Як вплине на інвестклімат обшук в Новій Пошті
Подібні інциденти - поганий сигнал як для внутрішніх, так і для іноземних інвесторів.
Особливо ця проблема критична для середнього бізнесу з розвинених країн: вони на відміну від великих іноземних компаній, не можуть захистити себе, звернувшись до посольства своєї країни.
Генеральна прокуратура своїми діями підтвердила, що вести бізнес в Україні без прямої політичної підтримки - небезпечно. Якщо бізнес не олігархічний і виростає за межі малого бізнесу, то він завжди може викликати інтерес державних органів в форматі, який важко назвати по-іншому, ніж рекет.
Але найгірша ситуація в українських підприємців. Таланти, самостійно побудували бізнеси, цілком би могли розвивати і масштабувати свої компанії, залучати інвестиції та створювати робочі місця. Замість цього вони замислюються про те, що буде, коли їх бізнесом зацікавляться певні особи і структури.
У цих умовах велику роль відіграє громадянське суспільство - активісти організовані в рази краще, ніж у 2010-х. Їх спільними зусиллями допомагають успішно протидіяти свавіллю силових структур. І навіть та влада, яка зараз сконцентрована в руках Президента і генпрокурора, не дає реальних важелів контролю над усією державною системою. У підсумку, "наїзди" на бізнес часто закінчуються подібними неповноцінними "пшик", які лише завдають самої влади репутаційні втрати.
Поставити крапку в подібних практиках допоможе побудова антикорупційної вертикалі. Ефективна робота Національного агентства з питань протидії корупції, Національного антикорупційного бюро, створення Антикорупційного суду не тільки знизить кількість випадків "свавілля", але і допоможе відновити довіру українців і бізнесу до державних структур.