Як вплине новий глава на роботу Нацбанку

15 березня 2018, 22:57

Звільнення Валерії Гонтаревої з посади голови Нацбанку та призначення Якова Смолія главою НБУ ніяк не вплине на роботу Нацбанку.

Відверто кажучи, і не варто було очікувати зміни курсу НБУ від нового глави.

Вважаю, що монетарна політика буде залишатися такою ж жорсткою як і за часів Валерії Гонтаревої. Так як жорсткість монетарної політики визначена не главою і навіть не монетарною радою, а тим, що Україна продовжує співпрацювати з МВФ.

Відео дня

При цьому жорсткість монетарної політики є обумовленим елементом цієї програми співпраці. З іншого боку, вона об'єктивно повинна бути такою, принаймні на цьому етапі.

Тому що існують чималі ризики, пов'язані з ростом інфляції. При цьому не просто збільшенням, а виходом інфляції за таргетований в державному бюджеті параметр 8%.

Існує серйозний девальваційний тиск, а також ряд інших факторів які тиснуть на гривню. І це додатковий аргумент на користь проведення жорсткої монетарної політики. Звичайно роль особистості в історії велика, але точно не на сучасному етапі для Національного банку України. Люфту для маневру у нового глави НБУ також немає, як його б не було у будь-якого іншого, хто був би призначений на цю посаду.

Процес нинішнього стрес-тестування можливо і призведе до закриття деяких банків. Тільки цьогорічне тестування будуть робити на більш високих значеннях курсу. Це логічно з тієї точки зору, що якщо ти очікуєш девальвації гривні, тоді ти зобов'язаний протестувати банківську систему на її міцність. І ті банки, які не витримають цього стрес-тесту, повинні будуть серйозно задуматися про вливання додаткового капіталу. Але тут можуть виникнути серйозні проблеми. Минулий банкопад показав, що українські власники банків не готові були вливати гроші в свої банки. Чи не хотіли або не могли - це зовсім інше питання.

А ось деякі іноземні банки, активно вливали гроші в свої банки і тому змогли встояти і продовжили свою роботу на території України. До слова сказати, це робили, в тому числі і російські банки.

Що підтверджує і статистика. У 2016 році Україна отримала $3,8 млрд прямих іноземних інвестицій, з яких $2,5 млрд були закачані в український банківський сектор.

Показати ще новини
Радіо НВ
X