Як відрізнити криптовалюту від фінансової піраміди

15 листопада 2017, 12:09
Серед звинувачень на адресу криптовалют час від часу звучать тези про те, що криптовалютний ринок являє собою колосальне нагромадження фінансових пірамід

Скептики, що дотримуються цієї позиції прогнозують їхнє обвалення якщо не через рік, то років через п'ять точно. Аргументи зводяться до того, що ціни на криптомонети невиправдано швидко ростуть, вигоду отримують тільки ті, хто вклався раніше інших, а нові інвестори зможуть дочекатися прибутку нескоро, якщо дочекаються взагалі.

Відео дня

Всі ці аргументи дійсно описують фінансові піраміди, але стосовно криптовалют мають істотну вразливість – так само як і саме уявлення про те, що будь-яка криптовалюта свідомо є пірамідою. Розгляньмо, в чому полягають недоліки таких аналогій.

1. Ціни на криптовалюти невиправдано швидко ростуть.

Ціни на деякі криптовалюти ростуть стрімко, тому що на них є попит, а кількість кожної криптовалюти обмежена. Зростання цін – цілком природний наслідок за таких обставин, що відповідає законам ринку.

2. Вигоду отримують тільки ті, хто вклався раніше.

Уявімо, що на Землі виявили новий елемент, що перевершує за своїми параметрами золото або, скажімо, титан. Більшість людей про відкриття не знає, багато хто з обізнаних вважають, що існування металу з такими властивостями неможливе, але знаходяться люди, які вважають, що на планеті не все ще вивчено, і інвестують у видобуток. Природно, що, коли властивості металу стануть очевидними всім і він різко зросте в ціні, перші інвестори опиняться у виграші порівняно з подальшими. Вони ризикнули більше за інших – і ризик виправдався. Це теж вписується в стандартні закони ринку.

3. Нові інвестори зможуть дочекатися прибутку нескоро.

Це залежить від того, у що вони вклалися. Якщо в перспективну валюту, той самий «новий елемент», вони отримають вигоду, щойно валюта зросте в ціні, а це станеться неминуче – за умови, що вона дійсно цінніша за інші. Якщо в безперспективну криптовалюту або в аферу – звичайно, жодного доходу не буде. Інвестиції в області криптовалют працюють, у цілому, за тим же принципом, що і в звичайному бізнесі, і невдале вкладення в одне свідомо шахрайське підприємствоне привід називати всю нішу нагромадженням фінансових пірамід.

Втім, шахрайських підприємств на кріптовалютном ринку багато, це факт. Її переваги децентралізованість та анонімністьроблять її і сильнішою, і вразливішою для аферистів одночасно. І фінансові піраміди на основі криптовалют дійсно трапляються. Тут можна згадати і OneLife з їхніми пропозиціями навчальних пакетів за сотні і тисячі євро для миттєвої телепортації в розкішне життя, і BitConnect з необґрунтовано стрімким злетом вартості на сумнівних біржах, і ряд інших прикладів підозрілих явищ на криптовалютному ринку.

Вище було наведено аргументи прихильників позиції "будь-яка криптовалютаце фінансова піраміда" і пояснення, чому ці аргументи не можна розглядати стосовно всіх криптовалют. Строго кажучи, перший аргумент"ціни на криптовалюту невиправдано швидко ростуть"можна вважати життєздатним з урахуванням усього, що відбувається з біткоінами і іншими криптовалютами сьогодні. Тільки ключове слово тут"невиправдано".

Якщо ціна криптовалюти зростає стрімкими темпами, у цього завжди повинні бути підстави. Підстави можуть бути такими:

  • технологічні особливості криптовалют;

  • дефіцит валюти на ринку;

  • шахрайство.


У першому випадку зростання ціни обумовлене попитом, а попитвпровадженням нової технології, яка необхідна крипторинку. Це може бути більш повна анонімність, захист від хакерських атак або будь-яка інша технологія, яка робить валюту більш зручною і надійною з точки зору користувача.

У другому випадку зростання ціни теж обумовлене попитом, але вже виниклим через дефіцит або очікуваний дефіцит валюти. Наприклад, курс може почати різко підійматися незадовго до завершення емісії криптовалюти, яка котирується на біржах. Тут маємо таку схему: аналітики прогнозують підвищення курсу через закінчення емісіїінвестори починають вкладати грошікурс виростає ще більше через ажіотаж у рядах інвесторів. У результаті вартість криптомонет може злетіти різко і дуже помітно.

У третьому випадку видимих причин для зростання курсу немає, і це є тим маркером, за яким можна впізнати піраміду. Розробники піраміди штучно завищують ціну, тому що фактично тільки так можуть приманити вкладників.

Тому три основних правила, якими потрібно керуватися, щоб не стати жертвою фінансової піраміди, звучать таким чином:

Правило перше. У стрімкого підвищення цін на криптовалюту повинні бути підставипопит, обумовлений реальною цінністю криптовалюти.

Правило друге. Криптовалюти з високою капіталізацією не можуть бути невідомими. Вони повинні бути присутніми на перевірених біржах, їх повинні активно обговорювати.

Це ж правило можна доповнити тим, що:

  • надмірна кількість криптовалюти на невідомій, занадто вигідній і/або нещодавно виниклій біржі повинно насторожити інвестора, навіть якщо та ж валюта присутня і на деяких перевірених біржах;

  • обговорення повинні містити конкретні факти, цифри, давати уявлення про плюси і мінуси, а не зводитися до розмитих фраз про перспективність валюти.


І нарешті, третє правило полягає в тому, що при оцінці ризиків будь-яких інвестицій на крипторинку (і не тільки на ньому) потрібно звертати увагу на подачу. Обіцянка квартир і яхт, показна розкіш і запевнення в тому, що інвестору не тільки нічого не знадобиться робити, а навіть у криптовалюті розбиратися не буде потрібноявні сигнали про сумнівність проекту.

Як правило, розробники криптовалют не так упевнені в своєму продукті, щоб так нав'язливо обіцяти інвесторам золоті гори. Тож вони швидше в деталях розпишуть конкретні переваги своєї криптовалюти, щоб залучити реальних інвесторів, ніж будуть гучно заявляти про легкий заробіток в розрахунку на широке коло людей, далеких від криптовалютного ринку.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X