Як відбуватиметься і що означає мала приватизація

12 червня 2018, 16:30

Набули чинності правила прозорого продажу державного і комунального майна зі значною часткою державного капіталу.

Об’єкти малої приватизації державної і комунальної власності продаватимуть відтепер виключно на електронних аукціонах. Як відбуватиметься реалізація в Україні програми малої приватизації? Коли запрацюють електронні аукціони та які лоти можуть бути представлені?

Відео дня

Продаж майна, що перебуває у власності держави, відбуватиметься через електронну систему ProZorro.Продажі. Відповідний закон Про приватизацію державного і комунального майна набрав чинності в березні, а 5 червня набули чинності затверджені Кабміном правила прозорого продажу активів невеликих державних підприємств і компаній із значною часткою державного капіталу. Продаж об’єктів державної і комунальної власності — новий етап розвитку державних електронних аукціонів, оскільки раніше до цього через систему ProZorro.Продажі продавали активи банків-банкрутів, віднедавна — активи державних та комунальних підприємств, права оренди. Станом на червень 2018 року обсяг продажів активів банків, державного і комунального майна через ProZorro.Продажі складає 8,8 млрд грн.

Що саме передбачає процедура продажу

Це буде продаж об’єктів державної або комунальної власності (єдині майнові комплекси держпідприємств та пакети акцій суб’єктів господарювання, понад 50% статутного капіталу яких належать державі). Вартість активів об’єктів, виставлених на електронних аукціонах, не повинна перевищувати 250 млн грн. Таким чином очікується підвищення зацікавленості з боку бізнесу, відтак, збільшення конкуренції, а отже, — вигідної для держави ціни, прозорість продажів і уникнення проявів корупції. Позитивні результати уже є. Наприклад, минулого місяця електронні аукціони принесли державі 458 млн грн. Більше того, ProZorro.Продажі зафіксували рекордну цифру успішних так званих "голландських аукціонів" за один день – 114 з 226 запланованих, які принесли 59,4 млн грн; за місяць — понад 245 млн грн. А протягом поточного тижня запланований Фондом гарантування вкладів фізичних осіб продаж активів банків, що ліквідуються, на загальну суму 7 828,19 млн грн. Із них на суму 7 284,29 млн грн виставлено права вимоги за кредитами та на 464,74 млн грн — основні засоби банків, що ліквідуються. Крім того, активи групи "цінні папери" виставлено на продаж за 73,13 млн грн та дебіторська заборгованість перед банками торгуватиметься за 6,03 млн грн.

Аукціони, згідно із нововведенням, відбуватимуться за спеціальним Порядком проведення аукціонів з продажу об’єктів малої приватизації, де чітко прописано механізм проведення електронних аукціонів для продажу об’єктів малої приватизації: заведення лотів у систему ProZorro.Продажі, проведення електронних аукціонів, визначення переможця, розміру та порядку плати за участь у ньому тощо.

Відбір операторів: основні вимоги

Уже затверджений Порядок відбору і авторизації операторів електронних майданчиків для проведення електронних аукціонів малої приватизації. У порядку визначений перелік вимог до операторів: бути зареєстрованим в установленому законодавством порядку, мати в наявності в Єдиному державному реєстрі, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань інформацію про кінцевого бенефіціарного власника (контролера) юридичної особи, мати право на використання електронного майданчика (документ, що підтверджує право власності на електронний майданчик або право користування електронним майданчиком), мати право на використання доменного імені, на якому розміщено електронний майданчик, в Інтернеті (документ, що підтверджує право користування оператором таким доменним іменем) і не мати порушеного провадження у справі про банкрутство, а також не перебувати у процесі ліквідації та не підпадати під застосування спеціальних економічних санкцій.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Відбір операторів електронних майданчиків для організації проведення електронних аукціонів з продажу об’єктів малої приватизації проводитиме спеціально створена комісія. Комісія протягом 5 робочих днів з дня отримання від адміністратора документів, що підтверджують відповідність оператора вимогам, повинна подати адміністратору (тобто ProZorro.Продажі) розроблені рекомендації щодо проведення тестування або, навпаки, відмови в проведенні тестування електронного майданчика. Тестування електронного майданчика платне — три тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (51 тис. грн) має бути внесена на банківський рахунок адміністратора. У разі успішного проходження тестування плата за подальше тестування одного і того самого електронного майданчика відсутня. Поки що завершуються тестування нових процедур в електронній системі, а найближчим часом відбудеться оголошення акредитації електронних майданчиків.

Відкриті електронні аукціони з малої приватизації відбуватимуться в Україні вперше, і уже протягом найближчих кількох тижнів в системі повинні з’явитися перші лоти. Фонд державного майна України (ФДМУ) визначив перелік із понад 700 підприємств, їх виставлять на продаж протягом поточного року, а сам список потенційних лотів, очікується, що буде збільшуватися. Державний бюджет передбачає 21,3 мільярда гривень надходжень від приватизації протягом поточного року. Загалом держава планує приватизувати понад 900 держкомпаній. Серед затверджених об'єктів — бази відпочинку, будівлі і учбові комбінати, лікарні, цехи і кафе, піонерські табори, автостанції, газові господарства, які розміщені у різних областях держави.

Показати ще новини
Радіо NV
X