Як "вибити" зарплату з колишнього роботодавця

7 вересня 2017, 11:00
Офіційне працевлаштування та вчасна сплата усіх податків не є гарантією для працівника, що йому не заборгують заробітну плату

Без обіцяних коштів працівники залишаються на місяці, а деякі – роками не можуть отримати свої гроші.

Приклад: співробітники підприємства Авіалінії Харкова. Його закрили у 2015 році. І лише наприкінці серпня 2017 року у Києві Державна виконавча служба (ДВС) стягнула із підприємства заборгованість, пов’язану із трудовими відносинами. Вона складала 934 тис. грн.

Відео дня

І це не виняток. У Києві за перше півріччя 2017 року роботодавці заборгували працівникам більше 40 млн грн. Серед них є працівники комунальних підприємств. Наприклад, лише нещодавно ДВС стягнула заборгованість, на яку працівники чекали з 2015 року – на більш ніж півмільйона гривень.

Труднощі із поверненням грошей державними виконавцями полягають у тому, що керівники організацій приховують своє майно та майно підприємств. Тому його не можуть вилучити, щоб від реалізації виручити необхідні суми. Нерухомість, автомобілі та інше майно роботодавців-боржників розшукують. А коли знаходять – від ефективності їхнього продажу залежить доля багатьох людей, сімей, які залишилися без коштів на життя.

Пошук потенційних покупців майна боржників також може тривати роками. Нещодавно силами державного виконавця Дарницького відділу ДВС вдалося продати спецтехніку, яку описали ще у 2014 році. Тоді майно боржника оцінили у 84 тис. грн. Зрештою, виручили вдвічі більше у порівнянні з сумою, яку планували отримати три роки тому – 175 тис. грн. Можна вважати, що це винагорода за терпіння та компенсація різниці у курсі валют, яка склалася за ці роки.

Попри труднощі у реалізації, громадянам не варто опускати руки. Потрібно вимагати у роботодавців через суд повернення заробленого. Трапляється, що після того, як працівники повідомляють роботодавцю-боржнику про намір звернутися до суду, їм повертають частинами, а то й одразу всі гроші.

Право на своєчасне отримання винагороди за працю захищає ст.43 Конституції України. Закон України Про оплату праці передбачає, що заробітна плата має виплачуватися не рідше, як двічі на місяць та не більше як через 16 календарних днів. Якщо день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата має виплачуватися напередодні. За час щорічної відпустки згідно ст.21 закону Про відпустки заробітна плата виплачується не пізніше, ніж за 3 дні до початку відпустки.

Під час звільнення працівника, з ним повинні провести повний розрахунок не пізніше наступного дня після пред’явлення вимоги про розрахунок звільненим працівником. Якщо виплати затримують – відповідно до ст. 117 КЗпП роботодавець має виплатити за кожен день затримки виплат середній заробіток працівника, як "вимушений прогул".

Кілька порад, як повернути зароблене через суд:

1 Зверніться з письмовою заявою до працедавця та попросіть обґрунтувати підстави затримки у виплаті коштів. Повідомте, що це питання може вирішуватися у кримінальному а не цивільному, судочинстві. У таких справах досудове слідство провадять слідчі прокурори.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

2 Якщо роботодавець відмовляється виплатити заробітну плату або інші виплати, зверніться до прокуратури із заявою про невиплату заробітної плати та притягнення винних осіб до відповідальності, а також до суду – з позовом про стягнення заборгованої заробітної плати та відшкодування завданої невиплатою шкоди. Відповідачем за такими позовами має бути підприємство, установа чи організація, а не керівник, який може бути притягнутий до відповідальності.

3 У позовній заяві вкажіть прохання до суду допустити негайне виконання рішення суду про присудження й виплату працівникові виплати заробітної плати, але не більше ніж за один місяць. Якщо заробітна плата вам нарахована, проте не виплачена, то ви можете звернутися до суду у порядку наказового провадження з метою отримання судового наказу про виплату заборгованості (статті 95-106 Цивільного процесуального кодексу (ЦПК)).

4 Після прийняття заяви стягувача про видачу судового наказу суд у триденний строк видає судовий наказ по суті заявлених вимог. Видача судового наказу проводиться без судового засідання і виклику стягувача та боржника для заслуховування їх пояснень (ст. 102 ЦПК).

5 Судовий наказ виконується у порядку виконання судового рішення. У заяві про видачу судового наказу повинно бути зазначено: найменування суду, в який подається заява; ім’я заявника та боржника, а також ім’я представника заявника, якщо заява подається представником, їхнє місце проживання; вимоги і обставини, на яких вони ґрунтуються; вартість майна у разі його витребування; перелік документів, що додаються до заяви.

6 Після рішення суду на вашу користь поверненням боргів займаються судові виконавці. Слід нагадати, згідно зі ст.41 Кодексу про адміністративні правопорушення, таке порушення тягне за собою накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (н.м.).

Також, згідно зі ст. 175 Кримінального кодексу, за безпідставну невиплату заробітної плати громадянам більше як за один місяць, передбачається покарання у вигляді штрафу від 500 до 1 тис. н.м., або виправних робіт на строк до двох років. А може й позбавлення волі на строк до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Якщо зарплату не виплатили через нецільове використання коштів, призначених для виплати заробітної плати, передбачається покарання у вигляді штрафу 1-1,5 тис. н.м. А в окремих випадках, й з обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на строк до п’яти років із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Оформити звернення до суду та отримати консультацію юриста можна, відвідавши Центри безоплатної правової допомоги.

Показати ще новини
Радіо NV
X