Як забезпечити вільний рух капіталу

18 травня 2018, 09:32

Потенційно на вході в Україну стоять мільярди доларів. Що заважає їм зайти в нашу країну і що може допомогти?

У світі дуже багато вільних фінансових ресурсів. Під час боротьби з наслідками кризи 2008 року Федеральна резервна система США, а потім ще й Європейський центральний банк емітували велику кількість грошей, які видавалися у вигляді кредитів банкам та компаніям. Ліквідність, якою гасили багаття рецесії, нікуди не поділася. Частина цих грошей, звичайно, може увійти і до нас.

Відео дня

Інвесторам-нерезидентам цікаво зайти в Україну, хоча ми країна і не з найрозвиненішою економікою. Але, наприклад, прибутковість, яку пропонує Мінфін, що випускає українські облігації внутрішньої держпозики (ОВДП) – одна з найвищих у світі. На внутрішньому ринку ставки знаходилися в діапазоні 14,5%-16,5% на різні терміни. Це просто не може не привернути іноземні інвестиційні структури.

Заважають законодавчі перешкоди. В даний час іноземцям дуже складно пройти через всі формальності, необхідні для роботи з цінними паперами в Україні. Інвестиційний рахунок, рахунок в цінних паперах, брокерський договір – це ціла інфраструктура, для створення якої потрібно зібрати величезну кількість документів, пройти ідентифікацію, верифікацію і т.п. Глобальні інвестори – люди зайняті. Чи захочуть вони витрачати на це час, якщо інвестиції в Україну становлять не більше 1% від усього їхнього портфеля?

Правова система не викликає довіри. Щоб покладатися на захист українських судів потрібно бути абсолютно необізнаною людиною. У новітній історії економіки України є безліч прецедентів, коли ситуація вирішувалася не на користь іноземного інвестора. Один з яскравих прикладів – рейдерське захоплення ТРЦ Sky Mall. Суперечка щодо даного об'єкта не може вирішитися вже восьмий рік. Минулого року іноземний власник звернувся до президента України за допомогою в її вирішенні. Віз і нині там. Зрозуміло, подібні випадки негативно впливають на репутацію країни в іноземних інвесторів. У будь-якому випадку мало хто захоче зв'язуватися з місцевою юрисдикцією.

Рішенням стане інститут номінального утримувача. Його впровадження в українське правове поле може залучити іноземні інвестиції і при цьому гарантувати нерезидентам безпеку. Працює це таким чином. Для того, щоб зайти на український ринок, іноземний інвестор обирає номінального утримувача – великий іноземний банк або місцева фінансова установа, яка зобов'язується представляти в Україні її інтереси. Інвестор відкриває рахунок у цінних паперах номінального утримувача. Посередник виконує його розпорядження, набуваючи і продаючи українські цінні папери. Для інвестора це набагато простіше, ніж самому входити на наш ринок. Питання безпеки вирішуються в рамках його рідної країни. Треба сказати, що ця система працює у всьому світі.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Потенційно в Україну можуть зайти мільярди доларів. Для прикладу, в Єгипет за останній рік нерезиденти занесли $18 млрд. Це фінансові вливання, які були зроблені у внутрішні боргові інструменти країни. Також, як і Україна, Єгипет на даний момент в програмі з МВФ. Однак в Єгипті працює інститут номінального утримувача. Для порівняння зазначимо, що в Україні за останні півроку від іноземних гравців завели всього-на-всього $300 млн.

Законопроект про номінального утримувача. Офіційна назва цього документа – Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння залученню іноземних інвестицій. У контексті всього вищесказаного ініціатива щодо його ухвалення є більш ніж своєчасною. 15 травня законопроект №6141 ухвалила Верховна Рада у другому читанні. вигідно. Набуття ним чинності вигідне всім сторонам. І інвесторам, і українському фінансовому ринку, і економіці України загалом.

Чого чекати і що ще потрібно зробити. Ми говорили про фінансові інвестиції. Однак поліпшення клімату на фондовому ринку побічно впливає і на прямі вкладення. Впровадження номінального утримувача важливий крок, який необхідно підтримати й іншими заходами. Наприклад, лібералізацією валютного регулювання. Поступово відбувається послаблення. Крок за кроком Національний банк знімає різні обмеження. Критично необхідно ухвалити тепер закон про валюту, підготований НБУ. Сьогодні його ухвалила Верховна Рада в першому читанні.

Щоб досягти економічного зростання, нам необхідно забезпечити вільний рух капіталу. Іноземні гравці можуть принести не тільки ліквідність, але також новий рівень технологій і менеджменту.

Показати ще новини
Радіо НВ
X