Як вигідно взяти кредит у банку

17 жовтня 2017, 12:55
Перша інстанція – це ваш обслуговуючий банк

Найвигідніші кредити в тому банку, де у вас основні обороти за рахунком, зовнішньоекономічна діяльність, зарплатний картковий проект. Якщо немає, то потрібно перевірити топ-5 банків, які працюють в вашому місті.

Відео дня

Існують ще неявні форми кредиту – це відстрочка платежу, товарний кредит, документарні операції. Вони дуже корисні для торгових підприємств будь-яких масштабів.

Також є категорія пільгових кредитів. Це різна держпідтримка, від міжнародних фондів. Але вони краще виглядають на папері, ніж насправді. Тому їх обсяг досить невеликий в загальному обсязі кредитування. Напевно, окремо варто відзначити з них тільки кредитування обладнання під енергоефективність від фондів і ЄБРР.

Одночасно, потрібно чітко розуміти, що банк не кредитує під заставу без джерела погашення. Банк не кредитує стартапи або початкові етапи комерційного проекту. Для цього поки що немає фінансових результатів. Також банк не кредитує компанії в кризовій ситуації.

Банк може кредитувати МСБ під ставка рефінансування НБУ (12,5%) + 2-3%, тобто до 15% річних. Але ставка по кредиту залежить, за великим рахунком, від двох параметрів: рівень ризику для банку і термін кредитування. Умовно можна виділити 4 групи таких кредитів:

Овердрафти. Це найшвидша форма кредитування, але і найдорожча. Її вартість десь до 25% річних. Тут зазвичай не потрібно застави. Головна зручність для компанії – швидкість отримання та зручність використання. Тобто не потрібно додатково оформляти транш. Зазвичай є діюча лінія на рік з автоматичним продовженням, яку компанія може використовувати для покриття касових розривів у розмірі 10-15% від щомісячної виручки.

Оборотний капітал або кредитна лінія. Тут умови зазвичай пов'язані з заставою. І вартість до 15% річних.

Фінансування капітальних інвестицій, обладнання, модернізації. Термін – 3-5 років і ставка до 15% річних.

Документарні операції. Для торгових компаній це найвигідніший спосіб формування оборотного капіталу. Тут вартість становить від 2% до 5% річних, залежно від виду застави в цій гарантійній операції.

Зазначу, що завжди корисно познайомитися з керівником в банку. Керівник філії або напряму МСБ в банку завжди запропонує вам найвигіднішу ціну за додатковий обсяг бізнесу, який можна перевести в його банк.

Важливо підготуватися до роботи з банком, до переговорів. Як це зробити? По-перше, потрібно намалювати юридичну структуру групи. Тобто той перелік компаній, які беруть участь у господарській діяльності, яка компанія є власником активів, яка займається торговельною діяльністю, оптовою, роздрібною, на якій компанії акумулюється прибуток.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Потрібно вказати реальних бенефіціарів цієї економічної групи.

Бажано зробити консолідовану фінансову звітність. Тобто скласти форму №2 та відняти внутрішньогрупові оберти.

Чітко потрібно зробити розрахунок суми необхідного кредитування, а також показати прибуток, з якого буде погашатися кредит.

Бажано скласти список активів для застави для обговорення з банком.

Ще не потрібно поспішати. Закладіть термін підготовки кредитної заявки і прийняття кредитного рішення близько двох місяців.

І не потрібно брати кредит в останній момент, або в сезон. Потурбуйтесь цим питанням заздалегідь, дайте собі 2-3 місяці, щоб спокійно докладно підготувати заявку, відповісти на всі питання банку. Тому що будь-який поспіх призведе до зростання вартості кредиту.

Після того, як ви успішно отримали його, через 6-9 місяців потрібно подивитися на ринок, щоб підготуватися до пролонгації цієї кредитної лінії через 12 місяців. Можливо, у вас буде можливість рефінансування за нижчою ставкою. У всякому разі, ви будете готові до переговорів про пролонгацію кредитної лінії на більш вигідних умовах.

Показати ще новини
Радіо NV
X