію? Причому за відмінною ціною? Але ж навіть у зубожілого напівживого підприємства є як мінімум будівля або земельна ділянка, ну або хоча б автівка.

У тому, що бізнес знає, як змусити ці активи працювати, я нітрохи не сумніваюся. Згадайте хоча б вагони київського метро, які ми продали в грудні. Їх не будуть різати на брухт - вони отримають друге життя, перетворившись на досить хіпстерского виду хостел.

Легше від прийняття закону "Про приватизацію" має стати місцевим чиновникам. Ми вже підключили до системи близько 20 міст і областей, але багато хто скаржиться, мовляв, потрібно розробляти процедури і регламенти. Розслабтеся, вже не треба: зобов'язання використовувати платформу ProZorro.Продажі прямо прописано в законі. Так що у ледачих чиновників відмовок більше не залишилося. Тепер нарешті можна продавати на аукціонах все що завгодно.

Наприклад, право на проведення ярмарків. У Києві ми провели близько 50-ти аукціонів з продажу прав на проведення новорічних ярмарків. Торги принесли столичному бюджету 246 тис. грн. Середній показник зростання вартості - 37,37%. Всі лоти можна подивитися тут.

Або, наприклад, право на розміщення реклами на трамваях у Львові. Під час аукціонів Львівелектротрансу ціни зросли в середньому на 113%. На одному з аукціонів ціна підскочила аж на 165 тис грн. Що це доводить? Прозорий конкурентний аукціон дозволяє отримати класну ціну.

Новий напрямок аукціонів в регіонах - оренда. Це справжній "блакитний океан". На кожному другому аукціоні ціна зростає у два рази (наприклад тут, або тут, або тут). Ми продаємо права оренди не тільки в Києві (як це було з гучною coffee-point в будівлі Поштамту на Хрещатику), але і в регіонах. Наприклад, в Покрові (Дніпропетровська область) здали в оренду нежитлове приміщення площею 93,5 кв. м, переможець погодився платити 2144,63 грн на місяць.

Успішних кейсів у нас вже багато. Знайшли нового власника для відомого Палацу Ілліча, що в Дніпрі. Переможець віддав за лот 7,9 млн гривень. А Маріупольтепломережа з нашою допомогою продала лом на суму в 916,5 тис грн. На прозорий аукціонах розлітається і макулатура, і відпрацьоване масло, і старі запчастини.

Звичайно, місцевій владі потрібно допомогти оцінити всю красу прозорих продажів. Тому ми продовжуємо стежити за їхньою активністю навіть після формального підключення до системи. Так, в січні ми запустили перший Рейтинг міст, які приєдналися до реформи держпродажів. З них виділили 3 найбільш прогресивних: Вінниця, Покров і Маріуполь. Детальніше про рейтинг. І будемо не тільки хвалити, але й критикувати.

Крім того, ми починаємо будувати регіональну мережу агентів, які зможуть контролювати хід реформи на місцях. Презентація в Івано-Франківську в січні показала: місцеві активісти до цього готові. А ми готові забезпечити їх необхідними інструментами. В кінці-кінців, все це працює на розвиток місцевих громад.

Розвивайте свій регіон. Приєднуйтесь.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X