Як воєнний стан вплине на економіку

26 листопада 2018, 15:00

Про деякі аспекти воєнного стану і економічної ситуації.

Розглянемо кілька тез:

1. Україна змушена розраховуватися за своїми державними боргами, зокрема зовнішніми.

2. Пікові навантаження з виплат припадають на 2019 рік.

3. Без забезпечення зовнішнього фінансування фінансова стабільність у країні, найімовірніше, буде порушена.

Відео дня

4. Запровадження воєнного стану означає додаткову концентрацію всіх наявних у країні фінансових і нефінансових ресурсів на програмах захисту країни. Абсолютно логічно – "який сенс говорити про необхідність купівлі нового дивана в будинок, який уже почав горіти. Є справи пріоритетніші – гасити пожежу!"

5. Логічно було б очікувати перегляду державного бюджету. Причому перегляд повинен пройти як за статтями дохідної частини, так і видаткової. Ідея одна – "все для потреб фронту". Батьківщина в небезпеці. Викачати з закривавленої економіки необхідно буде по максимуму. І оборона також повинна отримати максимум. Набагато більше, ніж те, що зараз закладено у проект державного бюджету на 2019 рік – у районі 5% ВВП на сектор безпеки та оборони. Той бюджет "нічного неспання", який з таким скрипом ухвалювали вночі минулого тижня, стає марним. Концепція бюджету повинна бути змінена кардинально. Він припинить бути бюджетом оптимізації, як того хотів уряд Гройсмана, і того який мав би забезпечити нашу співпрацю з МВФ і стати військовим бюджетом.

6. Якщо перебувати в логіці все для фронту, то природно очікувати скорочення всіх програм, спрямованих на необоронні цілі, – медицину, освіту, збільшення пенсій, мінімальних зарплат тощо.

7. Логічно чекати, що новий оборонний бюджет з високою ймовірністю не задовольнить міжнародні фінансові інституції. Без закачування валюти за статтею міжнародні кредити фінансова стабільність ризикує бути порушеною. Україна повинна буде піти на заморожування виплат за всіма наявними зовнішніми зобов'язаннями. Країна зіткнеться з форс-мажором – воєнних дій.

8. НБУ повинен буде поступитися частиною своєї незалежності – як мінімум на період воєнних дій.

9. Запозичення на зовнішніх ринках капіталу, які й позаминулого тижня були неймовірно дорогими (про що я писав і говорив минулого тижня) стануть взагалі неможливими.

10. Плановий і вистражданий дефіцит бюджету в 2% ВВП, в умовах воєнного стану або доведеться взагалі прибрати, або фондувати за рахунок внутрішніх позик. Внутрішні позики навряд чи спрацюють. Спробувати можна, але ефект буде близьким до нуля. Тому доведеться скорочувати невійськові видатки.

11. Інвестори не приходять у випадках запровадження воєнного стану. Страх – стає їхнім основним поведінковим визначником. Отже, ніяких прогнозних 2 млрд доларів (що і без того було в 5 разів менше від наших історичних мінімумів) у вигляді прямих іноземних інвестицій не буде.

12. Тиск на міграційні потоки ще більше зросте, що поставить у ще складнішу ситуацію пенсійний фонд і бюджет загалом.

13. Структура ВВП почне різко змінюватися в бік мілітаризації. Після закінчення воєнного стану потрібні величезні ресурси для рекалібрування на мирне життя.

Сподіваюся, що ці міркування будуть корисними під час ухвалення нелегких рішень. Хай допоможе нам Бог!

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X