Як обрати надійного забудовника

15 квітня 2016, 10:19
Купівля квартири – одна з найбільш значущих подій для багатьох сімей. Але іноді довгоочікуване придбання житла перетворюється на справжній кошмар

Горезвісна «Еліта-центр» – це тільки один з прикладів. Зараз подібні будівельні афери теж існують, хоча й не мають такої популярності. З часів «Еліти-центру» пройшло близько 10 років, а питання захисту інвесторів досі практично не врегульоване.

Відео дня

Безуспішні спроби врегулювання

Перелік інструментів, які гарантують права інвесторів, дуже убогий. На рівні парламенту були окремі спроби врегулювати такі відносини. Наприклад, у статті 4 закону «Про інвестиційну діяльність» встановлено: «Інвестування та фінансування будівництва об'єктів житлового будівництва з використанням коштів, залучених від фізичних та юридичних осіб, у тому числі в управління, може здійснюватися виключно через фонди фінансування будівництва, фонди операцій з нерухомістю, інститути спільного інвестування, а також шляхом емісії цільових облігацій підприємств, виконання зобов'язань за якими здійснюється шляхом передачі об'єкта (частини об'єкта) житлового будівництва».

Зазначені способи фінансування більш-менш контролюються регуляторами - Нацкомісією з цінних паперів та фондового ринку, Нацкомісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг. Однак на практиці забудовники також інші механізми і не несуть за це відповідальності.

Крім цього, в минулому році було внесено зміни до законів «Про місцеве самоврядування» та «Про місцеві державні адміністрації». До функцій органів місцевого самоврядування додалися повноваження з організації роботи, пов'язаної із завершенням житлового будівництва в разі, якщо забудовник не в змозі це зробити, а також здійснення держконтролю за дотриманням договірних зобов'язань забудовниками. Здійснювати такий контроль можуть і районні адміністрації. Але на даний момент ці зміни не знайшли широкого відображення в нормативних актах місцевого рівня. Тому помітних змін у врегулюванні проблеми довгобудів не сталося.

Немає вимог – немає гарантій

З 2011 року дозвільні процедури у сфері будівництва було істотно спрощено. Для будівництва I-III категорії складності (об'єкт III категорії – середня висотка) існує заявний принцип, отримувати дозвіл не потрібно. Але в деяких випадках замість очікуваної свободи, окремі забудовники отримали фатальну для інвесторів «вседозволеність».

Немає особливих вимог до самих будівельних компаній. Є загальні правила для акціонерних товариств (статутний капітал АКЦІОНЕРНОГО товариства повинен складати на сьогодні близько 1,8 млн грн), але забудовник не зобов'язаний обирати саме цю форму ведення бізнесу. Найбільш популярним залишається товариство з обмеженою відповідальністю, де до мінімального розміру статутного капіталу ніяких вимог немає. Крім того, діяльність забудовників не підлягає ліцензуванню. Виходить, «будувати» може будь-яка компанія – без репутації, без капіталу, без кваліфікованого персоналу.

Найнеприємніше для інвестора обставина – те, що горе-забудовник може закласти об'єкт незавершеного будівництва в банк. У результаті банк отримує пріоритетне право на звернення стягнення, а інвестори можуть навіть не потрапити до загального реєстру кредиторів. Простіше кажучи, вкладені гроші вони назад не отримають, квартиру – теж.

Маркери безпеки

Обрати надійного забудовника непросто. Деколи навіть у надійної компанії трапляються довгобуди та проблемні об'єкти. Обираючи об'єкт інвестування необхідно звертати увагу на наступне:

  • наявність документації на землю (правильне цільове призначення, належний правовий титул);
  • наявність документації на здійснення будівельних робіт (містобудівні умови і обмеження, технічні умови, дозволу на будівництво);
  • репутація забудовника;
  • наявність судових спорів за участю забудовника.

Також слід звертати увагу на інструмент залучення коштів. З практики, жоден з існуючих інструментів інвестування не дає 100% гарантії. Останнім часом добре зарекомендували себе як збалансовані для забудовника та інвесторів, такі інструменти: форвардні контракти за участю біржі, інвестиційні контракти з використанням інститутів спільного інвестування та кооперативи.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

poster
Картина ділового тижня

Щотижнева розсилка головних новин бізнесу і фінансів

Розсилка відправляється по суботах

Показати ще новини
Радіо НВ
X