Як вибрати підрядника в альтернативній енергетиці

10 вересня 2018, 22:50

Електростанції альтернативної енергетики вже давно заполонили Європу. Це не менш перспективний бізнес в Україні і, на перший погляд, ласий шматок для українського підприємця.

Частка ринку у нас поки не заповнена, але чи багатьом під силу зробити прорив в майбутнє вітчизняних енергосистем?

Що на українському ринку

Підвищений інтерес компаній до виробництва електроенергії з поновлюваних джерел по "зеленому" тарифу підтверджується інформацією на сайті Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ).

Відео дня

¾ ринку всієї альтернативної енергетики припадає на сонячну енергію. Одна з причин - низькі початкові інвестиції в порівнянні з іншими видами енергії такими, як вітроенергетика чи біомаса. Ажіотаж на виробництво підігріває і лібералізація законодавства в напрямку сонячної енергетики. Наприклад, c недавніх пір договір купівлі-продажу електроенергії може бути укладений ще до завершення будівництва електростанції, а також його можна використовувати у вигляді застави або обтяжувати права на нього іншим чином.

Обтяження мoжнo розуміти як деякі, зaкoнoдaвчо прописані oбмеження власників в cвoбoді pоспоряджатися cвoєю власністтю. Мoжуть нaкладатися нa майно як з волевиявлення власника, так і без нього. Обтяжити - значить, обмежити право користування майном. Їх є кілька видів.

Реалізувати на практиці. Але чи всі готові осилити виклики інновацій і довести розпочате до кінця? Умови гри на цьому ринку дуже нестабільні. Залучити обережного інвестора в альтернативну енергетику не просто, але куди складніше реалізувати проект в повному обсязі і не спустити гроші на "сонце".

Будівництво сонячних електростанцій - бізнес специфічний, порівняно новий і піддається законодавчим змінам. Дії без обдумування, попереднього збору інформації, врахування ризиків і якісного юридичного супроводу приречені на провал.

З якими загрозами зіткнуться підприємці? Залежно від джерел, вони можуть бути різні: технічні (приєднання станцій до мереж, можливість безперебійного постачання), політичні (держава змінить правила "зеленого" тарифу, відсутність належної реалізації стратегії розвитку галузі), юридичні. У кожного з них буде різний ризик-апетит. Для належного ж обліку всіх потенційних загроз на практиці потрібно складати карту ризиків з подальшим їх аудитом.

Розглянемо ключові юридичні ризики.

Монополія обленерго. Потрібно дуже сильно стукати в двері, використовуючи всі хитросплетіння законодавства в поєднанні комунікативними навичками. Ніхто не збирається віддавати частину ринку, тому договору купівлі-продажу електричної енергії не завжди підписуються другою стороною - Енергоринок або ж узгоджуються на неприйнятних умовах.

Велика ймовірність того, що ситуація на оптовому ринку електроенергії так і залишиться складною в найближчі кілька років. Адже 2015-й рік також повинен був стати реформаторським на ринку природного газу та залучити зарубіжних інвесторів. Але, по факту, монополія залишилася незважаючи на те, що офіційно вимоги закону виконані.

Вибір підрядника. Як визначити надійного? Які роботи він здатний виконати? Розробити проект і допомогти із закупівлею матеріалів і комплектуючих або реалізувати замовлення "під ключ", від проектування до введення в експлуатацію. Потрібно знати, куди дивитися. Хороший підрядник не той, хто складно розповідає, не той, у кого рекламні майданчики побільше.

Багато що розповість історія діяльності компанії та відгуки замовників, які раніше користувалися послугами. Після бесіди з декількома співробітниками, ви дізнаєтеся набагато більше цінної та актуальної інформації про підрядника, ніж по сухих цифр. Відкривши загальнодоступні реєстри, стане зрозуміло скільки років компанія офіційно на ринку, який основний вид діяльності і чи є відповідні ліцензії.

Додатково, за допомогою спеціалізованих легальних ресурсів, перевіряємо зв'язку засновників з іншими підприємствами, пов'язаних контрагентів. Такі дані допоможуть визначити фіктивне підприємство, чи є потенційна зв'язок з організаціями, що входять в санкційні списки або які, співпрацюють з контрагентом, провідним діяльність на території "ЛДНР". Моніторинг єдиного реєстру судових рішень дасть розуміння, наскільки компанія порядна в частині виконання взятих на себе зобов'язань, а також схильна до кримінальних ризиків.

Трохи складніше зібрати відгуки тих, хто був серед клієнтів підрядника. Але, з іншого боку, якщо підрядник "чистий", то він сам із задоволенням надасть таку інформацію. Така практика в Україні існує.

Наявність потужностей і активів також побічно вкаже на серйозність намірів при потенційне співробітництво. На жаль, навіть наявність великої кількості реєстрів не зможе засвідчити наявність офісів, необхідного обладнання, техніки, кількість працюючого персоналу або складів з готовою продукцією. Тому вкрай важливо здійснити фактичний виїзд для огляду локації підприємства і звернути увагу на особливості, які ми вже обговорили в статті.

Вибираючи підрядника, аналізуйте не тільки ключові параметри. Поєднуйте дані з фактами. Стежте за часом перебування компанії на ринку, наявність і термін дії ліцензій, в яких судових суперечках фігурує компанія, фінансові показники господарської діяльності за останні кілька років і здійснюйте виїзд на фактичну адресу компанії - все це дасть максимально об'єктивну інформацію.

Введення в експлуатацію. Дуже специфічний і трудомісткий процес, що включає кілька окремих процедур: оформлення права на землю, отримання дозволу на будівництво, виготовлення проектної документації, отримання ліцензії на генерацію, підписання договору про приєднання до мереж і т.д.

Виконання технічних умов та введення в експлуатацію об'єктів також вимагає навичок і досвіду комунікації в правовій площині з інспекціями (екологічна, гірничого нагляду та промислової безпеки).

Юридична модель для ринку альтернативної енергетики знаходиться в стані динаміки. Остаточно не сформована і не відшліфована практикою також і регуляторна база. Тому реалізація амбітних проектів зажадає значних сил і ресурсів. Будьте до цього готові!

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X