Як виявити шахрайство і корупцію в компаніях

16 травня 2018, 14:00

Економічні злочини в компаніях є реальною і істотною загрозою для власника бізнесу.

Що якщо в компанії сталася крадіжка або витік конфіденційної інформації? Що якщо керівник або власник компанії підозрює, що співробітники відділу продажів або закупівель мають нелегальний дохід на стороні від наданих знижок або з допуску пов'язаної компанії на підприємство? Або, наприклад, у власника підприємства є підозри з приводу приховування менеджментом реальних доходів компанії в зв'язку з тим, що останні живуть невідповідно до своїх доходів?

Відео дня

Саме час почати корпоративне розслідування.

Що таке корпоративне розслідування і які проблеми допомагає вирішити. Корпоративне розслідування – це комплекс заходів, спрямованих на виявлення і оцінку істотних порушень, вчинених персоналом, керівництвом або третіми особами стосовно компанії, посадових осіб або її активів.

Корпоративні розслідування зачіпають, головним чином, економічні злочини і фінансові порушення. Так, наприклад, за допомогою корпоративних розслідувань можна виявити факти шахрайства в компанії, перевищення службових повноважень посадовими особами, різного роду розкрадання, незаконне привласнення власності або навіть, наприклад, корупцію на державних підприємствах.

Чому це важливо для власника українського бізнесу. В умовах сучасних економічних реалій і високого ризику виникнення шахрайства в компанії для власника або її акціонера бізнесу вкрай важливо не тільки правильно вибудувати свій бізнес, а й забезпечити успішну і економічно безпечну роботу компанії шляхом прийняття найкращих бізнес-рішень. Цієї мети неможливо досягти, не володіючи унікальними інструментами, інноваційними технологіями та інформацією, яку надають незалежні компанії зі спеціальними знаннями і експертизою в проведенні корпоративних розслідувань.

Як правило, рішення подібних проблем не тільки вимагає вміння розбиратися у фінансових аспектах діяльності компанії або наявності знань правових і процесуальних норм. Тут важлива індустріальна експертиза, технологічні та технічні знання в проведенні подібних розслідувань, досвід, інструменти, а також можливість добувати необхідну для цього інформацію.

Ось реальні приклади з практики.

Приклад №1. В рамках корпоративного розслідування для великої української торгової компанії залучені експерти повинні були виявити і оцінити ризики втрат від незаконної діяльності керівних співробітників компанії, зокрема через можливий витік конфіденційної інформації. Необхідність заходів була обумовлена ​​підозрами власника щодо ризику шахрайства та нецільового використання активів компанії. Щоб не привертати увагу співробітників, робота проводилася повністю конфіденційно: для зовнішнього консультанта була розроблена легенда участі в зв'язку з необхідністю доступу на підприємство для отримання і аналізу інформації. Після закінчення розслідування були виявлені факти шахрайських дій. Ряд співробітників були звільнені. Матеріали були передані в правоохоронні органи.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Приклад №2. В іншому випадку розслідування запросив один із засновників виробничого підприємства у сфері хімічної промисловості, у якого були серйозні підозри, що керівник компанії приховує реальні доходи компанії. Експерти провели конфіденційну віддалену перевірку діяльності підприємства, здійснюваних операцій, а також посадових осіб компанії. В результаті були виявлені ряд обставин, які як прямо, так і опосередковано підтверджували підозри засновника.

Приклад №3. Одне з міністерств залучило на волонтерських засадах сторонніх фахівців з досвідом у корпоративних розслідуваннях, метою яких було зокрема виявлення приховування реальних доходів на одному їх великому підвідомчому держпідприємстві. Особливістю було те, що підприємство відмовлялося надавати будь-яку інформацію за своїми операціями навіть самому міністерству. Тому основна робота велася віддалено. В результаті було встановлено факт проведення експортних операцій за участю пов'язаних з керівництвом держкомпанії зарубіжних компаній - "прокладок", на яких залишалося близько 20-25% від всієї експортної виручки підприємства. За результатами робіт директор держкомпанії був звільнений, а відповідні матеріали були направлені в правоохоронні органи.

Чи можна покладатися тільки на власні сили? Часом власники або керівництво компаній намагаються самостійно проводити внутрішньокорпоративні розслідування. У той же час, стає очевидним, що в прикладах, описаних вище, покладатися тільки на власні сили або використовувати тільки власну внутрішню службу безпеки могло б бути не зовсім доцільно. З різних причин. Зокрема й через те, що не можна відкидати і "людський фактор", який може виражатися, наприклад, у співучасті, або в необ'єктивності розслідування.

Тому, найчастіше для отримання максимального ефекту, оперативного результату або для проведення корпоративного розслідування повністю конфіденційно все-таки необхідно залучати професійну допомогу.

Показати ще новини
Радіо НВ
X